Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki Gminne w powiecie pińczowskim. Rolnicy podziękowali za plony

Agata Chrobot
Moment przekazania chleba przez starostę i starościnę Dożynek w Turze Górnym, na ręce Mirosława Walaska, wójta gminy Michałów.
Moment przekazania chleba przez starostę i starościnę Dożynek w Turze Górnym, na ręce Mirosława Walaska, wójta gminy Michałów. Agata Chrobot
Piękne, kolorowe wieńce, modlitwa, stroje ludowe, chleb i muzyka - tak można podsumować Dożynki Gminne, w czterech gminach powiatu pińczowskiego: w Złotej, Michałowie, Pińczowie i Kijach. W ubiegłą niedzielę, 21 sierpnia rolnicy podziękowali za tegoroczne plony. W naszym powiecie gościli marszałek Adam Jarubas oraz poseł Czesław Siekierski.

Gmina Michałów
Święto Plonów dla mieszkańców gminy Michałów zorganizowano w Turze Górnym. Już przy głównej drodze w miejscowości witał gości odręczny napis: "Pozbierane wszystkie plony, więc Dożynki Gminne Mamy". Uroczystość rozpoczął korowód oraz polową mszą świętą, którą celebrowali proboszczowie: z parafii Wrocieryż ksiądz Adam Kornalski, z parafii Michałów ksiądz Sławomir Olszewski oraz z parafii Góry ksiądz Bogdan Szymkiewicz.

Następnie podczas oficjalnej części Mirosław Walasek przywitał zebranych gości i mieszkańców. Następnie starościna dożynek sołtys z Wrocieryża Anna Mrozik i starosta dożynek Janusz Lozio, sołtys Zawala Niegosławskiego przekazali bochen chleba wójtowi Mirosławowi Walaskowi. Po tym jak goście skosztowali pokrojonego chleba nadszedł konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Panie z gminnych kół gospodyń wiejskich zaprezentowały dziewięć przepięknych i kolorowych dzieł. Mirosław Walasek uznał, że pierwsze miejsce należy się wieńcowi Koła Gospodyń Wiejskich z Michałowa. To ono będzie reprezentowało gminę na Dożynkach Powiatowych.

Gośćmi specjalnymi tegorocznych dożynek w Turze Górnym byli między innymi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski, przedstawiciele Zarządu Urzędu Marszałkowskiego, Wojciech Bucki, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie oraz przedstawiciele władzy lokalnej.

Podczas dożynek można było zwiedzać wystawę maszyn rolniczych, wystawę płodów rolnych, stoisko Wojskowej Komendy Uzupełnień w Busku Zdroju, do dyspozycji uczestników dożynek był także ogródek piwny i wesołe miasteczko dla dzieci.

Na zakończenie zabawę taneczną prowadził lokalny zespół z Wrocieryża DYNAMIK. Mirosław Walasek, wójt gminy Michałów zapowiedział także, że kolejne dożynki zostaną zorganizowane we Wrocieryżu.

Gmina Pińczów
Tegoroczne Dożynki odbyły się niestety podczas deszczu, który uniemożliwił korowód na tereny Ośrodka Sportu i Rekreacji po mszy świętej. Po nabożeństwie w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie mieszkańcy udali się do Muzeum Regionalnego, gdzie przeczekano deszcz. W efekcie udało się przedostać na teren amfiteatru miejskiego, gdzie zorganizowano oficjalną część Dożynek Gminnych. Uczestniczyli w niej Włodzimierz Badurak, burmistrz miasta i gminy Pińczów wraz z żoną, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele starostwa na czele z Ryszardem Barną oraz mieszkańcy gminy. Pińczów odwiedził także europoseł Czesław Siekierski, który nadał specjalne odznaczenia. Na wstępie zagrała uwielbiana Kapela Ponidzie Maćka Sobonia. Następnie zaprezentowano 9 konkursowych wieńców. Jury uznało, że zwycięży dzieło Koła Gospodyń Wiejskich Skowronianki ze Skowronna Dolnego.

Deszczowa pogoda nie przeszkodziła w dobrej zabawie. Podczas tegorocznych pińczowskich dożynek, oprócz Kapeli Ponidzie Maćka Sobonia, wystąpili: Skałczanki, Swoje Chłopy, a następnie zespół Lesioki. Pińczowskie Święto Plonów zakończyła zabawa taneczna z zespołem Pakt.

Gmina Złota
W Złotej Dożynki Gminne zorganizowano na stadionie. W tym przypadku również deszcz pokrzyżował plany organizatorom i uczestnikom święta. Wszystkie wieńce, które zostały zaprezentowane otrzymały nagrodę. Późne, deszczowe popołudnie umilił rubaszny humor, który zaprezentował Stan Tutaj, znany kabareciarz i parodysta. Wywołał uśmiech na twarzach publiczności, gdy śpiewał i opowiadał anegdotki o braku włosów i relacjach damsko - męskich, zaprezentował także utwór "Wódka suflera". Nie zabrakło też występów regionalnych zespołów i kapel, w tym Złocowianek. Na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich można było skosztować pysznych wypieków i domowych przetworów. Szczególnym powodzeniem cieszyły się pajdy chleba z ogórkiem kiszonym przy stoisku Kół Gospodyń Wiejskich ze Złotej.

Gmina Kije
Kolejne, już trzecie wyjątkowe dożynki. Wyjątkowe, bo połączone z Konkursowym Przeglądem Pieśni Ludowej „Ciżbą Śpiewanie”. Święto Plonów rozpoczęło się o godzinie 14.30 mszą świętą w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kijach. Godzinę później przez Kije przeszedł barwny korowód dożynkowy. Następnym punktem programu była część oficjalna na obiektach Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelania. W tegorocznych dożynkach uczestniczyli mieszkańcy, Krzysztof Słonina, wójt gminy Kije oraz gość specjalny - europoseł Czesław Siekierski.

Dopiero później odbył się przegląd pieśni ludowej, w którym zwyciężyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Górek. Wykonały między innymi dobrze znany utwór: "W moim ogródecku". Panie przyznały, że są mile zaskoczone i bardzo zadowolone, bo w przeglądzie biorą udział od pierwszej edycji, ale takiego sukcesu jeszcze nie osiągnęły. Otrzymały pamiątkowy dyplom i wygrały nagrodę główną imienia księdza Władysława Siarkowskiego, ufundowaną przez Bank Spółdzielczy w Pińczowie. Wszystkie zespoły zakwalifikowane musiały przedstawić trzy pieśni: dwie ze skarbnicy folkloru świętokrzyskiego, jedną tradycyjną pieśń biesiadną.

Natomiast konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wygrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Umianowicach, to one będą reprezentować gminę Kije 28 sierpnia w Działoszycach, na Dożynkach Powiatowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie