Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki 2018 w Świętokrzyskiem. Poznaliśmy starostów i atrakcje

Marzena Smoręda
Starostami tegorocznych dożynek województwa świętokrzyskiego, które będą we Włoszczowie będą Anna Chabior i Tomasz Ślęzak.
Starostami tegorocznych dożynek województwa świętokrzyskiego, które będą we Włoszczowie będą Anna Chabior i Tomasz Ślęzak. aleksander piekarski
W niedzielę, 2 września, wojewódzkie święto plonów we Włoszczowie. Będziemy dziękować za tegoroczne zbiory. Gospodarzami imprezy będą starostowie Anna Chabior i Tomasz Ślęzak, wyróżnieni świętokrzyscy rolnicy.

Renesans tradycji dożynek obserwujemy od kilku lat w gminach i powiatach naszego regionu. - Bo ta piękna ludowa tradycja jest częścią naszej kultury i narodowej tożsamości. Podczas dożynek dziękujemy naszym rolnikom, którzy ze wszystkich sił starają się, by nikomu nie zabrakło chleba. Dziękujemy też Bogu za plony. tak właśnie będzie podczas wojewódzkiej imprezy - mówił Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego na spotkaniu zapowiadającym XVIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie, które w tym roku odbędą się w niedzielę, 2 września, we Włoszczowie.

Starościna i starosta Gospodarzami dożynek wojewódzkich będą starościna Anna Chabior, rolniczka z Sudołu w gminie Jędrzejów oraz z Tomasz Ślęzak, rolnik z Ewiny w powiecie włoszczowskim. Wedle tradycji ludowej, starostami dożynek mianowani są zawsze rolnicy cieszący się ogromnym szacunkiem na wsi, mocno zaangażowani w prace i wyróżniający się areałem i hodowlą.

- Rola starościny to dla mnie ogromny zaszczyt. Mam nadzieję, że będę godnie reprezentowała kobiety z polskiej, a przede wszystkim świętokrzyskiej wsi. Mam tremę, bo przede mną duże przeżycie - rola na samych dożynkach oraz dzielenie chleba - mówi tegoroczna starościna Anna Chabior.

Do wyjątkowej w swoim życiu roli przygotowuje się też starosta tegorocznych dożynek wojewódzkich Tomasz Ślęzak.

- Jestem dumny z tej roli, ale też mam tremę i zastanawiam się, jak podołam obowiązkom. Jestem jednak dobrej myśli, bo mocno wspiera mnie rodzina - mówi szanowany i doceniany w regionie rolnik.
Trudny sezon dla rolników
Tegoroczny sezon nie był łaskawy dla rolników. Susza dotknęła wiele upraw na polach i na plantacjach warzyw, rekordowo obrodziły za to sady. - Mamy wysokie plony owoców, ale bardzo niskie ceny w skupach. To był trudny rok w rolnictwie - mówił Ryszard Ciźla, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach i znany ekspert branży rolniczej.

Atrakcje na dożynkiXVIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w niedzielę, 2 września, we Włoszczowie. Jakie atrakcje przygotowano na to święto?

- Program jest tradycyjny, bo w obrzędzie dożynkowym w zasadzie nic się nie zmienia od wieków. Niedzielne święto wypełnią stałe punkty, ale będzie też ciekawa rozrywka - mówił Arkadiusz Szostak z Domu Kultury Zameczek w Kielcach, odpowiedzialny za program tej wyjątkowej imprezy.

Dożynki we Włoszczowie rozpoczną się o godzinie 11.45 przemarszem korowodu dożynkowego sprzed Urzędu Miasta i Gminy do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po mszy na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji o 14 rozpocznie się obrzęd dożynkowy z udziałem delegacji powiatowych, które ośpiewają i obtańczą swoje wieńce. Wybrany zostanie najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy, wręczone zostaną nagrody w konkursach rolniczych. O godzinie 17.30 koncert gwiazdy - wokalistka disco polo Shazza. Od 18.45 zabawa pod gwiazdami z grupą Camel.

Anna Chabior
Rolniczka z Sudołu w gminie Jędrzejów, która wraz z mężem Jackiem i z pomocą dwóch córek - Agnieszki i Sylwii, prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 70 hektarów. Uprawiają pszenicę, jęczmień, rzepak, koniczynę oraz facelię. - Rola starościny dożynek to dla mnie zaszczyt i wyróżnienie. Mam nadzieję, że będę godnie reprezentowała kobiety z polskiej, a przede wszystkim świętokrzyskiej wsi - mówi pani Anna.

Tomasz Ślęzak
Rolnik z Ewiny w powiecie włoszczowskim. Prowadzi hodowlę krów mlecznych, a znaczna większość plonów z 55 hektarów przeznaczona jest na paszę dla zwierząt. Stado bydła liczy około 60 sztuk, w tym 30 to krowy mleczne. Odbiorcą mleka jest Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie.W pracach wspiera go żona Olga oraz teściowie - Edward i Halina. Radością życia są dwie córki - 13-letnia Magda i półroczna Maja.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Transmisja telewizyjna


I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Stawki dopłat bezpośrednich po 2020 roku

Strefa Agro. Kolejny dramat cenowy. 27 tysięcy hektarów zniszczonych suszą

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Skuteczne sposoby zwiększenia plonowania

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. ASF się rozszerza, "wlewają się" owoce i warzywa zza granicy. Mocny głos rolników


Imprezy folklorystyczne i kulinarne w Świętokrzyskiem. Gdzie promować i sprzedawać wiejskie produkty

Wzór umowy o pomocy przy zbiorach - pobierz! [po polsku i ukraińsku]


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie