Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dochód przeciętnej rodziny w 2019 to ponad 100 tysięcy. Izba Administracji Skarbowej w Kielcach podsumowuje zmiany w podatkach Polaków

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Dochód rozporządzalny rodziny, która składa się z dwóch osób, otrzymujących przeciętne wynagrodzenie i wychowujących dwoje dzieci w wieku szkolnym, wzrósł o 9 488 złotych - do 100 596 złotych w 2019 roku z 91 108 złotych w 2018 roku, jest to między innymi efekt wzrostu świadczeń na dzieci i zmian w podatkach - informuje Ministerstwo Finansów. To zdaniem urzędników między innymi efelt PIT 0 dla młodych, obniżenie podatku PIT oraz stawki CIT.

Według Izby Administracji Skarbowej w Kielcach rok 2019 to czas wielu korzystnych zmian dla polskich podatników, takich jak obniżenie PIT z 18 na 17 procent i zerowy PIT dla młodych do 26. roku życia oraz obniżka CIT dla przedsiębiorców do 9 procent.

Co to oznacza dla podatnika? To więcej pieniędzy w portfelach polskich rodzin, zarówno na codzienne wydatki, jak też w zbliżającym się okresie świątecznym.

Przypominamy na czym polegały dobre zmiany w podatkach i pokazujemy korzyści z nich – na konkretnych przykładach.

Bez PIT dla młodych
PIT zero to ulga podatkowa dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy oraz z umów zlecenia zawartych z firmą (do wysokości 85 528 złotych w roku podatkowym). Z ulgi od 1 sierpnia 2019 roku korzysta w Polsce ponad 2 milionów młodych pracowników.

Zwolnienie obowiązuje niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli zarabiasz więcej, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 złotych) będzie opodatkowana według skali podatkowej. W 2019 roku limit zwolnienia wynosi 35 636,67 złotych, czyli 5/12 limitu rocznego (ponieważ zwolnienie obowiązuje przez 5 miesięcy – od sierpnia do grudnia).

PIT z 18 na 17 procent, wyższe koszty uzyskania przychodów

Od 1 października 2019 roku obniżono dla wszystkich podstawową stawkę PIT z 18 procent. na 17 procent. Dodatkowo zmniejszono PIT dla osób pracujących przez ponad 2-krotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów. Pozwoli to na obniżenie tal zwanego klina podatkowego, czyli łącznej kwoty podatków i składek. W praktyce oznacza to, że przy niezmienionej pensji brutto pracownicy otrzymują wyższe wynagrodzenia netto, czyli „do ręki".

Nowe rozwiązania to według Izby Administracji Skarbowej korzyść dla ponad 25 milionów Polaków, zarówno pracujących na etacie, wykonujących dzieło czy zlecenie, prowadzących działalność gospodarczą, jak też emerytów i rencistów.

Niższa 17-procentowa stawka PIT obowiązuje już w ostatnim kwartale 2019 roku, czyli przez 1/4 bieżącego roku. Przypominamy, że do września dochody podatników w pierwszej skali podatkowej podlegają 18-procentowemu opodatkowaniu PIT. jednak już przy zaliczce obliczanej w październiku podatek został obniżony o 1 pkt procentowy, czyli o prawie 6 procent.

Obniżenie stawki CIT z 15 na 9 procent

Od 2019 rok podatnicy korzystają z niższej 9-procentowej stawki CIT. Zastąpiła ona wcześniejszą 15 procentową stawkę podatku (jeszcze wcześniej wynosiła ona 19 procent).

To dobra wiadomość dla małych podatników i osób rozpoczynających prowadzenie działalności, których przychody (niezależnie od źródła) w roku podatkowym nie przekraczają 1,2 miliona euro (wyrażonych w złotych).

POLECAMY: BIZNES I PRACA

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie