Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego tyle jemy? - Psycholog opowiedziała uczestniczkom akcji o psychologicznym podłożu otyłości (video)

Luiza BURAS
Nasze ekspertki – doktor Katarzyna Krekora-Wollny i psycholog Patrycja Orzechowska-Niedziela służyły radą uczestniczkom akcji "Zmień się na zdrowie”.
Nasze ekspertki – doktor Katarzyna Krekora-Wollny i psycholog Patrycja Orzechowska-Niedziela służyły radą uczestniczkom akcji "Zmień się na zdrowie”.
Osoby odchudzające się narażone są na różnego rodzaju problemy. W przypadku naszych uczestniczek dochodzi jeszcze stres związany z upublicznieniem wizerunku. Z tym wszystkim pomoże im poradzić sobie psycholog Patrycja Orzechowska-Niedziela.

Pierwsze spotkanie z ekspertem miało charakter wykładu, w trakcie którego panie dowiedziały się, że nadwaga może wynikać z problemów psychologicznych, a także z sytuacji, z których istnienia nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

DLACZEGO JEM?

- Przejadanie się może być reakcją na sytuacje stresowe, jakie mają miejsce w naszym życiu, na przykład żałobę, wypadek, czy przewlekłe problemy w pracy - wyjaśniała Patrycja Orzechowska-Niedziela. Z przygotowanej przez nią prezentacji wynikało także, że jedzenie często bywa mechanizmem obronnym przed napięciem, które towarzyszy nam każdego dnia, konfliktami, poczuciem osamotnienia. Z kolei wynikająca z tego otyłość może być źródłem wielu problemów z samooceną czy w relacjach interpersonalnych. Nadwaga może nawet prowadzić do depresji. To swoiste błędne koło - zajadamy kłopoty, ale w efekcie tego pojawiają się kolejne.

W prezentacji pojawiły się także pozapsychologiczne przyczyny otyłości. Głównym czynnikiem mogą tu być geny, które "predysponują" nas do tego, jaką sylwetkę dziedziczymy po najbliższych. Nie bez znaczenia jest również nasz styl życia wynikający z rządzącego światem konsumpcjonizmu - częste odwiedzanie fast foodów, brak ruchu, brak czasu na uprawianie sportu. Często także wpływ na nasz styl życia ma środowisko rodzinne, w którym się wychowaliśmy, przejmujemy bowiem nawyki codzienne, w tym te żywieniowe.

Zarówno w przypadku psychologicznych uwarunkowań nadwagi, jak i tych nie związanych z psychiką, ważne jest uświadomienie sobie problemu i, w razie konieczności, skorzystanie z pomocy specjalisty. - Psycholog pomoże pracować nad utrzymaniem motywacji, skupić się na dążeniu do celu. W razie wpadek, przeanalizuje wspólnie z pacjentem, co poszło nie tak - wyjaśniała nasza ekspertka.

NOWA SYTUACJA

Przy okazji naszej akcji pomoc psychologa może także przydać się paniom w związku z obecnością ich wizerunku na łamach gazety. Dotąd anonimowe, od początku trwania programu, stają się rozpoznawalne, a ich problem z dodatkowymi kilogramami - powszechnie wiadomy. - Najtrudniejsze były pierwsze zdjęcia w gazecie i Internecie - opowiada Dorota Jakubowska. - Jeszcze zanim akcja się zaczęła, miałam wątpliwości, czy dam radę, ale potem oswoiłam się z obecnością fotoreportera - śmieje się z kolei Halina Augustowska, a Małgorzata Ślusarczyk dodaje, że w związku ze swoim uczestnictwem w programie odebrała wiele telefonów, na ogół pozytywnych. Zainteresowanie paniami jest zatem wzmożone i, niestety mogą one spotkać się także z nieprzychylnymi reakcjami. - Jest to dla pań nowa sytuacja, flesze, ekspozycja społeczna - to może wywołać stres. Jednak jak każda życiowa nowość, wymaga czasu, by okrzepnąć i przywyknąć. Pomoc w adaptowaniu może nadejść właśnie ze strony psychologa - zapewniła nasze uczestniczki Patrycja Orzechowska-Niedziela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie