Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego pękają kieleckie rury ciepłownicze? Ekspert: Bo mają ponad 40 lat

Marzena Smoręda
Jan Karwasiński, prezes MPEC w Kielcach
Jan Karwasiński, prezes MPEC w Kielcach Dawid Łukasik
Bardzo słabe punkty na mapie kieleckiej sieci ciepłowniczej ujawniły ostatnie awarie , które dotknęły tysiące mieszkańców kilku osiedli. Dlaczego do nich doszło​ pytamy Jana Karwasińskiego, prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach.

Dlaczego rury pękają?

Rury ciepłownicze pękają głównie z powodu swoich obudów betonowych. Kanał ciepłowniczy składa się bowiem z obudowy betonowej w kształcie koryt U, które jedno do drugiego są dostawiane i w środku, na złączeniu, uszczelniane. Kiedy po wielu latach, jak w tym przypadku, to uszczelnienie puszcza, czyli rozszczelnia się albo rura koroduje, bo od początku kanał był zrobiony, niedokładnie, woda z góry już bez przeszkód dostaje się bezpośrednio na rury, które w tym newralgicznym miejscu pękają i dochodzi do awarii. Sama rura nie jest tu winna, ponieważ jest wykonana z materiału o grubości 10-11 milimetrów i może wytrzymać bardzo długo. Winne są wody zewnętrzne. zwłaszcza w takim terenie, gdzie jest napływ wody – na pochyłościach, skarpach. To jest okoliczność sprzyjająca uszkodzeniom rur.

Czy można temu zapobiec?

Można to zrobić tylko w jeden sposób, wszystkie rury trzeba wykopać i położyć nowe, bez obudowy.

Ile lat ma ta sieć?

Sieć, która uległa awarii położona została dawno temu, w 1975 roku, wtedy kiedy osiedle było budowane. W dodatku kładziono rury w zimie, bo do nowego osiedla natychmiast musiało popłynąć ciepło. Robiono to często w warunkach urągających technologii. Widać to po czasie.

Czy są metody wczesnego wykrywania takich awarii?

Metod wcześnie wykrywających awarie w starych rurach nie ma, bo to są sieci kanałowe. Na nowoczesnych sieciach, które obecnie kładziemy, są sygnalizacje w postaci przewodów elektrycznych, natychmiast sygnalizujących o przecieku, ale w starych sieciach takiej możliwości nie ma. Jedyną metodą zapobiegającą na przyszłość awariom jest wymiana sieci ciepłowniczej na nową, co jest bardzo kosztowne.

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

Źródło:vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto