Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do serca przytul psa - wyjdzie Ci to na zdrowie

/LB/
Głaskanie czy przytulanie czworonoga pomaga w uwalnianiu się w organizmie człowieka oksytocyny – hormonu miłości i przywiązania.
Głaskanie czy przytulanie czworonoga pomaga w uwalnianiu się w organizmie człowieka oksytocyny – hormonu miłości i przywiązania. archiwum
Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nie są to czcze słowa, bowiem czworonogi od lat odgrywają istotną rolę w terapii osób chorych i niepełnosprawnych. W Polsce leczenie z udziałem psów ma ponad 25 letnią tradycję, a od 2007 roku, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dogoterapii przypadający na 16 czerwca. Z tej okazji warto przyjrzeć się bliżej pozytywnym aspektom posiadania psiego domownika, których efekty może odczuć cała rodzina.

W przypadku najmłodszych, zabawa z psem pozytywnie wpływa na ich rozwój fizyczny, psychologiczny czy społeczny. Prozaiczna czynność, jaką jest bieganie w parku, kształtuje kondycję i sportowe nastawienie dziecka, a do tego rozwija jego zdolności interpersonalne. Liczne badania wykazują, że dzieci, wychowujące się w towarzystwie zwierzęcia łatwiej nawiązują kontakty, a także mają lepiej rozwiniętą empatię, niż rówieśnicy dorastający bez czworonoga.
Dorośli, dzięki zabawie z psem zyskują odskocznię od rutyny obowiązków zawodowych. Codzienna przechadzka na świeżym powietrzu wraz z ulubieńcem jest nie tylko okazją do zabawy, ale i poprawy stanu zdrowia zarówno właściciela, jak i pupila.

Obecność psa jest szczególnie istotna w życiu osób starszych…oraz singli. W obu przypadkach zwierzak pełni rolę kompana życiowego. Posiadanie psa przez seniorów jest dla nich bodźcem do działania, zapobiegającym ograniczaniu więzi społecznych i degradacji - psychicznej oraz fizycznej. Dla aktywnych singli czworonóg staje się życiowym partnerem, który sprawia, że w domu nie jest pusto.

Przeprowadzone podczas międzynarodowej konferencji w Sztokholmie badania wykazały, że obecność psa poprawia samopoczucie w dosłowny, "chemiczny" sposób. Otóż głaskanie czy przytulanie czworonoga pomaga w uwalnianiu się w organizmie człowieka oksytocyny - hormonu miłości i przywiązania. Posiadanie psów pozytywnie wpływa na nasze relacje społeczne, łatwość nawiązywania kontaktów, mniejszy poziom stresu, lepszy nastrój, a także kwestie dotyczące bezpośrednio naszego zdrowia - niższe ciśnienie krwi, lepsze działanie funkcji sercowo-naczyniowy, czy też niższy poziom "hormonu stresu" - kortyzolu. Wyniki tych przełomowych badań wydają się dawać odpowiedź na pytanie, jak to się dzieje, że po ciężkim dniu w pracy wciąż mamy ochotę wyjść na spacer, pobawić się z psem i mimo wszystko poprawi się nam humor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie