Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Donersztik in Jendrzew. Żydzi z Jędrzejowa” wernisaż w Muzeum Przypkowskich z okazji „Dni pamięci” w Jędrzejowie

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
Kurator wystawy Klaudia Kwiecińska wraz z dyrektor Muzeum imienia Przypkowskich Janem Przypkowskim podczas otwarcia. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Kurator wystawy Klaudia Kwiecińska wraz z dyrektor Muzeum imienia Przypkowskich Janem Przypkowskim podczas otwarcia. Więcej na kolejnych zdjęciach. Mateusz Zapart
W piątek 16 września uroczyście otwarto nową wystawę w Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie. „Donersztik in Jendrzew. Żydzi z Jędrzejowa” . To debiut Klaudii Kwiecińskiej, judaistki zaangażowanej w podtrzymywanie pamięci o żydowskiej społeczności miasta. Wystawa łączy się z tegorocznymi „Dniami pamięci”, 80-leciu zagłady getta w Jędrzejowie. Zobaczcie zdjęcia.

Wernisaż rozpoczął się o godzinie 18 przed Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie. Tam mieszkańcy Jędrzejowa i przyjezdni powitani zostali przez dyrektora muzeum Jana Przypkowskiego i Klaudią Kwiecińską, autorkę „Donersztik in Jendrzew. Żydzi z Jędrzejowa.”

- Witam na tej wyjątkowej wystawie. Wystawie w okrągłą, bardzo smutną rocznicę. Rocznicę wywiezienia wszystkich naszych żydowskich sąsiadów z Jędrzejowa. Kuratorka tej wystawy pani Klaudia Kwiecińska znana jędrzejowska judaistka działająca na rzecz podtrzymania pamięci i kontaktu z tymi Żydami, którzy wyjechali. Nadal są ich potomkowie z którymi pani Klaudia utrzymuje ścisłe kontakty co umożliwia nam spojrzenie na żydowską przeszłość ich oczami, z ich perspektywy. Główną osią tej wystawy jest „Księga pamięci jędrzejowskich Żydów” wydana w Tel Awiwie przez tych, którzy wyjechali, zawierająca ich wspomnienia – powiedział na początek Jan Przypkowski

- To jest mój kuratorki debiut i w tworzeniu wystawy. Powstawała ona od lutego. Mam nadzieję, że przybliży ona państwu historię żydowskich mieszkańców Jędrzejowa. Dzisiaj jest wyjątkowa rocznica, dokładnie dziś mija 80 lat od zagłady getta w Jędrzejowie. 16 września 1942 roku Żydzi z Jędrzejowa zostali przetransportowani do ośrodka zagłady w Treblince. Chcąc uczcić pamięć o ich społeczności, oddajemy im głos – powiedziała na uroczystości pani Klaudia Kwiecińska

Nazwa wystawy wiąże się z jędrzejowską tradycją czwartkowego targu. „Donersztik in Jendrzew” w języku jidysz oznacza „czwartek w Jędrzejowie”. Wystawa Klaudii Kwiecińskiej skupia się na historii jędrzejowskich żydowskich mieszkańców od początków ich osadnictwa na tych terenach aż do czasów nam współczesnych.

Materiały wystawy to owoc pracy Klaudii i jej kontaktów z potomkami jędrzejowskich Żydów. Wiele z przedmiotów, a przede wszystkim ze zdjęć jakie są obecnie w muzeum , zostało przekazane do jej rąk przez dzieci bądź wnuków żydowskiej społeczności Jędrzejowa. Na zdjęciach można zobaczyć jak wyglądał rynek miasta przed laty gdy jeszcze na tym terenie odbywał się cotygodniowy czwartkowy targ. Targ na którym było wiele wozów należących do żydowskich handlarzy.

Na wernisażu zjawili się mieszkańcy Jędrzejowa, w tym burmistrz Marcin Piszczek. Na to wydarzenie przybyła także delegacja Muzeum Regionalnego w Pińczowie wraz z jego dyrektor Justyną Dziadek.

Zobaczcie galerię zdjęć z otwarcia wystawy

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto