Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki powiatu staszowskiego i gminy Bogoria (zdjęcia)

Agnieszka Kuraś [email protected]
Najpiękniejszym wieńcem dożynkowym podczas dożynek powiatu staszowskiego wybrano ten wykonany przez gminę Połaniec. Na zdjęciu reprezentacja z gminy Połaniec na czele z burmistrzem Jackiem Tarnowskim (pierwszy z prawej strony).
Najpiękniejszym wieńcem dożynkowym podczas dożynek powiatu staszowskiego wybrano ten wykonany przez gminę Połaniec. Na zdjęciu reprezentacja z gminy Połaniec na czele z burmistrzem Jackiem Tarnowskim (pierwszy z prawej strony). Agnieszka Kuraś
15 pięknych wieńców dożynkowych zrobiono na dożynki powiatu staszowskiego i gminy Bogoria.
Dożynki powiatu staszowskiego i gminy Bogoria

Dożynki powiatu staszowskiego i gminy Bogoria

Spośród wieńców wykonanych przez gminy z całego powiatu najpiękniejszym wybrano wieniec gminy Połaniec. Będzie on prezentował powiat staszowski podczas wojewódzkiego święta plonów.

Tegoroczne świętowanie w Bogorii było potrójne. Oprócz tego, że zorganizowano tam dożynki powiatu staszowskiego, swoje święto plonów obchodziła tego dnia także gmina Bogoria. Dodatkowo odbyło się tu Wojewódzkie Święto Ekologii. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji rolników w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii. Po poświęceniu wieńców, barwny korowód dożynkowy przemaszerował na plac sportowy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bogorii. W orszaku maszerowały delegacje sołectw z gminy Bogoria oraz powiatu staszowskiego, niosące 15 okazałych dożynkowych wieńców.

Starostowie dożynek: Jadwiga Pietras z Wolicy, w gminie Bogoria i Jacek Maruszewski ze Stefanówka, w gminie Staszów nieśli dorodne bochny chleba. Za nimi maszerowali gospodarze tegorocznych dożynek starosta staszowski Andrzej Kruzel, wicestarosta Michał Skotnicki i wójt gminy Bogoria Władysław Brudek. W orszaku dożynkowym nie mogło zabraknąć także włodarzy i delegacji ze wszystkich gmin z powiatu staszowskiego.
Na placu szkolnym przybyłych gości powitali gospodarze dożynek. Jak tradycja każe, starostowie dożynek przekazali chleb upieczony z tegorocznych zbiorów na ręce starosty staszowskiego i wójta Bogorii życząc, by dzielili go sprawiedliwie. W wielu przemówieniach życzono rolnikom, aby każdy doceniał ich pracę oraz tego, by nigdy nie zabrakło im chleba.

NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC Z POŁAŃCA

Po przemówieniach przyszła pora na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Swoje wieńce na konkurs zrobiły niemal wszystkie gminy z powiatu staszowskiego. Zabrakło jedynie wieńca z zagłębia śliwkowego - gminy Szydłów.

Najwyraźniej rolnicy z tego regionu stwierdzili, że nie mają czego świętować, co w obliczu wprowadzonego embarga rosyjskiego oraz problemów ze zbytem śliwek, staje się zrozumiałe.

- Na dzisiejszej uroczystości podziwiamy siedem wieńców reprezentujących gminy powiatu staszowskiego. Wszystkie wieńce są piękne, gratulujemy ich twórcom. Przy wyborze tego najpiękniejszego uwzględniamy przede wszystkim te zasady, które obowiązują przy robieniu wieńców to znaczy: formę, użyte materiały, walory estetyczne, tradycję ludową i sposób wykonania - mówił Antoni Drozd, przewodniczący komisji wybierającej najpiękniejszy wieniec.

Pośród wszystkich wieńców najpiękniejszym wybrano ten zrobiony przez gminę Połaniec. Będzie on prezentował powiat staszowski podczas wojewódzkiego święta plonów, które odbędzie się 14 września w Busku - Zdroju. Drugie miejsce wśród wieńców dożynkowych zajął wykonany przez gminę Osiek. Trzecie zaś przypadło gminie Staszów.

Natomiast w gminie Bogoria, która tego dnia także obchodziła święto plonów, spośród 8 wieńców dożynkowych najpiękniejszym został wybrany wieniec z sołectwa Moszyny.

ŚWIĘTOWALI, ALE CZY RADOŚNIE?

Choć okazja do świętowania w niedzielę była potrójna, po ilości straganów prezentujących plony ziemi, czy jadło tradycyjne i ekologiczne oraz wyroby rękodzieła stwierdzić można, że w tym roku tak naprawdę rolnicy świętować nie mieli czego. Ci, którzy liczyli na to, że wybiorą się do Bogorii na degustację pysznych tradycyjnych potraw, czy po zakup rękodzieła artystycznego, mogli się zawieść. Na placu sportowym, bowiem znalazło się jedynie kilka takich stoisk, a w przeważającej części były to stoiska gastronomiczne z fastfoodami.

Spora liczba publiczności zgromadziła się na placu dożynkowym po mszy świętej. Jednak ponieważ pora była obiadowa wkrótce gości zaczęło ubywać. Tuż po godzinie 15 rozpoczęły się występy artystyczne. Jako pierwszy na scenie pojawił się zespół Sidus z Połańca. Cztery piękne dziewczyny zaprezentowały publiczności muzykę ludową w nowoczesnej odsłonie. Scena, aż drżała od siły ich głosów. Na godzinę 20 zaplanowano koncert gwiazdy wieczoru - Zespołu Bayer Full.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STASZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie