Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Czarnieckiej Góry wróci uzdrowisko? Walczą o to władze gminy Stąporków i proszą o pomoc marszałka

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Czarniecka Góra ma szanse znowu stać się ważnym punktem na mapie polskich uzdrowisk.
Czarniecka Góra ma szanse znowu stać się ważnym punktem na mapie polskich uzdrowisk.
Czy Czarniecka Góra w gminie Stąporków znów będzie uzdrowiskiem? Władzom gminy bardzo na tym zależy i właśnie rozpoczęły starania, by do tej miejscowości znów przyjeżdżali pacjenci z całej Polski i nie tylko.

Obecnie w Czarnieckiej Górze mieści się Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, ale w przeszłości, przed II Wojną Światową, znajdowało się tu popularne uzdrowisko, w którym leczono przede wszystkim choroby układu oddechowego. Rejon tej miejscowości, naukowcy i kuracjusze z całej Polski, doceniali już pod koniec XIX wieku, kiedy to została ona wybrana na uzdrowisko przyrodolecznicze. Po uprzednim przeprowadzeniu gruntownych badań, według opinii lekarzy, którzy wówczas zwiedzili Czarniecką Górę, miała ona idealne pod każdym względem warunki klimatyczne. Otaczają ją olbrzymie lasy iglaste, jest położona ponad 300 metrów nad poziomem morza, leży na gruncie zupełnie przepuszczalnym – piaszczystym, a zatem pozbawiona jest wilgoci, kurzu i błota.

Czarniecka Góra w gminie Stąporków to przed II Wojną Światową jedna z najbardziej polskich uzdrowisk. To niezwykłe miejsce odwiedzili między innymi gwiazda filmowa Jadwiga Smosarska, premier Sławoj Składkowski czy prezydent Warszawy Stefan Sarzyński, który spędził tu ostatnie wakacje przed wybuchem II wojny światowej. Czarniecką Górę cenił także Roman Dmowski, bywał tu również Jan Kiepura. W latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku Czarniecką Górę odwiedzało rocznie nawet 10 tysięcy osób, w tym goście z Niemiec, Anglii, Rosji i Jerozolimy.

Kiedyś w tym popularnym uzdrowisku leczyli się słynni polity...

Prawdziwy początek rozkwitu Czarnieckiej Góry, jako uzdrowiska przyrodoleczniczego datuje się na rok 1905. W okresie międzywojennym to niezwykłe miejsce odwiedzili między innymi gwiazda filmowa Jadwiga Smosarska, premier Sławoj Składkowski czy prezydent Warszawy Stefan Starzyński, który spędził tu ostatnie wakacje przed wybuchem II wojny światowej. Czarniecką Górę cenił także Roman Dmowski, bywał tu również Jan Kiepura. W latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku Czarniecką Górę odwiedzało rocznie nawet 10 tysięcy osób, w tym goście z Niemiec, Anglii, Rosji i Jerozolimy.

Lata powojenne to niestety czas ogromnych zawirowań w historii Czarnieckiej Góry. Miejsce, w którym znajdowało się uzdrowisko przechodziło z rąk do rąk, a przywrócona do życia pobliska kopalnia rudy żelaza „Edward” zamknęła pewien rozdział w historii miejsca, powodując przerwanie cennej żyły wodnej, którą w celach leczniczych spożywali kuracjusze.

W 2001 roku w Czarnieckiej Górze powstało Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, które bez wątpienia jest "przyczółkiem" na froncie walki o przywrócenia tej miejscowości statusu słynnego uzdrowiska.

- Czarniecka Góra jest, z uwagi na wyjątkowy mikroklimat - powietrze nasycone aromatycznym pyłem żywicy leśnej, doskonałym miejscem leczenia, rehabilitacji i wypoczynku. Miejsce to jest niezwykłym miejscem i przysłowiową perełką na mapie całego regionu, z ogromną tradycją i bardzo bogatą historią. Dzięki temu może przyczynić do promocji regionu świętokrzyskiego w całej Polsce i Europie - mówi Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa, która w tej sprawie pisemnie poprosiła o pomoc władze województwa świętokrzyskiego.

Uprzejmie proszę Pana Marszałka o współpracę w przywróceniu rangi uzdrowiska lub stworzenie obszaru ochrony uzdrowiskowej na terenie Czarnieckiej Góry... W tym celu wykonane już zostały, przez naukowców z Izby Gospodarczej „Uzdrowiska Polskie”, specjalistyczne badania torfowisk znajdujących się w lasach na terenie wsi. Potwierdziły one potencjalną możliwość wykorzystania ich w leczeniu i rehabilitacji kuracjuszy. W najbliższym czasie Gmina Stąporków planuje zlecenie kolejnych, tym razem kompleksowych badań obejmujących zarówno złoża torfu, jak i klimat, które umożliwią złożenie wniosku do Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z Ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.

- czytamy w piśmie

- Po wykonaniu badań i potwierdzeniu leczniczych właściwości staniemy przed wyborem czy wskazanym będzie ubiegać się o przywrócenie rangi uzdrowiska czy też o nadanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. Kierunek postępowania będzie uzależniony od współpracy z Urzędem Marszałkowskim i podjęciem decyzji o przekształceniu Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji w zakład lecznictwa uzdrowiskowego w rozumieniu Ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym. Zgodnie bowiem z jej treścią niezbędne jest posiadanie odpowiedniej infrastruktury. Zlokalizowane na obszarze uzdrowiska Centrum pozwoliłoby na prowadzenie wyjątkowej działalności, nie tyko dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego ale także dla mieszkańców z innych regionów Polski - wyjaśnia Dorota Łukomska i dodaje, że dodatkowym atutem Czarnieckiej Góry będzie położenie w pobliżu zaplanowanego przez gminę Stąporków przebiegu rowerowego szlaku EuroVelo 11, który łączyć będzie właśnie między innymi takie uzdrowiska jak Busko-Zdrój czy Solec-Zdrój, a także miejscowości uzdrowiskowe położone w województwie mazowieckim.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie