Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki na lotnisku w Masłowie: Nagrody dla rolników, za piękne wieńce i wiejskie michy!

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Najpiękniejszy na dożynkach wieniec przygotowały Kopcowianki. Z prawej wójt gminy Masłów Tomasz lato.
Najpiękniejszy na dożynkach wieniec przygotowały Kopcowianki. Z prawej wójt gminy Masłów Tomasz lato.
Świetna zabawa taneczna nie tylko w ludowych rytmach, konkursy oraz wyróżnienia dla Aktywnych Rolników Gminy Masłów. Tak było podczas Dożynek Gminnych, które odbyły się na lotnisku w Masłowie. Najsmaczniejszą potrawą wybrano „Michę Zielarki” Brzezinianek, a za najpiękniejszy wieniec uznano ten przygotowany przez Kopcowianki.

Dożynki w gminie Masłów to od lat wielkie święto rolników i kultury ludowej, z której możemy być dumni. Cieszę się, że spotkaliśmy się w tak licznym gronie i razem ze społecznością gminy oraz gośćmi mogliśmy świętować zbiór tegorocznych plonów – mówi wójt Tomasz Lato.

Dożynkowe świętowanie rozpoczął kolorowy korowód, który ruszył sprzed bramy lotniska. Prowadziła go Kapela Adaśki. Następnie została odprawiona msza święta dożynkowa ze specjalną oprawą z udziałem Chóru Masłowanie. W intencji rolników modlili się ks. dziekan Dariusz Sieradzy, proboszcz parafii w Domaszowicach, ks. Piotr Motyka, proboszcz parafii w Masłowie, ks. Zbigniew Kądziela, proboszcz parafii w Brzezinikach, ks. Jakub Janicki, wikariusz z parafii w Masłowie. Po modlitwie odbył się obrzęd dożynkowy z przekazaniem chleba wójtowi Tomaszowi Lato oraz Piotrowi Zegadło, przewodniczącemu Rady Gminy. Panowie dożynkowy bochen wypieczony w piekarni Ernesta Nogi otrzymali od starostów dożynkowych: Joanny Kołomańskiej i Seweryna Osucha.

Joanna Kołomańska prowadzi gospodarstwo w Brzezinkach wraz z mężem Krzysztofem, ma pięcioro dzieci i ośmioro wnucząt. Na powierzchni nieco 5 ha uprawiane są m.in. zboża (żyto, pszenżyto) i ziemniaki. Tegoroczna starościna może się pochwalić również hodowlą 12 sztuk bydła. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny sprzęt rolniczy: ciągniki, kombajny (w tym kombajn do zbioru zbóż i ziemniaków). Seweryn Osuch prowadzi gospodarstwo w Barczy z rodzicami Bożeną i Dariuszem Osuchami. Jest jednym z najmłodszych rolników w gminie, ma 21 lat i przykładem młodego człowieka, dla którego praca na roli stała się sensem życia. Na powierzchni nieco 5 ha uprawiane są ziemniaki, zboża (żyto, pszenżyt, owies). Starosta zajmuje się również hodowlą zwierząt, ma siedem sztuk bydła opasowego i hodowlę kur. Gospodarstwo wyposażone jest we własne, nowoczesne maszyny rolnicze.

Wśród gości byli: poseł Andrzej Szejna, senator Krzysztof Słoń, wicemarszałek Renata Janik, Henryk Milcarz, wiceprzewodniczący Sejmiku, prezes Wodociągów Kieleckich, Mirosław Gębski, starosta kielecki, Alojzy Sobura, emerytowany wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Dożynki to doskonała okazja do zaprezentowania rolników. Tytuły Aktywny Rolnik Gminy Masłów otrzymali: Stanisław Gołąbek - Mąchocice Kapitulne , Robert Banak - Barcza , Marian Pabis - Masłów Pierwszy, Stanisław Cedro - Masłów Drugi , Wiesław Supierz – Brzezinki, Kazimierz Kozłowski – Domaszowice. Nagrody za udział w wystawie płodów rolnych otrzymali: Cecylia i Edward Mazurowie – Wola Kopcowa, Aneta Piotrowska – Wola Kopcowa, Krystyna i Zbigniew Kołdowie – Wola Kopcowa, Ewelina i Jacek Rzędowscy – Wola Kopcowa, Marzena i Mirosław Kozubek – Wola Kopcowa, Lucyna Ołota – Masłów Pierwszy, Marta Gawrońska – Dąbrowa.

Jak przystało na dożynki na scenie w bloku folkowym zaprezentowały się zespoły działające w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. Zaśpiewały: Barczanki, Dąbrowianki, Kopcowianki, Brzezinianki, Lubrzanka, Nowe Masłowianki. Niespodzianki przygotowały zespoły pieśni i tańca. Żeromszczyzna wykonała m.in. swoją najnowszą piosenkę „Z wiatrem”, do której powstał teledysk, który swoją premierę miał pod koniec lipca. Ciekoty zaprezentowały premierowo suitę, nad którą pracowali przez ostatnie miesiące. Nie zabrakło lubianych przed dożynkowych publiczność ludowych nut do tańca. Potańcówkę poprowadziły Kapela Ciekoty oraz Kapela Adaśki. Na finał największe taneczne przeboje zagrał zespół Simply The Best.

Dożynki to również konkursy. Poznaliśmy laureatów kulinarnego konkursu pod hasłem "Wiejska micha" adresowanego do Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów działających na terenie gminy Masłów. Udział w konkursie wzięły potrawy, które posiadają związek z regionem i są wyrobami wytworzonymi z wykorzystaniem w znacznej części surowców występujących na terenie gminy Masłów ze szczególnym uwzględnieniem tematu konkursu, jakim jest wiejska micha. Potrawy oceniały jury w składzie: Anna Krawiecka, dziennikarka „Echa Dnia”- przewodnicząca oraz Iwona Skiba- Idziak, właścicielka Hotelu Ameliówka w Mąchocicach Kapitulnych, Magdalena Oszczepalska, menager Hotelu Ameliówka, Piotr Zegadło, przewodniczący Rady Gminy Masłów. Pierwsze miejsce zdobyły Brzezinianki za „Michę Zielarki” złożyły się na nią delikatne pulpeciki w sosie, zrobionym z warzyw rosnących w ogródku. Drugie miejsce zdobył Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty za oryginalne pierożki „Borowiaki”, z młodym bobem, polane pikantnym sosem borowikowym. Trzecie przypadło Kopcowiankom za rozpływające się w ustach gołąbki z kasza gryczaną i sosem borowikowym. Do najlepszych trafiły nagrody finansowe, a dla wszystkich uczestników nagrody rzeczowe.

Tradycyjnie już odbył się konkurs na najpiękniejszy dożynkowy wieniec, który formą i użytym materiałem nawiązuje do tradycji wieńców dożynkowych, występujących na terenie województwa świętokrzyskiego. Najpiękniejszy wieniec będzie reprezentował Gminę Masłów podczas Dożynek Powiatu Kieleckiego wybrało jury w składzie: dr Alicja Trukszyn, główny instruktor ds. etnografii Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, Katarzyna Kowalewska, główny instruktor ds. upowszechniania sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, Kinga Kruk, instruktorka Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. Pierwsze zajął wieniec Kopcowianek, który będzie reprezentował gminę Masłów na dożynkach powiatowych w Górnie, drugi był wieniec Brzezinianek, a trzeci KGW Scholastynki z Mąchocic-Scholasterii. Pozostałym sołectwom przyznano wyróżnienia za przygotowanie dożynkowych koszy.

Doceniono również aktywnego sportowca gminy Masłów za osiągnięcia w minionym sezonie sportowym. Nagrodę z rak wójta Tomasza Lato i wicewójt Moniki Dolezińskiej- Włodarczyk otrzymał Andrzej Janowski z Dąbrowy, trener bocci, organizator Świętokrzyskiego Maratonu Bocci w Masłowie.

Na wszystkich czekały strefa gastronomiczna, a w niej pyszne regionalne i żniwne potrawy, bezpłatna strefa dmuchańców dla dzieci, wystawa płodów rolnych, a dla publiczności przygotowano konkurs na oberka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie