Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek węglowy w powiecie koneckim. Mieszkańcy szturmują urzędy, by jak najszybciej otrzymać wsparcie

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Urzędy gmin i ośrodki pomocy społecznej są wręcz szturmowane przez mieszkańców gmin powiatu koneckiego, którzy chcą jak najszybciej otrzymać rządowy dodatek węglowy.

Dodatek węglowy w gminie Radoszyce

Tak sytuacja jest na przykład w gminie Radoszyce. Pierwsi petenci pojawili się w tamtejszym Urzędzie już rano. - Mieszkańców przyjmujemy w sali konferencyjnej, gdzie obsługuje ich trzech oddelegowanych specjalnie do tego pracowników - informuje Grzegorz Pakuła, zastępca burmistrza Radoszyc i przyznaje, że zainteresowanie dodatkiem jest bardzo duże. - Tylko w środę i w czwartek [do godziny 13 - red] rozdaliśmy tysiąc druków, a szacujemy, że w sumie przyjmiemy ich około 4,5 tysiąca - mówi wiceburmistrz

Dodatek węglowy w gminie Końskie

Podobnie jest w Końskich. - Wiele osób interesowało się dodatkiem jeszcze zanim można było składać wnioski - mówi Aneta Mikuszewska-Sorn, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Końskich. - Do chwili obecnej [czwartek, 18 sierpnia, godz. 13 - red] zarejestrowaliśmy już 335 wniosków - wylicza.

Dodatek węglowy w gminie Fałków

Z kolei w Urzędzie Gminy w Fałkowie, gdzie przyjmowanie wniosków oficjalnie wystartuje w piątek, po prostu urywają się telefony. - Nie przesadzę chyba, ale odebraliśmy ponad 100 telefonów w tej sprawie - zdradza Henryk Koniczny, wójt Fałkowa. Zainteresowanie jest ogromne. Dlatego uruchamiamy da dodatkowe stanowiska, gdzie będzie można pobrać i złożyć wypełniony wniosek. Będziemy oczywiście pomagać w ich uzupełnieniu - zapewnia wójt. Spodziewa się, że wnioski złoży 80-90 procent gospodarstw z terenu gminy. - Myślę, że będzie to 1000 może 1200 wniosków - szacuje.

Dodatek węglowy w gminie Stąporków

Olbrzymie zainteresowanie jest też w Stąporkowie. Dlatego też do obsługi wniosków oddelegowano tam 9 pracowników miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Do południa w czwartek wydano tam około 800 wniosków. W gminie
jest około 4 tysięcy gospodarstw.

Dodatek węglowy w gminie Gowarczów

Spokojniej jest w Gowarczowie, Smykowie i Rudzie Malenieckiej, ale i tam władze zapewniają, że są przygotowane na duże zainteresowanie składaniem wniosków. - Od poniedziałku przygotujemy specjalny pokój w urzędzie gminy, gdzie będzie można dostać formularz i, uzupełnić go i złożyć. Będziemy się starać, jak najszybciej wypłacić pieniądze, bo przecież właśnie o to chodzi ludziom. Chcą jak najszybciej dostać pieniądze, by móc kupić opał - wyjaśnia Stanisław Pacocha, wójt Gowarczowa.

Dodatek węglowy w gminie Smyków

- Ludzie się pytają, dowiadują, ale na razie tłumów nie ma - dodaje Jarosław Pawelec, wójt gminy Smyków. - Na razie oddelegowaliśmy jedną osobę. Jeśli będzie potrzeba, oddelegujemy kolejne - zapewnia.

Dodatek węglowy w gminie Ruda Maleniecka

Leszek Kuca, wójt gminy Ruda Maleniecka Wójt informuje, że tam obsługą wniosków zajmować się będzie czworo pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Od jakiegoś już mieszkańcy przychodzili do nas z pytaniami. Na razie kolejek nie ma - mówi.

Dodatek węglowy w gminie Słupia Konecka

Z kolej w Słupi Koneckiej wnioski przyjmowane są w Urzędzie Gminy w punkcie obsługi interesanta. - Intensywny ruch rozpoczął się już w środę. Jest sporo osób, ale długiego oczekiwania raczej nie. Może to dlatego, że wniosek jest raczej prosty i jego wypełnienie nie jest bardzo skomplikowane - ocenia Robert Wielgopolan, wójt Słupi Koneckiej.

Tutaj przyjmowane są wnioski o dodatek węglowych w poszczególnych gminach powiaty koneckiego:

  • Końskie - Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Końskich przy ul. Armii Krajowej 22.
  • Stąporków – Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stąporkowie, ul. Piłsudskiego 132A
  • Radoszyce – Urząd Miasta i Gminy Radoszyce, ul. Żeromskiego 28
  • Fałków – Urząd Gminy w Fałkowie, ul. Zamkowa 1A
  • Gowarczów – Urząd Gminy w Gowarczowie, plac XX-lecia 1
  • Smyków – Urząd Gminy w Smykowie, Smyków 91
  • Ruda Maleniecka – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w budynku Zespołu Szkół w Rudzie Malenieckiej, Ruda Maleniecka 99a
  • Słupia Konecka – Urząd Gminy w Słupi Koneckiej, Słupia Konecka 30A

Co jest konieczne, by wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

  • Formularz jest prosty. Na początku wpisujemy informację do kogo kierujemy wniosek. Wnioski o dodatek węglowy będą rozpatrywały gminy, więc trzeba podać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.
  • Następnie osoba składająca wniosek powinna wpisać swoje dane, w tym imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania.
  • Jeżeli w skład gospodarstwa domowego wchodzą też inne osoby, w kolejnej rubryce wpisujemy ich dane osobowe z numerem PESEL i adresem zamieszkania.
  • Następnie w formularzu zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Pamiętajmy - wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.
  • Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.
  • Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tysięcy złotych.

.

Wniosek węglowy online

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie