Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doceń moc śniadania. Sprawdziliśmy, co jadają Europejczycy

Izabela Mortas, Luiza Buras-Sokół
freeimages.com
Jajka na bekonie, rogalik z kawą czy chrupkie warzywa i...owoce morza - jak Europa długa i szeroka kultura jedzenia śniadania jest bardzo różnorodna.

24 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Śniadania - posiłku niedocenianego, a przez dietetyków uznawanego za najważniejszy. Sprawdzamy, co rano jedzą Europejczycy.

Zastrzyk energii w postaci śniadania jest niezwykle ważny bez względu na porę roku. - Pożywne śniadanie powinno składać się ze zróżnicowanych produktów, które nie tylko spełnią zapotrzebowanie na energię, ale także po nocnej przerwie dostarczą organizmowi niezbędnych składników odżywczych - wyjaśnia dietetyk Beata Bartosz. - Mózg pozbawiony „paliwa”, jakim jest glukoza, nie będzie pracował efektywnie - dodaje ekspertka.

Wszystko, co potrzebne do życia

Pod względem kalorycznym, pierwszy posiłek dnia powinien być bogaty. - Może wynosić 25 procent naszej całodziennej puli energetycznej. Czyli jeśli w ciągu dnia dostarczamy organizmowi 2 tysięce kalorii, na śniadanie możemy zjeść ich nawet 500 - tłumaczy Beata Bartosz.

Ilość energii dostarczonej do organizmu wraz z pierwszym posiłkiem powinna być większa w przypadku osób, które prowadzą aktywny tryb życia, na przykład uprawiają sporty. Poranna dostawa energii może wtedy wynosić nawet do 600 kalorii. - Wiele zależy od płci, wagi, trybu życia i pracy - zauważa specjalistka.

Pożywne śniadanie powinno być bogate w węglowodany złożone, które zapewniają stałą dostawę energii bez niekorzystnych wahań cukru, na przykład produkty pełnoziarniste (pieczywo, płatki śniadaniowe z pełnego ziarna, otręby owsa, mąka kukurydziana), warzywa strączkowe. - Śniadanie powinno także zawierać korzystne nienasycone tłuszcze, które są ważnym składnikiem energetycznym, zawarte w rybach, orzechach, migdałach, oleju rzepakowym, oleju lnianym, oliwie z oliwek - wylicza Beata Bartosz. Nie bez znaczenia jest białko jako główny budulec organizmu. Jego źródło to nabiał, wędlina, ryby i owoce morza.

Co kraj, to obyczaj

Tradycyjna kuchnia to także śniadanie - w wielu krajach różni się ono od siebie.
Chyba najbardziej zaskakującym pierwszym posiłkiem dnia jest typowe śniadanie angielskie opierające się na tłustych, smażonych potrawach. O świcie na talerzu Anglika ląduje smażone jajko, bekon, parówki, fasolka w sosie pomidorowym. Śniadanie angielskie to efekt klęsk głodowych w dawnej Anglii. Rolnicy wstający o poranku do pracy w polu mieli możliwość jedzenia zazwyczaj tylko jednego ciepłego i obfitego posiłku dziennie. Śniadanie obfitujące w tłuszcz i kalorie miało być dla nich źródłem energii aż do wieczora, kiedy to wracali do domu aby spożyć wieczorny posiłek.

Na przeciwnym biegunie znajduje się lekkie i zdrowe śniadanie śródziemnomorskie, bogate w sałatki, owoce, warzywa, świeżo wyciskane soki.Mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego rano rozkoszują się także tostami, mocną kawą i owocami morza.

Prawdziwą ucztą dla podniebienia jest śniadanie Francuzów - pachnące, aromatyczne i delikatne.Podstawą są świeże rogaliki czyli croisanty lub chrupiąca bagietka. Pieczywo lekko posmarowane jest masłem i słodką konfiturą. Do tego obowiązkowo kawa z dużą ilością spienionego mleka - caffe au lait.

Ale swoje przyzwyczajenia śniadaniowe mają także inni mieszkańcy Europy. - Wiele zależy oczywiście od klimatu danego kraju. W miejscach, gdzie temperatury są wysokie, je się zwykle mniej i lżej. Włosi na śniadanie wybierają zazwyczaj tylko czarne espresso, zwykle z jakąś słodką przekąską, na przykład w formie ciastka. Rosjanie zupełnie inaczej. Pamiętam, gdy gościliśmy grupę kolarzy z tego kraju - ich początek dnia zwykle obfitował w wędliny, nie brakowało salcesonu czy smalcu, na talerzach było dużo pieczywa - mówi Mirosław Ciołak, szef kuchni w Hotelu Tęczowy Młyn w Kielcach.

Jajecznica na polskim stole

A czy my, Polacy, mamy swoje typowe śniadanie? - Trudno powiedzieć, bo nasze posiłki są bardzo różnorodne. Dużo zależy też od miejsca, w którym spożywamy śniadanie. W domu zwykle wybieramy produkty bogate w nabiał, dzieci zdecydowanie chętniej jedzą serki niż wędliny. W hotelach śniadania się urozmaica - pojawia się mnóstwo warzyw i owoców. Ale posiłkiem, który serwuje się właściwie w każdym miejscu w Polsce jest jajecznica - przyznaje nasz rozmówca. - Jest to uzasadnione zarówno walorami smakowymi, jak również odżywczymi - jajka są doskonałym źródłem białka, a ponadto na długi sycą.

Znajdź czas na śniadanie
24 kwietnia obchodzony jest Europejski Dzień Śniadania - w tym roku organizowany jest pod hasłem „Znajdź czas na śniadanie”.
To europejska kampania edukacyjna z udziałem nauczycieli, dietetyków oraz lekarzy. Celem kampanii jest zachęcenie obywateli krajów Unii Europejskiej do spożywania regularnych śniadań. Do 2020 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej ma być wprowadzona polityka promująca codzienne jedzenie śniadania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie