Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki powiatu kieleckiego i gminy Łagów w niedzielę w Woli Łagowskiej. Poznaj starostów

red
Starostowie tegorocznych dożynek powiatowych: Starościna Grażyna Gadowska (z lewej) i starosta Kazimierz Karwat.
Starostowie tegorocznych dożynek powiatowych: Starościna Grażyna Gadowska (z lewej) i starosta Kazimierz Karwat. Mateusz Kołodziej
Już w najbliższą niedzielę. 27 sierpnia w Woli Łagowskiej odbędą się dożynki Powiatu Kieleckiego i gminy Łagów.

Impreza zapowiada się bardzo hucznie. Udział w niej zapowiedzieli przedstawiciele wszystkich 19 gmin powiatu kieleckiego. Na miejsce tegorocznych dożynek powiatowych wybrano gminę Łagów, gdzie równocześnie odbędą się także dożynki gminy Łagów. To już dziewiąta gmina, która razem z powiatem kieleckim organizuje powiatowe dożynki. - Co roku wędrujemy po innej gminie przy okazji dożynek powiatowych, żeby pokazać pełne walory naszego powiatu, który jest przecież największy w Polsce - mówi starosta kielecki, Michał Godowski. Niedzielne dożynki rozpoczną się o godzinie 12:30 w kościele parafialnym w Łagowie. Około godziny 13:50 zaplanowano natomiast barwny korowód dożynkowy na plac targowy w Woli Łagowskiej, gdzie odbędzie się dalsza część imprezy.

Tegorocznymi starostami dożynek powiatowych będą Grażyna Gadowska z Woli Łagowskiej (gmina Łagów) i Kazimierz Karwat z Mędrowa (gmina Raków). Kim są tegoroczni starostowie?

Grażyna Gadowska wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 30 hektarów. - Prowadzimy hodowlę bydła mlecznego, mamy 20 krów mlecznych i 20 jałowic wysokocielnych. Nasze krowy zdobywają liczne nagrody, prowadzimy w rankingach na najlepsze gospodarstwo pod względem wydajności mleka, z jednej krowy mamy ponad 7 tysięcy litrów mleka w trakcie laktacji, czyli procesie wydzielania mleka. Na naszej ziemi uprawiamy też kukurydzę na kiszonkę, trawy na sianokiszonkę oraz zboża. Jako pierwsi na terenie naszego powiatu zaczęliśmy uprawiać kukurydzę i robić sianokiszonki - opowiada Grażyna Gadowska. Ponadto państwo Gadowscy posiadają park maszynowy, który sukcesywnie uzupełniają. - Sprzęt pomaga nam w obsłudze gospodarstwa - przyznaje pani Grażyna, która dodaje. - Rola starościny dożynek jest dla mnie wielkim zaszczytem i wyróżnieniem. Na co dzień jest też ona wiceprzewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich Wolanie, ma męża, trzy córki i troje wnucząt.

Kazimierz Karwat, starosta dożynek mieszka we wsi Merów w gminie Raków. Wspólnie z żoną prowadzi jedno z większych gospodarstw rolnych w gminie o powierzchni 22 hektarów. - Głównym kierunkiem mojej działalności jest uprawa tytoniu Virginia. Ale hoduję też opasy a także konie, które są moją wielką pasją - mówi starosta. Przez 4 kadencje był on sołtysem Mędrowa (teraz sołtysem tej miejscowości jest jego żona), ma trójkę dzieci (córkę i dwóch synów), a także wnuczka. - Gospodarstwo przejęliśmy prawie trzydzieści lat temu po moich rodzicach. Rozbudowaliśmy je, ulepszyliśmy. Dysponujemy kompletnym sprzętem mechanicznych, ostatnio między innymi kupiłem nowy ciągnik 0 opowiada starosta dożynek. Dzięki panu Kazimierzowi w Mędrowie powstało też Koło Gospodyń Wiejskich (był jego założycielem).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie