Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doktor Marek Tombarkiewicz i profesor Stanisław Góźdź na Liście 100 najbardziej wpływowych ludzi w polskim systemie ochrony zdrowia 2020!

Maciej Barwinek, Marzena Smoręda
Dwie wybitne osobowości z województwa świętokrzyskiego znalazły się na liście 100 osób, które miały największy wpływ na rozwój polskiego systemu ochrony zdrowia w 2020 roku. To profesor Stanisław Góźdź z Kielc i doktor Marek Tombarkiewicz ze Staszowa. Listę opracowali eksperci dla czasopisma Puls Medycyny. A innej liście najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie jest związany kiedyś z Kielcami profesor Piotr Chłosta.

W pierwszej trójce rankingu znaleźli się: doktor nauk ekonomicznych Adam Niedzielski – minister zdrowia, doktor Paweł Grzesiowski – immunolog, doradca Naczelnej Izby Lekarskiej do walki z COVID-19 oraz profesor doktor habilitowanych nauk medycznych Andrzej Matyja – specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zestawienie przygotowuje corocznie kapituła konkursu, w skład której wchodzą eksperci w dziedzinie medycyny i ochrony zdrowia oraz redaktor naczelny Pulsu Medycyny, analizując dokonania naukowe kandydatów, rozwiązania w zakresie organizacji ochroną zdrowia i ich wpływ na sferę społeczną, pod uwagę brana jest także reputacja zawodowa i wpływy w środowisku.

Doktor Marek Tombarkiewicz na miejscu 52
Dla Marka Tombarkiewicza, byłego dyrektora szpitala w Staszowie , a obecnie dyrektora Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie jest to już kolejne tego typu wyróżnienie. W ubiegłym roku doktor uplasował się na 92 pozycji, a w tegorocznym plebiscycie zanotował awans aż o 40 oczek, co dało mu 52 miejsce.

- Jestem bardzo zadowolony, że moja codzienna praca została doceniona, tym bardziej, że nie jest to już pierwszy raz. W medycynie jestem od 1992 roku natomiast w działalności związanej z systemem ochrony zdrowia od kilkunastu lat, ale dalej pracuje z takim samym zaangażowaniem jak na początku, a takie nagrody są dla mnie dużą motywacją. Myślę, że to wyróżnienie jest również miłym gestem w kierunku mojego byłego szpitala w Staszowie, jak i obecnego w Warszawie. Cieszę się, że znalazłem się w gronie tak zacnych specjalistów. Zagadnienia z kategorii systemu ochrony zdrowia interesowały mnie od dawna, a wszyscy wiedzą, że konieczność zmian w tym systemie jest nieunikniona. Zawsze jestem chętny do rozmów na ten temat. Jeżeli kogoś interesowałby mój punkt widzenia to służę pomocą - powiedział Marek Tombarkiewicz.

Były dyrektor staszowskiego szpitala opowiedział również o wyczerpującym 2020 roku. - Był to bardzo trudny rok, wymagający dużych poświęceń ze strony personelu, zmian organizacyjnych, wprowadzenia nowych procedur bezpieczeństwa, wielkich nakładów finansowych i ciągle rosnących kosztów. Przerabiały to wszystkie szpitale i placówki medyczne. Na szczęście dzięki wsparciu udało się to jakoś przetrwać, ale nowy rok pokazuje, że wcale nie jest i nie będzie łatwiej. Cały czas borykamy się podobnymi problemami, takim jak na przykład przekształcanie poszczególnych oddziałów szpitali na te covidowe czy brakami kadrowymi - tłumaczy doktor Marek Tombarkiewicz.

Doktor Marek Tombarkiewicz urodził się 23 maja 1967 roku w Chorzowie. W 1991 roku ukończył studia na Wydziale Lekarskim w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Cztery lata później uzyskał tam I stopień specjalizacji w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii, a w 1999 II stopień specjalizacji w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. W 2004 uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej. Natomiast w 2008 roku na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach uzyskał stopień doktora nauk medycznych. Pracę zawodową rozpoczął w Szpitalu Powiatowym w Staszowie, gdzie na początku był asystentem. Później został ordynatorem Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a w 2007 roku dyrektorem. W międzyczasie pełnił również funkcję ordynatora Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Specjalistycznego w Końskich. Przez dwa lata był także pełnomocnikiem Wojewody Świętokrzyskiego do spraw Medycyny Ratunkowej. 7 stycznia 2016 objął stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Z rządu odszedł w marcu 2018. 15 czerwca 2018 roku został powołany na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji imienia profesor doktor habilitowanej medycyny Eleonory Reicher w Warszawie i pełni tę funkcję do dzisiaj.

Profesor Stanisław Góźdź na 57 miejscu
Profesor Stanisław Góźdź - dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, jest wśród 100 osób z Polski, które miały największy wpływ na rozwój polskiego systemu ochrony zdrowia w 2020 roku. Eksperci umieścili profesora na 57 miejscu.

Profesor doktor habilitowany nauk medycznych Stanisław Góźdź zajął 57 miejsce jest specjalistą neurologii, radioterapii i onkologii, dyrektorem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, wiceprezesem Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych, członkiem Krajowej Rady do spraw Onkologii oraz kierownikiem Katedry Onkologii Klinicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii.

Profesor Stanisław Góźdź urodził się 25 listopada 1948 roku w Kielcach. Od 1991 roku jest dyrektorem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. W 1974 ukończył studia na Akademii Medycznej w Białymstoku. Odbył staż w szpitalu wojewódzkim w Kielcach i zrobił specjalizację z neurologii. Podjął następnie pracę w poradni onkologicznej w Kielcach, uzyskując jednocześnie specjalizację z tej dziedziny w warszawskim Instytucie Onkologii. W latach 80. zainicjował w Kielcach powstanie szpitala, którego w 1991 został pierwszym dyrektorem. W 1995, po przekształceniu placówki w Świętokrzyskie Centrum Onkologii, pozostał na stanowisku. W 2003 został członkiem zespołu ekspertów Ministerstwa Zdrowia, natomiast w 2006 został powołany w skład rady naukowej przy ministrze zdrowia. Uzyskał stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk medycznych (w 2014 na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w oparciu o rozprawę dotyczącą raka jelita grubego). Związany jest z Instytutem Zdrowia Publicznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 2019 roku odebrał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy nominację profesorską.

Doktor Piotr Chłosta na liście najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie
Oprócz listy najbardziej wpływowych ludzi w polskim systemie ochrony zdrowia powstał tez lista najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie. Na 67 miejscu jest doskonale znany w Kielcach, przez lata pracujący w Świętokrzyskim Centrum Onkologii - profesor doktor habilitowany nauk medycznych Piotr Chłosta, spec. chirurgii ogólnej i urologii, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Na 1 miejscu umieszczono profesora doktora habilitowanego nauk medycznych Krzysztofa Simona - specjalistę w dziedzinie chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, hepatologii, zakażeń HIV, endoskopii przewodu pokarmowego, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ordynatora I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala we Wrocławiu, a także konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa dolnośląskiego i członka Rady Medycznej przy premierze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie