Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doktor Dorota Koczwańską-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach: - Każdego dnia tworzymy naszą historię

Tomasz Trepka
Doktor Dorota Koczwańską-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcac
Doktor Dorota Koczwańską-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcac Dawid Łukasik
Z doktor Dorotą Koczwańską-Kalitą, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach rozmawia Tomasz Trepka.

Można zgodzić się z tezą, że Instytut Pamięci Narodowej jest dziś jednym z najważniejszych ośrodków badawczych w Polsce?

Trudno byłoby dzisiaj zaprzeczyć, że IPN jest najważniejszą instytucją naukową i edukacyjną w Polsce, zajmującą się historią najnowszą. Jego dwudziestoletni dorobek jest nie do porównania z innymi ośrodkami. Warto dodać, iż IPN podejmował i podejmuje kwestie związane z najnowszą historią Polski, które do momentu jego powstania nie były przedmiotem badań ze względu na brak możliwości dotarcia do dokumentów lub były zakłamywane przez propagandę komunistyczną. Delegatura IPN w Kielcach niewątpliwie w tym zakresie ma znaczące osiągnięcia.

Rzetelna działalność naukowa to jedno, ale równie ważne pozostaje jej spopularyzowanie i dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców.

Istnieje potrzeba szerokiego upowszechniania informacji o działalności Instytutu i jego znaczenia dla świadomości narodowej. Tym bardziej, że niejednokrotnie sposób funkcjonowania oraz dorobek Instytutu był kwestionowany w dyskursie publicznym. W przestrzeni medialnej informacje na temat realizacji ustawowych zadań IPN były ograniczane, a dokonania naukowo-badawcze ustępowały przekonaniu, że Instytut zajmuje się głównie „teczkami”, lustracją i jest upolityczniony. Dzisiaj sytuacja wygląda już nieco inaczej, choć dokonania Instytutu i ich znaczenie w odbiorze społecznym, śmiem twierdzić, są ciągle zbyt mało znane. Obserwując działania IPN na polu informacyjnym można zauważyć tendencje o charakterze ewolucyjnym. W 2006 roku powstał w jego strukturach Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej. Wtedy też zintensyfikowano współpracę z mediami, powstał fb ipeenowski, który ma już dzisiaj kilkaset tysięcy odbiorców. Zaczęły powstawać pierwsze portale, strony internetowe. Obecnie jednak odbiorca oczekuje od nas coraz to szybszej i coraz to bardziej urozmaiconej informacji. Niewątpliwe współpraca z „Echem Dnia”, największą w regionie świętokrzyskim gazetą, pozwala na dotarcie do szerokiej rzeszy czytelników, nie tylko tych zainteresowanych historią.

Wspomniała Pani o współpracy z „Echem Dnia”. Jej istotnym elementem będzie wydawany cyklicznie dodatek historyczny i realizowany na bieżąco serwis nasza historia. Dlaczego akurat taka forma?

Z jednej strony dodatek historyczny w formie papierowej dla tych, którzy nie rozstają się z tą formą przekazu, z drugiej Internet na stronach „Echa Dnia” w zakładce „Nasza Historia”. W dobie nowych technologii i popularności mediów społecznościowych Delegatura podjęła współpracę z największym serwisem internetowym regionu, dzięki któremu, mamy nadzieję, dotrzemy do szerszego kręgu odbiorców upowszechniając wiedzę historyczną w bardzo różnej formie. Na portalu będą zamieszczane ciekawe artykuły, wywiady, zdjęcia, multimedia, filmy, wystawy, podcasty itp. Przecież każdego dnia tworzymy naszą historię, każdego dnia jest ona wypełniona codziennością, a także zdarzeniami wyjątkowymi, na swojej drodze spotykamy nieprzeciętnych ludzi. Dziś o tym wiemy. My opowiadamy o tym wszystkim, tyle że z perspektywy kilkudziesięciu lat. Warto te historie poznawać, aby móc sobie odpowiedzieć na pytanie kim jesteśmy i dlaczego to jest ważne.

Najbliższy dodatek, który ukaże się w czwartek 27 stycznia został w całości poświęcony ZWZ–AK, tej tematyce zostanie tez poświęcone kilka artykułów na portalu. Co znajdziemy w kolejnych dodatkach?
W tym roku przygotowaliśmy sześć dodatków. Zaczynamy jedną z najpiękniejszych kart polskiej historii, przekształceniem ZWZ w AK. W kolejnych opowiemy o tym w co chciano, żebyśmy wierzyli , a jak było naprawdę w PRL, o relacjach polsko-żydowskich, o stratach wsi polskiej podczas II wojny światowej, o formacjach policyjnych. Z kolei w internetowej zakładce „Nasza Historia” znajdziemy szerszy zakres tematyczny przekazany w atrakcyjnej formie multimediów.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie