Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego mówiło się, że w Opatowie "nawet kamienie śpiewają" i gdzie stała synagoga? Zobaczcie zdjęcia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Spacer po dawnym Opatowie. Po miejscach ważnych dla żydowskich mieszkańców miasta. Więcej na kolejnych zdjęciach
Spacer po dawnym Opatowie. Po miejscach ważnych dla żydowskich mieszkańców miasta. Więcej na kolejnych zdjęciach Katarzyna Bańcer
Spacer po żydowskim mieście to propozycja, którą Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej przygotowało na weekend. Zobaczcie niesamowity spacer po Opatowie, Zobaczcie na zdjęciach co mieściło się w znanych dziś miejscach przed wojną.

w sobotę i niedzielę, w Opatowie, można pójść na spacer z przewodnikiem Marią Borzęcką, członkinią wspomnianego Towarzystwa, która opowie o dawnym mieście

- To spacer po Opatowie, którego nie ma. Pójdziemy wybranymi ulicami gdzie opatowscy Żydzi żyli, pracowali, chodzili, modlili się - mówi Borzęcka. - Ulicą Szeroką, gdzie była synagoga. Na tej ulicy, dawniej Berka Joselewicza, była piekarnia Abrama Goldmana. Wszyscy odwiedzający Podziemia Opatowskie będą mogli spróbować "Ciastek od Goldmana", bowiem zachował się przepis na ten wypiek, wydrukowaliśmy go i każdy kto będzie chciał upiec w domu może zabrać recepturę ze sobą - dodaje

- Zobaczymy też miejsce, w którym mieszkał Perec Willenberg, który tworzył malowidła na ścianach synagogi - informuje Maria Borzęcka.

Może dla niektórych brzmi abstrakcyjnie - podróż po Opatowie, którego już nie ma - ale członkom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej chodzi głównie o to żeby kultywować pamięć o tej części ludności jaką stanowili w tym mieście Żydzi. Przypomnijmy, szacuje się, że przed wojną stanowili połowę mieszkańców.

Kto chce się dowiedzieć gdzie w Opatowie stała synagoga, czy w mieście zachowała się jakaś kuczka, dlaczego mówiło się, że w Opatowie „nawet kamienie potrafią śpiewać” musi koniecznie udać się na spacer. Organizatorzy tych, którzy chcieliby poznać dawny Apt, tak nazywali Opatów Żydzi, zapraszają w niedzielę o godzinie 15. Zbiórka przy Podziemnej Trasie Turystycznej o godzinie 15.

Zobaczcie na zdjęciach niektóre z miejsc przez które wiedzie spacer przez żydowski Opatów

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zaprasza również do Opatowa na "Wystawę na kółkach"

- Do poniedziałku można oglądać „Wystawę na kółkach” - informuje Tomasz Kucharski prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej. - Partnerem projektu jest Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie a koordynatorką Maria Borzęcka, która działa w naszym Towarzystwie. Chętni, wystawę mogą zwiedzać w godzinach od 10 do 17, od soboty do poniedziałku - dodaje.
Wystawa dostępna jest w holu Opatowskich Podziemi.

Zwiedzający ekspozycję otrzymają "Pół - przewodnik po żydowskim Opatowie, czyli subiektywny przewodnik po sztetlu Apt", autorstwa Marii Borzęckiej, która podkreśla, że nie powstałby on gdyby nie współpraca z Adamem Hanuszkiewiczem, Krzysztofem Wawrzoskiem, Katarzyną Bańcer oraz Weroniką Sobczyk.

Zobaczcie na zdjęciach niektóre z miejsc przez które wiedzie spacer przez żydowski Opatów oraz co prezentuje wystawa Polin

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto