Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobre rady na… elektroodpady w sandomierskim gimnazjum

Małgorzata PŁAZA
We wtorek w sandomierskim Gimnazjum numer 2 akcja „Dobre rady na elektroodpady” została podsumowana apelem. Uczniowie i nauczyciele nie kryli zadowolenia.
We wtorek w sandomierskim Gimnazjum numer 2 akcja „Dobre rady na elektroodpady” została podsumowana apelem. Uczniowie i nauczyciele nie kryli zadowolenia. M. Płaza
Ekologiczna akcja w sandomierskim Gimnazjum numer 2 podsumowana. Efekty są imponujące

Siedem ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zebrało Gimnazjum numer 2 imienia 2. Pułku Piechoty Legionów w Sandomierzu w ramach akcji "Dobre rady na elektroodpady".

Dla mieszkańców miasta akcja była okazją do pozbycia się kłopotliwych elektrośmieci, dla młodzieży zaś - znakomitą lekcją ekologii.
Sandomierskie gimnazjum jest jedną z 30 szkół w Polsce, które włączyły się do kampanii ekologicznej Auraeko, prowadzonej przez Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A w Warszawie.
Suszarki, lodówki, telewizory...

Przez półtora miesiąca sandomierzanie mogli przynosić do Gimnazjum numer 2 przy ulicy Flisaków zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Część elektrośmieci organizatorzy już zabrali, po resztę przyjadą w najbliższych dniach.
- Mieszkańcy przynosili różne urządzenia - od suszarek do włosów po lodówki. Najwięcej było zużytego sprzętu komputerowego i telewizorów - informuje Ewa Wojna, koordynatorka akcji i nauczycielka w Gimnazjum numer 2.
Zbiórce towarzyszyła kampania informacyjna. Uczniowie rozprowadzili w Sandomierzu około tysiąca ulotek i rozwiesili 60 plakatów. O akcji mówiono podczas wywiadówek oraz spotkań w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Dobra edukacja

Akcja miała być również lekcją ekologii, nie tylko dla uczniów.
- Chcieliśmy uświadomić wszystkim zagrożenia wynikające z niewłaściwego postępowania ze zużytym sprzętem - dla naszego zdrowia i środowiska. Przestarzały sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera dużo szkodliwych związków chemicznych. Zwykle nie zwracamy jednak na to uwagi - podkreśla Ewa Wojna.
We wtorek w Gimnazjum numer 2 odbyło się uroczyste podsumowanie kampanii. Uczniowie i nauczyciele nie kryli zadowolenia.
- Otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie od dorosłych, jak również dzieci i młodzieży - podkreśla uczennica Andżelika Ciżyńska.
Rozmowy z uczniami potwierdzają: akcja przyniosła znakomite efekty edukacyjne:
- Dowiedzieliśmy się, jak prawidłowo postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Wiemy, że nie wolno porzucać go w lesie, na dzikich wysypiskach, składować na strychu, w piwnicy czy pawlaczach - mówi Andżelika Ciżyńska.
- Jeśli nie zadbamy o środowisko, dla następnych pokoleń zostaną tylko śmieci - dodaje Paulina Włoch.

Będzie kolejna zbiórka

Uczniowie i nauczyciele z sandomierskiego gimnazjum mają nadzieję, że wynik - siedem ton odpadów zapewni im wśród uczestników kampanii wysokie miejsce.
Ewa Wojna zapewnia: - Jeśli kampania zostanie powtórzona w przyszłym roku, na pewno weźmiemy w niej udział. Jeśli akcji nie będzie, znajdziemy inną, podobną.
Zbiórce patronowało "Echo Dnia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie