"Dotknij kultury - nie sparzysz się!" - Szkoła Podstawowa w...

  "Dotknij kultury - nie sparzysz się!" - Szkoła Podstawowa w Młodzawach realizuje kolejny ciekawy program [ZDJĘCIA]

  ach

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  "Dotknij kultury - nie sparzysz się!" - Szkoła Podstawowa w Młodzawach realizuje kolejny ciekawy program [ZDJĘCIA]
  1/22

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©SP Młodzawy

  Szkoła Podstawowa w Młodzawach realizuje kolejny ciekawy projekt dla młodzieży szkolnej "Dotknij kultury - nie sparzysz się!". W ramach przedsięwzięcia pod koniec grudnia zorganizowano świąteczny wyjazd edukacyjny do Krakowa.
  W ramach programu grantowego „PZU z Kulturą. Niepodległość” realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość projektu „Dotknij kultury - nie sparzysz się" grupa uczniów młodzawskiej szkoły uczestniczyła w świątecznym wyjeździe edukacyjnym do Krakowa.

  Realizacja projektu dotyczy przede wszystkim odzyskania przez Polskę Niepodległości zatem grudniową przygodę z Krakowem rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Narodowego.
  Tam uczestniczyli w lekcji muzealnej pod tytułem „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego”. Kustosz muzeum ciekawie opowiadał o Józefie Piłsudskim – twórcy Legionów, architekcie niepodległości oraz publicyście i wnikliwym analityku historii Polski.

  Wielu artystów współodczuwało niewolę i przeżywało aktualne wydarzenia w sposób podobny do Marszałka. To właśnie ich prace około 800 dzieł sztuki – złożyły się na wystawę MNK. Uczniowie szkoły w Młodzawach obejrzeli obrazy, grafiki i rzeźby znamienitych polskich twórców (między innymi Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Leopolda Gottlieba, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera) ale także mundury, mapy, broń, odznaczenia i medale oraz archiwalne fotografie.

  Ekspozycja nieprzypadkowo prezentowana jest w Krakowie – mieście, z którym Józef Piłsudski był silnie związany. Tu mieszkał w latach 1900-1917, zakładał Związek Strzelecki, stąd wyruszał na wojnę przeciwko Rosji, tu spotykały go hołdy po dymisji z Legionów Polskich, tu wielokrotnie po wojnie wracał i spoczął po śmierci w podziemiach katedry.

  Później wszyscy udali się na posiłek w McDonalds i zwiedzanie zabytków Krakowa. Po raz kolejny, tym razem w świątecznej scenerii obejrzeli Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki, Bramę Floriańską i Barbakan. Iluminacje bożonarodzeniowe zrobiły na nich niesamowite wrażenie…

  Ostatnim punktem programu wyjazdu był oczekiwany przez wszystkich spektakl baletowy „Dziadek do orzechów” w Operze Krakowskiej. Pierwszy raz uczniowie byli w takim miejscu… i na tak cudnym przedstawieniu. To jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych. Opowiada o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki – dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie…

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Czy znasz te niezwykłe fakty z życia gwiazd? Nasz plotkarski quiz może cię zaskoczyć!


  Te współczesne choroby przeszkadzają w nauce. Pomóż swojemu dziecku  Kiedy Europejczycy opuszczają rodzinne gniazdo?  Jak zmieniły się ceny w ciągu ostatnich 8 lat? [PORÓWNANIE]
  NAJBOGATSZE RODZINY w Polsce 2018. Ile zarabiają? Czy dadzą początek dynastiom biznesu?  500 plus to mało. W innych krajach rozdają lodówki i mieszkania!

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ DNI WOLNE 2019


  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce