"Dotknij kultury - nie sparzysz się!" - Szkoła Podstawowa w...

  "Dotknij kultury - nie sparzysz się!" - Szkoła Podstawowa w Młodzawach realizuje kolejny ciekawy program [ZDJĘCIA]

  ach

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  "Dotknij kultury - nie sparzysz się!" - Szkoła Podstawowa w Młodzawach realizuje kolejny ciekawy program [ZDJĘCIA]
  1/22

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©SP Młodzawy

  Szkoła Podstawowa w Młodzawach realizuje kolejny ciekawy projekt dla młodzieży szkolnej "Dotknij kultury - nie sparzysz się!". W ramach przedsięwzięcia pod koniec grudnia zorganizowano świąteczny wyjazd edukacyjny do Krakowa.
  W ramach programu grantowego „PZU z Kulturą. Niepodległość” realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość projektu „Dotknij kultury - nie sparzysz się" grupa uczniów młodzawskiej szkoły uczestniczyła w świątecznym wyjeździe edukacyjnym do Krakowa.

  Realizacja projektu dotyczy przede wszystkim odzyskania przez Polskę Niepodległości zatem grudniową przygodę z Krakowem rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Narodowego.
  Tam uczestniczyli w lekcji muzealnej pod tytułem „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego”. Kustosz muzeum ciekawie opowiadał o Józefie Piłsudskim – twórcy Legionów, architekcie niepodległości oraz publicyście i wnikliwym analityku historii Polski.

  Wielu artystów współodczuwało niewolę i przeżywało aktualne wydarzenia w sposób podobny do Marszałka. To właśnie ich prace około 800 dzieł sztuki – złożyły się na wystawę MNK. Uczniowie szkoły w Młodzawach obejrzeli obrazy, grafiki i rzeźby znamienitych polskich twórców (między innymi Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Leopolda Gottlieba, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera) ale także mundury, mapy, broń, odznaczenia i medale oraz archiwalne fotografie.

  Ekspozycja nieprzypadkowo prezentowana jest w Krakowie – mieście, z którym Józef Piłsudski był silnie związany. Tu mieszkał w latach 1900-1917, zakładał Związek Strzelecki, stąd wyruszał na wojnę przeciwko Rosji, tu spotykały go hołdy po dymisji z Legionów Polskich, tu wielokrotnie po wojnie wracał i spoczął po śmierci w podziemiach katedry.

  Później wszyscy udali się na posiłek w McDonalds i zwiedzanie zabytków Krakowa. Po raz kolejny, tym razem w świątecznej scenerii obejrzeli Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki, Bramę Floriańską i Barbakan. Iluminacje bożonarodzeniowe zrobiły na nich niesamowite wrażenie…

  Ostatnim punktem programu wyjazdu był oczekiwany przez wszystkich spektakl baletowy „Dziadek do orzechów” w Operze Krakowskiej. Pierwszy raz uczniowie byli w takim miejscu… i na tak cudnym przedstawieniu. To jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych. Opowiada o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki – dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie…

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Czy znasz te niezwykłe fakty z życia gwiazd? Nasz plotkarski quiz może cię zaskoczyć!


  Te współczesne choroby przeszkadzają w nauce. Pomóż swojemu dziecku  Kiedy Europejczycy opuszczają rodzinne gniazdo?  Jak zmieniły się ceny w ciągu ostatnich 8 lat? [PORÓWNANIE]
  NAJBOGATSZE RODZINY w Polsce 2018. Ile zarabiają? Czy dadzą początek dynastiom biznesu?  500 plus to mało. W innych krajach rozdają lodówki i mieszkania!

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ DNI WOLNE 2019


  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]