Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobre zdjęcie z komórki - zobacz jak to się robi (video)

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Zdjęcie zrobione telefonem Nokia N82 w ostatni weekend na wyborach Miss Lata 2009 w Ostrowcu Świętokrzyskim do relacji on-line na www.echodnia.eu.
Zdjęcie zrobione telefonem Nokia N82 w ostatni weekend na wyborach Miss Lata 2009 w Ostrowcu Świętokrzyskim do relacji on-line na www.echodnia.eu. D. Klusek
Na wakacjach warto pamiętać, że mając ze sobą telefon, mamy jednocześnie aparat fotograficzny.

UWAGA NA AUTOFOCUS

UWAGA NA AUTOFOCUS

Droższe telefony mają aparaty z autofocusem - same ustawiają ostrość na wybrany przez nas szczegół, który najczęściej jest w środku kadru . Wyjątkiem są takie funkcje jak na przykład "wykrywacz twarzy", który ustawia ostrość na twarz nawet, jeśli będzie ona w rogu kadru.

Wakacyjne pamiątki z telefonu? To nie taki zły pomysł, jeśli nie mamy niczego innego pod ręką. Dobrze zrobione zdjęcie z komórki można spokojnie wydrukować w formacie pocztówkowym. Wystarczy pamiętać o kilku prostych sztuczkach.

Czasem widzimy, że dzieje się coś ciekawego, co aż prosi się o uwiecznienie, ale nie mamy ze sobą aparatu fotograficznego. W takim przypadku pomaga telefon komórkowy. Przekonujemy się o tym także w redakcji "Echa Dnia" - część galerii zdjęć czy filmów video jest nagrywana telefonami Nokia N82, które reporterzy mają na wyposażeniu. Daje to oszczędność czasu - materiał można od razu wysłać do naszej redakcji on-line i pracy - nie wszędzie fotoreporter z profesjonalnym sprzętem jest tak naprawdę potrzebny. Dziś dzielimy się naszymi doświadczeniami z pracy z telefonem komórkowym jako podręcznym aparatem.

JAKOŚĆ I OSTROŚĆ
Jeśli zdjęcie ma być pamiątką, a nie tylko plikiem do przesłania jako MMS, koniecznie trzeba przed jego zrobieniem ustawić jak najlepsze parametry fotografii. W opcjach aparatu na pewno jest zakładka "jakość zdjęcia", którą należy ustawić na jak najwyższy poziom. Podobnie należy zrobić z rozdzielczością zdjęcia - wybrać jak największe parametry.

Aparaty w telefonach mają tak skonstruowane obiektywy, że ostre jest niemal wszystko. Ustawiać nie ma więc czego. Wystarczy już tylko zwolnić migawkę i... otrzymać rozmazane zdjęcie. Częstym błędem jest bowiem poruszenie aparatu. Aby zdjęcie było ostre, w momencie naświetlania matrycy telefon musi być stabilny. Gdy fotografujemy przy jasnym świetle - krótki czas naświetlania - zdjęcie wyjdzie lepiej. Wystarczy jednak znaleźć się w cieniu, a już będą problemy.

Większość z nas fotografuje telefonem trzymając go w jednej ręce. Lepiej jest jednak trzymać aparat w obu rękach, a jeszcze lepiej - podeprzeć łokcie o stół lub barierkę. Wówczas szanse na poruszenie aparatem są mniejsze.

3,2 megapixela

W tym wypadku niczego innego oprócz telefonu Nokia 6500 slide nie było pod ręką, a takie obrazki często się nie zdarzają...
(fot. A. Niedzielska)

3,2 megapixela

Aparaty fotograficzne o tej rozdzielczości są montowane już w najtańszych komórkach. Telefony klasy biznesowej mają już najczęściej aparaty fotograficzne o rozdzielczości 5 milionów pixeli, a te z najwyższej półki 8 milionów.

ZBLIŻENIA
W przypadku telefonów komórkowych, które maja zoom lepiej jest zrobić kilka kroków niż go wykorzystywać. Zoom cyfrowy - a generalnie tylko takie są w aparatach telefonicznych - nie przybliża fotografowanego przedmiotu, a jedynie powiększa punkty gubiąc po drodze szczegóły. Powiększone potem zdjęcie nie będzie dobrze wyglądać.

LAMPA I NOCNE FOTKI
Zwykle błysk światła przy robieniu zdjęcia komórką dają diody LED lub lampy ksenonowe. Jedne i drugie generalnie niewiele pomagają przy robieniu zdjęć w pomieszczeniach, bo światło z nich jest słabe. Gdy robimy zdjęcie przy słabym świetle, lepiej dokładnie obejrzeć miejsce i wybrać takie gdzie fotografowany człowiek bądź przedmiot będzie najlepiej oświetlony. Potem dobrze jest znaleźć stabilne oparcie dla swoich dłoni i zrobić kilka zdjęć. Wtedy jest szansa, że chociaż jedno będzie znośne.

Komórkami często nam się zdarza spontanicznie robić ...zdjęcia nocne. Niestety większość z nich jest poruszona. Dzieję się tak, ponieważ do zdjęć nocnych potrzeba długiego czasu naświetlania. Dlatego po pierwsze należy znaleźć stabilne oparcie dla telefonu - najlepiej bezpośrednio postawić go na czymś twardym, a po drugie wyłączyć lampę błyskową, która z reguły nie oświetla przedmiotów oddalonych więcej niż metr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie