MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do kiedy trwa wypłata dopłat bezpośrednich 2023? Tylu rolników nie dostało jeszcze płatności z ARiMR

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Sprawdź, do kiedy ARiMR może robić przelewy za ubiegłoroczne płatności.
Sprawdź, do kiedy ARiMR może robić przelewy za ubiegłoroczne płatności. Agata Wodzień-Nowak
Do kiedy ARiMR będzie wypłacać rolnikom dopłaty bezpośrednie 2023 w ramach płatności końcowych i to razem z ekoschematami? Sprawdzamy najnowsze dane, które publikuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ile do hektara i zwierząt dostaje w tym roku gospodarz? Poznaj stan wypłat w czerwcu 2024.

Spis treści

Ilu rolników czeka na pieniądze z dopłat 2023?

Jak rolnicy dobrze wiedzą, od 1 grudnia ARiMR przekazuje płatności końcowe. Według najnowszych danych, które przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do 31 maja przelała 7,6 mld zł w ramach płatności końcowych z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok. W tej kwocie jest 5,11 mld zł do ekoschematów powierzchniowych lub dobrostanu zwierząt.

Łącznie z zaliczkami z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok do rolników trafiło ok. 16,8 mld zł.

Biorąc pod uwagę, że o dopłaty bezpośrednie 2023 wnioskowało 1,24 mln rolników, a otrzymało je 1,13 mln, to na początku czerwca nadal ponad 100 tys. producentów rolnych czeka na płatności. ARiMR ma czas na wypłatę do końca czerwca 2024.

Przypomnijmy, że pierwszego dnia realizacji płatności końcowych otrzymało je 7 tys. rolników, łącznie kwotę 4 mln złotych. Rolnicy, którzy wnioskowali o ekoschematy, musieli czekać na wypłaty aż do marca, a ci, którzy wybrali płatności dobrostanowe, jeszcze dłużej.

Druga część wypłat, czyli płatności końcowe dopłat bezpośrednich

Płatności końcowe Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazuje wnioskodawcom od 1 grudnia do końca czerwca kolejnego roku. Jednocześnie są przelewane płatności za ekoschematy.

ARiMR wyjaśnia, że przelewów płatności końcowych z tego tytułu można się spodziewać po otrzymaniu decyzji. Do zaliczek nie zostały wliczone płatności za ekoschematy. Sprawdź też: Kiedy wypłata pieniędzy za ekoschematy?

Wcześniej, od 16 października do 30 listopada 2023 r. w formie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich (z wyłączeniem ekoschematów powierzchniowych i dobrostanu zwierząt) ARiMR wypłaciła zaliczki dla 1,201 mln rolników (96,86% rolników potencjalnie kwalifikujących się do zaliczek) na kwotę 8,071 mld zł.

W tym samym czasie Agencja wypłaciła zaliczki dla 734 tys. rolników (95,67 % rolników potencjalnie kwalifikujących się do zaliczek) na kwotę 1,094 mld zł.

Kiedy wypłata dopłat bezpośrednich 2023? Zaliczki

Od 16 października do 30 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przelewała na konta rolników zaliczki dopłat bezpośrednich 2023. W uzasadnieniu dla takiego rozwiązania podano:

Wypłata zaliczek poprawi płynność finansową gospodarstw, które będą mogły skuteczniej walczyć z negatywnymi skutkami wojny w Ukrainie, czy wysokimi cenami nawozów oraz środków ochrony roślin.

Zaliczki wynosiły do 70 procent przyznanych płatności bezpośrednich. W przypadku II filara kwota sięgała 85 proc.,

W galerii znajdziesz stawki dopłat bezpośrednich 2023.

ARiMR wyjaśniała, że zaliczki otrzymają rolnicy spełniający warunki kwalifikowalności, także Ci wytypowani do kontroli na miejscu.

Dopłaty bezpośrednie – do kiedy wnioski?

Od kilku lat wnioski o przyznanie dopłat rolnicy mogą składać wyłącznie online przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Podstawowy wydłużony termin naboru minął 30 czerwca. Jeśli rolnik prześle formularz po tej dacie, wówczas kwota dofinansowania jest pomniejszana o 1 proc. za każdy dzień opóźnienia.

Jeszcze do 17 lipca producenci rolni mogli bez konsekwencji finansowych wprowadzać zmiany we wnioskach. Kilka dni później nadszedł ostateczny termin, kiedy z potrąceniami można było zarówno składać nowe wnioski, jak i dokonywać zmian w tych już przesłanych do ARiMR. Końcową datą był wtorek 25 lipca. Przypominamy, że każdy dzień spóźnienia to 1 proc. płatności mniej. ARiMR zarejestrowała ponad 1,2 mln wniosków.

Co zmieniło się w dopłatach? Nowości w ostatniej chwili

Jeszcze w trakcie naboru Robert Telus, ówczesny minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział uproszczenie m.in. ekoschematów. W przypadku rolnictwa węglowego ma to być zniesiony warunek minimalnej liczby punktów, by wziąć udział w tym ekoschemacie. Propozycje zmian wymagają jeszcze zgody Komisji Europejskiej.

Podobnie jak zniesienie minimalnej liczby punktów uprawniających do skorzystania z ekoschematu „Rolnictwo węglowe”, zmniejszenie liczby DJP (duże jednostki przeliczeniowe) z 0,5 do 0,3 przy płatnościach ekologicznych czy zmiana normy GAEC 6 polegająca na wprowadzeniu dodatkowego terminu utrzymania okrywy od 1 czerwca lub od dnia zbioru plonu głównego do 15 października.

Zamiast wypełniania rejestru wypasu czy wybiegu dla ekoschematu „Dobrostan zwierząt”, wystarczy złożenie oświadczenia o przeprowadzeniu takich praktyk. I na to jest już zgoda Komisji Europejskiej, zaznacza ARiMR.

Kolejna nowość, która wymaga zgody KE, to wprowadzone uproszczenie dla gospodarstw o wielkości do 5 ha. Ma polegać na tym, że zamiast ekoschematów małe gospodarstwa będą mogły otrzymać ryczał w wysokości 225 euro/ha.

Źródło: ARiMR

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Do kiedy trwa wypłata dopłat bezpośrednich 2023? Tylu rolników nie dostało jeszcze płatności z ARiMR - Strefa Agro

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie