Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostojnie obchodzili 450 rocznicę przekładu "Biblii Pińczowskiej". Oryginał w muzeum

MIO
Oryginalny pierwszy egzemplarz sprzed 450 lat oglądać będzie można w Muzeum Regionalnym w Pińczowie tylko w nadchodzącym tygodniu.
Oryginalny pierwszy egzemplarz sprzed 450 lat oglądać będzie można w Muzeum Regionalnym w Pińczowie tylko w nadchodzącym tygodniu. Alicja Mazurek
Bardzo dostojne były obchody okrągłej 450 rocznicy wydania Biblii Pińczowskiej zorganizowane pod patronatem burmistrza Włodzimierza Baduraka przez Muzeum Regionalne, Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury oraz Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Pińczowie.
Wykład o znaczeniu Pińczowa w dziejach reformacji w Polsce i Europie mówił profesor Waldemar Kowalski.
Wykład o znaczeniu Pińczowa w dziejach reformacji w Polsce i Europie mówił profesor Waldemar Kowalski. Alicja Mazurek

Wykład o znaczeniu Pińczowa w dziejach reformacji w Polsce i Europie mówił profesor Waldemar Kowalski.
(fot. Alicja Mazurek)

Sesję naukowa poświeconą rocznicy rozpoczęto hymnem Jana Kochanowskiego "Czego chcesz od nas Panie, za twe hojne dary?". Gości spotkania powitał Jerzy Znojek - dyrektor Muzeum Regionalnego, który podkreślił znaczenie miejsca, w którym dokonano przekładu Biblii na język polski.
- Wybór utworu Jana Kochanowskiego - podkreślił pastor Sławomir Barańczak, także nie jest przypadkowy, gdyż to właśnie w stojącym obok kościele, który w 1559 roku pełnił funkcję zboru kalwińskiego - po raz pierwszy odczytano utwór poety z Czarnolasu.

Wykład "O znaczeniu Pińczowa w dziejach reformacji w Polce i Europie" wygłosił profesor Waldemar Kowalski, natomiast o powstaniu, kształcie i znaczeniu pińczowskiego przekładu Biblii z tekstów oryginalnych pisanych po arameńsku, hebrajsku dla Starego Testamentu i grecku - dla Nowego Testamentu mówił pastor Wojciech Leszczyński. Duchowny podkreślił fakt, że tłumaczenia nie dokonano z języka łacińskiego lecz tekstów oryginalnych. Przekład Biblii powstawał w Pińczowie w latach 1559 - 63 a z tym faktem wiążą się nazwiska: Jana Łaskiego, Mikołaja Radziwiłła Czarnego, Grzegorza Orszaka, Piotra Stojeńskiego Jana Thenauda, Franciszka Lismana, Andrzeja Trzecielskiego Młodszego, Marcina Krowickiego czy Mikołaja Reja.

Drukiem Biblię wydano w Brześciu nad Bugiem, natomiast dzieło to nazwane bywa także "Biblią Radziwiłłowską" od nazwiska fundatora. Biblia Pińczowska ma wymiary 255 x 401 milimetrów, liczy 700 kart pokrytych drukiem gotyckim i pięknymi drzeworytami. Oryginalny pierwszy egzemplarz Biblii można do końca bieżącego tygodnia oglądać w Muzeum Regionalnym w Pińczowie.

Sesję zakończył występ Chóru Ewangelicznej Wspólnoty Zielonoświątkowej "Z Bieszczad". Organizatorzy obchodów rocznicowych przekazali burmistrzowie Włodzimierzowi Badurakowi nowe wydanie Biblii Pińczowskiej a podkreślić należy także fakt obecności na tym spotkaniu gości z czeskich Bystric, z wicestarostą Romanem Wróblem i jego małżonką oraz pastorem Wiesławem Szpakiem.

Burmistrz Włodzimierz Badurak obdarowany został nowym wydaniem Biblii Pińczowskiej.

Burmistrz Włodzimierz Badurak obdarowany został nowym wydaniem Biblii Pińczowskiej. Alicja Mazurek

Burmistrz Włodzimierz Badurak obdarowany został nowym wydaniem Biblii Pińczowskiej.
(fot. Alicja Mazurek )

Na zakończenie sesji wystąpił Chór Ewangelicznej Wspólnoty Zielonoświątkowej "Z Bieszczad”
Na zakończenie sesji wystąpił Chór Ewangelicznej Wspólnoty Zielonoświątkowej "Z Bieszczad”
Alicja Mazurek

Na zakończenie sesji wystąpił Chór Ewangelicznej Wspólnoty Zielonoświątkowej "Z Bieszczad"

(fot. Alicja Mazurek )

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie