Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dość skromne, ale podniosłe obchody 78. rocznicy rozbicia więzienia w Starachowicach [ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
Poczty sztandarowe wchodzą na mszę św. w kościele Św. Trójcy w Starachowicach.
Poczty sztandarowe wchodzą na mszę św. w kościele Św. Trójcy w Starachowicach. Fot. Kazimierz Cuch
W tym roku mija 78. rocznica rozbicia starachowickiego aresztu przez oddział partyzancki Armii Krajowej Antoniego Hedy „Szarego”. W niedzielę odbyły się uroczystości w starachowickim kościele Świętej Trójcy i przed pamiątkową tablicą, poświeconą tej brawurowej akcji partyzanckiej.

Uroczystość zorganizowały wspólnie Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Starachowicach, Marek Materek, prezydent Starachowic, starachowicki Park Kultury. Uroczystość współorganizowało miasto Starachowice, a wśród oficjalnych gości dominowali przedstawiciele powiatu starachowickiego. Najwyższym przedstawicielem władz miasta była Agnieszka Lasek- Piwarska- dyrektor Parku Kultury.

W kościele z obostrzeniami
Rozpoczęto cichą mszą świętą (bez organisty) w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy. Mszę świętą odprawił ksiądz Marcin Wójtowicz, wikariusz tej parafii. On też wygłosił homilię tylko momentami nawiązującą do wydarzeń sprzed 78 lat. Ochrzcił troje nowych parafian.

Na uwagę zasługuje fakt, że w tej parafii, podobnie jak w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej, komunia jest udzielana przez jednego z księży oddzielnie do ust i przez drugiego oddzielnie na rękę. Ksiądz celebrans zapowiedział to z prezbiterium kościoła. To wręcz chlubny wyjątek w starachowickich parafiach. Jednak nie wszyscy wierni się do tego stosowali, a szkoda!

Asystę honorową sprawowało kilka pocztów sztandarowych, wśród których wyróżniał się dobrze zorganizowany poczet z Wąchocka. Były zdyscyplinowane poczty sztandarowe złożone z uczniów klas mundurowych starachowickiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Wśród wiernych byli między innymi: poseł Agata, Wojtyszek, Andrzej Pruś- przewodniczący Sejmiku Świętokrzyskiego, Bożena Wrona- przewodnicząca Rady Powiatu w Starachowicach, wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski, kilkoro radnych powiatowych powiatu starachowickiego.

Po mszy, część jej uczestników przejechała przed tablicę przy ulicy Marszałka Piłsudskiego 104, poświęconą tej wyjątkowej akcji Oddziału Partyzanckiego Antoniego Hedy “Szarego”.

Przy tablicy
Tym razem na niedzielne uroczystości nie przybyła Teresa Heda-Snopkiewicz- córka generała Antoniego Hedy „Szarego”. Zjawili się wszyscy ważni uczestnicy mszy św. Nie było nagłośnienia, nie było wyraźnego prowadzącego uroczystość. W ciszy, w niewielkim zamieszaniu, złożono kwiaty, zapalono znicze przed tablicą bohaterskich partyzantów. Bez mikrofonu głos zabrała pani poseł Agata Wojtyszek, mówiąc o akcji partyzantów, w nawiązaniu do aktualnej sytuacji w Polsce. Podziękowania za udział w uroczystości złożył przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Koło w Starachowicach. Zebrani a capella odśpiewali wszystkie cztery zwrotki Hymnu Polskiego. Śpiew wyraźnie i bardzo poprawnie prowadziła pani poseł Agata Woityszek, wykazując pełną znajomość naszego hymnu. Przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Wąchocku, oddał potrójną salwę honorową z pistoletu hukowego.

78 lat temu
Tę brawurową, udaną akcję partyzancką, bez strat w ludziach, która przeszła do historii walk partyzanckich, wykonał 50-osobowy Oddział Partyzancki Armii Krajowej Antoniego Hedy „Szarego” w nocy 7 sierpnia 1943 roku. Bez jednego wystrzału uwolniono 74 więźniów, później, w większości żołnierzy Armii Krajowej. Więzienie znajdowało się w centrum miasta, przy głównej, ruchliwej ulicy, patrolowanej przez Wermacht.

Gdy Niemcy aresztowali żołnierzy „Szarego” w sierpniu 1943 roku rozegrała się batalia o uwolnienie więźniów przetrzymywanych w Starachowicach. W każdej chwili mogła zapaść decyzja o likwidacji więzienia i zamordowaniu przetrzymywanych, dlatego Antoni Heda podjął ryzykowną decyzję o próbie odbicia uwięzionych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto