Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doktor przełamuje ciszę

Szymon BASIŃSKI [email protected]
Do rehabilitacji dzieci starszych wykorzystuje się specjalne programy komputerowe. Na zdjęciu z prawej Stanisław Madej.
Do rehabilitacji dzieci starszych wykorzystuje się specjalne programy komputerowe. Na zdjęciu z prawej Stanisław Madej. S. Basiński
Przedstawiamy Stanisława Madeja, zdobywcę drugiego miejsca w plebiscycie "Lekarz Roku 2006" w powiecie staszowskim.

Stanisław Madej należy do wyjątkowych lekarzy. Jego fachowość i rzetelność została doceniona przez pacjentów. To on w powiecie staszowskim zajął drugie miejsce w plebiscycie "Lekarz Roku 2006".

Plebiscyt polegał na tym, że pacjenci wypełniali zamieszczane na łamach "Echa Dnia" kupony i wysyłali do naszej redakcji. Odbieraliśmy tysiące głosów. Tydzień temu prezentowaliśmy zwycięzcę, ginekologa Piotra Skrętka. Dziś przedstawiamy srebrnego medalistę w powiecie staszowskim.

SZCZEGÓLNE ZASŁUGI
Stanisław Madej ma szczególne zasługi w dziedzinie laryngologii. Zorganizował oddział laryngologiczny w staszowskim szpitalu od podstaw i wyposażył w nowoczesny sprzęt diagnostyczno operacyjny. Dzięki temu w 1984 roku otrzymał miano oddziału wojewódzkiego, a Stanisław Madej został konsultantem wojewódzkim do czasu nowego podziału administracyjnego.

Pięć lat później powołał w Staszowie Wojewódzką Poradnię Wad Słuchu i Rehabilitacji Słuchu oraz Poradnię Foniatryczną. Jako wybitny specjalista, ordynator oddziału laryngologii staszowskiego szpitala wniósł ogromy wkład w rozpoznawanie i leczenie wad słuchu również u noworodków w pierwszych dobach życia. Kilka lat temu oddział, jako jeden z pierwszych w kraju, wdrożył Program Opieki nad Osobami z Uszkodzeniami Słuchu w Polsce.

Stanisław Madej

Stanisław Madej

Zorganizował oddział laryngologiczny w staszowskim szpitalu od podstaw. W 1989 roku później powołał w Staszowie Wojewódzką Poradnię Wad Słuchu i Rehabilitacji Słuchu oraz Poradnię Foniatryczną. Za szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie w 1998 roku uzyskał nagrodę pierwszego stopnia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Jako wybitny specjalista, ordynator oddziału laryngologii staszowskiego szpitala wniósł ogromy wkład w rozpoznawanie i leczenie wad słuchu również u noworodków w pierwszych dobach życia.

W Staszowie rozpoczęto wówczas wykonywanie powszechnych badań przesiewowych słuchu u noworodków w pierwszych pięciu dobach życia. Jest to także jedyna placówka w województwie świętokrzyskim posiadająca atest krajowego konsultanta w dziedzinie audiologii i foniatrii na dobór aparatów słuchowych dla dzieci w wieku 0-4 lat. Za szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie w 1998 roku doktor Stanisław Madej uzyskał zespołową nagrodę pierwszego stopnia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. W okresie swojej pracy zawodowej opublikował i ogłosił na krajowych i międzynarodowych zjazdach 25 prac naukowych.

- W Polsce co tysięczne dziecko jest dotknięte głuchotą, a co setne ma znaczny niedosłuch - mówi Stanisław Madej. - U nierehabilitowanego malucha z głębokim upośledzeniem słuchu, nie wykształci się mowa, nigdy nie nauczy się czytać i pisać. Dlatego im wcześniej dziecko trafi pod opiekę specjalistów, tym lepiej. Rozpoznanie wady słuchu w pierwszych miesiącach życia dziecka, właściwe zaaparatowanie, a następnie poddanie go rehabilitacji zapobiega ciężkiemu kalectwu głuchoniemoty. Przy właściwym postępowaniu dziecko może nauczyć się porozumiewać z otoczeniem, a dzięki temu staje się pełnosprawną osobą - wyjaśnia doktor Madej.

JEDYNA W WOJEWÓDZTWIE
Każdy lekarz podkreśla, że najważniejsze jest wczesne wykrycie wady, bowiem u nierehabilitowanego dziecka z głębokim upośledzeniem słuchu nie wykształci się mowa, nigdy nie nauczy się ono czytać i pisać, a zatem jego rozwój intelektualny zostanie utrudniony.

Stanisław Madej wyjaśnia, że rozwój medycyny i techniki pozwala zbadać słuch dziecka już w pierwszym tygodniu życia. Takie badania od lat są wykonywane w Staszowie. Wystarczy tylko kilka minut by postawić diagnozę. Maluch dotknięty niedosłuchem nie musi być skazany na życie w świecie ciszy. Większość przypadków można leczyć operacyjnie lub korygować za pomocą aparatów słuchowych i odpowiedniej rehabilitacji.

W województwie świętokrzyskim jedyną placówką posiadającą atest krajowego konsultanta w dziedzinie audiologii i foniatrii na dobór aparatów słuchowych dla dzieci w wieku 0-4 lat jest Oddział Laryngologii staszowskiego szpitala. To jest niezwykle ważne, bo źle dobrany aparat szczególnie w przypadku małych dzieci, może zniszczyć resztki słuchu.
NAUCZYĆ MOWY
Aby pokonać całkowity niedosłuch, czyli głuchotę, po zaaparatowaniu niezbędny jest specjalny system rehabilitacji, polegający na wykształceniu mowy. Podczas nauki wykorzystywane są inne zmysły. Osoby dotknięte głuchotą od urodzenia, ale rozpoznaną dostatecznie wcześnie mogą prawidłowo się rozwijać intelektualnie. Nad ich rehabilitacją pracować jednak muszą nie tylko pracownicy służby zdrowia, ale cała rodzina.

- Oddział laryngologiczny w Staszowie posiada najnowocześniejszą aparaturę, która daje możliwość doboru aparatów słuchowych u małych dzieci zgodnie ze standardami światowymi - zapewnia doktor Madej.

- Pierwszy rok życia nazywany jest złotym rokiem mowy. Dziecko, które nie słyszy nigdy nie nauczy się mówić, gdyż nie rozróżnia dźwięków. Jeżeli dziecko wcześnie zdiagnozujemy, poddamy leczeniu i rehabilitacji polegającej na uczeniu go słyszenia przy pomocy aparatu, to wówczas zapobiegniemy powstaniu głuchoniemoty, a więc ciężkiego kalectwa na całe życie - zapewnia Stanisław Madej. - W naszej placówce stworzyliśmy poradnię rehabilitacji dzieci, która znajduje się w obrębie szpitala. Dzięki temu zapewniamy pacjentom kompleksową obsługę - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie