Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do nawozów 2022. Nabór od 25 kwietnia. Będą powiązane z wnioskiem o dopłaty bezpośrednie. Jest wzór wniosku

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Przybywa informacji na temat dopłat do nawozów 2022. Wiadomo, że maksymalne stawki to 500 złotych do hektara gruntów rolnych i 250 do hektara użytków zielonych. Nabór od poniedziałku, 25 kwietnia będzie prowadziła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a dopłata będzie dotyczyła obszaru deklarowanego we wniosku o dopłaty bezpośrednie.

Dopłaty do nawozów 2022. Terminy, stawki

We wtorek, 19 kwietnia, Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 3,9 miliarda złotych na wsparcie rolników w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Wydała tym samym zgodę na wypłatę dopłat do nawozów.

Dopłata do nawozów to maksymalnie 500 lub 250 złotych do hektara

W czwartek, podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk poinformowali o tym, że nabór wniosków o dopłaty do nawozów będzie prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od poniedziałku, 25 kwietnia. Dopłata do nawozów ma wynieść do 500 złotych do każdego hektara gruntów rolnych i sadów, a w przypadku łąk i pastwisk będzie to maksymalnie 250 złotych. Wysokość stawki jest uzależniona do różnicy w cenie między nawozami zakupionymi od 1 września 2021 roku do 15 maja 2022 roku, czyli rolnicy, którzy kupili nawozy po stawkach połowę niższych, sprzed wzrostu do stanu obecnego, nie dostaną 500 złotych i 250 złotych, tylko mniej. Obowiązkowym załącznikiem do wniosku o dopłaty do nawozów będzie faktura. Na jej podstawie będzie wyliczana wysokość pomocy.

- Chcemy dopłacać do różnicy w cenie między nawozami zakupionymi od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r., a więc jeszcze mamy na to około trzech tygodni. Jeszcze możemy te nawozy kupować, a faktura, którą przedstawimy w ARiMR będzie podstawą do wypłaty rekompensaty - mówił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Składasz wniosek o dopłaty do nawozu? Złóż wniosek o dopłaty bezpośrednie

Co ważne, wnioski o dopłaty do nawozów będą powiązane z wnioskiem o dopłaty bezpośrednie. Na podstawie danych o wielkości areału z wniosku o dopłaty bezpośrednie będą wyliczane hektary, do których rolnik otrzyma dopłatę. W grę więc wchodzi dopłata także do gruntów dzierżawionych. W momencie składania wniosku o dopłatę do nawozu, rolnik musi mieć już złożony wniosek o dopłaty bezpośrednie. Wedle danych Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na czwartek, 21 kwietnia, w naszym województwie wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło 14 tysięcy beneficjentów, czyli 18 procent wszystkich uprawnionych do tej pomocy.
KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO WZORU WNIOSKU O NAWOZY

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie mija 16 maja. Do tego dnia trwać ma także nabór o dopłaty do nawozów.

Czytaj także:

Zmiany w emeryturach rolniczych

Podczas konferencji premier Morawiecki i wicepremier Kowalczyk ogłosili także, że przyjęta została ustawa o emeryturach rolniczych. Nie będzie trzeba przekazywać gospodarstwa, żeby otrzymać emeryturę. Premier Morawiecki zapowiedział też pomoc suszową oraz pomoc dla producentów jabłek w postaci dopłat do wycofania z rynku owoców. Projekt pomocy ma być przyjęty w drugim kwartale 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie