Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doktor Małgorzata Fudala ze skarżyskiego szpitala z międzynarodową nagrodą "Spirit of Excellence"

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Doktor Małgorzata Fudala
Doktor Małgorzata Fudala
Doktor Małgorzata Fudala, neurolog ze skarżyskiego szpitala, jako pierwsza Polka otrzymała nagrodę "Spirit of Excellence", przyznawaną przez Europejską Organizację Udarową. Otrzymało ją pięcioro lekarzy z różnych krajów.

Doktor nauk medycznych, neurolog Małgorzata Fudala z Suchedniowa, kierownik Oddziału Neurologicznego i Udarowego Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej została, jako pierwsza w Polsce, uhonorowana Nagrodą "Spirit of Excellence", przyznawaną przez Europejską Organizację Udarową, za zaangażowanie w leczenie udarów. "Spirit of Excellence" przyznawana jest osobom, które uosabiają „doskonałość w zakresie opieki nad pacjentem z udarem” w swojej pracy z pacjentami, z innymi członkami zespołu szpitalnego oraz osobom, które dążą do podnoszenia standardów doskonałości w swoim szpitalu".

W roku 2020 do nagrody nominowano 18 osób z 12 państw. Statuetki otrzymało pięć osób:

  • Dr Evija Miglane, Litwa
  • Dr Carlos Molina, Hiszpania
  • Matej Polak, Słowacja
  • Dr Francesca Romana Pezzella, Włochy
  • Dr Małgorzata Fudala, Polska

W piątek, 19 marca koordynatorka ESO Angels Awards Agnieszka Tymecka – Woszczerowicz wręczyła Małgorzacie Fudali statuetkę Angels. Podkreśliła, że doktor Fudala jest cenionym lekarzem w społeczności Inicjatywy Angels, gdzie od lat aktywnie uczestniczy we wszelkich działaniach na rzecz udoskonalania leczenia oraz leczenia pacjentów z udarem mózgu.

- Czuję się bardzo wyróżniona przez Europejską Organizację Udarową, przez Organizację Angels. Znalazłam się w gronie fantastycznych, wspaniałych neurologów. To że dostałam tę nagrodę świadczy o tym, jak piękna jest idea inicjatywy Angels, jak powoduje, że każdy, niezależnie od tego gdzie mieszka i jakie ma warunki, może doskonalić siebie, włożyć swój wkład w to, żeby nastąpiła poprawa w leczeniu udaru mózgu – mówiła laureatka.

- Dziękuję bardzo całemu zespołowi. Bardzo żałuję, że nie możemy razem świętować na tej uroczystości. Na pewno nie dostałabym tej nagrody, gdyby nie wspaniały zespół, z którym pracuję. Każde ogniwo, jeśli chodzi o leczenie udaru mózgu, jest bardzo ważne, zarówno jeśli chodzi o personel medyczny jak i pozamedyczny i to nie tylko z oddziału neurologii. Wielka jest także praca pracowników oddziału ratunkowego, którzy wykazują bardzo duże zrozumienie i wiedzą, że udar mózgu jest takim samym stanem zagrożenia życia jak zawał czy inne stany nagłe. Tak samo jeśli chodzi o pracowników zakładu radiologii, laboratorium diagnostycznego. To osoby, które rozumieją sytuację i starają się walczyć razem z nami o każdą minutę dla pacjenta – podkreśliła doktor Fudala.

- Dziękuję również Dyrekcji szpitala za to, że mam możliwość realizacji swoich marzeń, swoich planów. Bardzo się cieszę, że to udało się zrealizować akurat w tym szpitalu, bo to jest miejsce bardzo mi bliskie. – powiedziała Małgorzata Fudala po odebraniu statuetki Angels.

Podziękowała także Radzie Powiatu Skarżyskiego i władzom powiatu za wysiłek włożony w to aby oddział neurologiczny i udarowy mógł pracować w lepszych i godnych warunkach dla pacjentów.

- Wiadomo, że ściany nie leczą, ale na pewno przyjemniej pracuje się i przyjemniej przebywa się w miejscu, które jest godne. – podkreśliła.

W tym roku minie 15 lat, odkąd doktor Małgorzata Fudala podała pierwszą trombolizę. Była to również pierwsza tromboliza w województwie świętokrzyskim. Tromboliza to nowoczesna metoda leczenia udarów, polega na podaniu specjalnych leków likwidujących zakrzepy krwi. Jest bardzo skuteczna, przy czym największe znaczenie ma czas podania leków. Jeśli zostaną zaaplikowane krótko po nastąpieniu udaru, chorzy mają duże szanse na powrót do zdrowia. Dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie udaru i dowiezienie pacjenta do szpitala.

- Ostatnie trzy lata była to ciężka praca na tą chwilę chwały, która jest bardzo ulotna. Ostatni rok był wielką lekcją pokory, wiele doświadczyliśmy, każdy z nas ma jakąś traumę związaną z pandemią. I cóż mogę powiedzieć - medycyna jest naszym piekłem i niebem. Wierzę, że to co robimy ma głęboki sens, że jest to wartość sama w sobie. Mimo, że indywidualnie może ktoś lepiej lub gorzej oceniać naszą pracę to mamy na to twarde dowody, że pracujemy dobrze i wiemy o tym, że pacjenci którzy do nas trafiają mają takie same szansę jakby trafili gdziekolwiek na świecie. Tego się nie da przecenić. Inicjatywa Engels pokazała nam drogę - my nią idziemy. Nie wiemy co nas jeszcze czeka, stoimy u progu trzeciej fali pandemii, ale świat potrzebuje aniołów i myślę, że damy radę – powiedziała wzruszona lekarka.

- Bardzo dużo mamy sygnałów o Pani sercu, o Pani dobroci dla pacjentów. Bardzo serdecznie dziękuję. Jesteśmy bardzo, bardzo dumni, cieszymy się, że w naszym szpitalu są osoby, które go promują, naznaczają ten dobry kierunek – mówiła wicestarosta Anna Leżańska prosząc o przekazanie podziękowań dla całego zespołu Oddziału Neurologicznego I Udarowego.

Inicjatywa Angels to ogólnoeuropejska organizacja pozarządowa zrzeszająca lekarzy specjalistów, naukowców badających udary mózgu, towarzystwa udarowe regionalne jak i międzynarodowe. Celem nadrzędnym tej organizacji jest optymalizacja leczenia udarów w całej Europie.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie