Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki Wojewódzkie w tym roku w Kielcach! Poznajcie ich starostów. To wybitni rolnicy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Paulina Baran
Paulina Baran
Gospodarzami dożynek wojewódzkich będą w tym roku starościna Małgorzata Biernacka z Maleszowej w gminie Pierzchnica oraz Andrzej Chmielewski z Suskrajowic w gminie Chmielnik.
Gospodarzami dożynek wojewódzkich będą w tym roku starościna Małgorzata Biernacka z Maleszowej w gminie Pierzchnica oraz Andrzej Chmielewski z Suskrajowic w gminie Chmielnik.
W niedzielę, 12 września, na placu przed Pałacem Biskupów Krakowskich w Kielcach odbędą się Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie 2021. Będziemy dziękować za tegoroczne zbiory. Gospodarzami imprezy będą starostowie Małgorzata Biernacka z Maleszowej i Andrzej Chmielewski z Suskrajowic, wyróżnieni świętokrzyscy rolnicy.

Dożynki to piękna ludowa tradycja, która jest częścią naszej kultury. Podczas imprezy dziękujemy za plony oraz chleb, który z nich powstaje. W tym roku Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w niedzielę, 12 września, w Kielcach. Rozpocznie je o 11 msza święta, o 12 będzie procesja i poświęcenie wieńców dożynkowych, o 13 obrzęd dożynkowy na placu przed Pałacem Biskupim. O 14.30 występ Zespołu Pieśni i Tańca Kielce.

Gospodarzami dożynek wojewódzkich będą w tym roku starościna Małgorzata Biernacka z Maleszowej w gminie Pierzchnica oraz Andrzej Chmielewski z Suskrajowic w gminie Chmielnik. Wedle tradycji ludowej, starostami dożynek mianowani są zawsze rolnicy cieszący się ogromnym szacunkiem na wsi, mocno zaangażowani w prace i wyróżniający się areałem i hodowlą.

Pani Małgorzata Biernacka, starościna Dożynek Wojewódzkich, nie ukrywa, że mianowanie jej na starościnę jest wielkim zaszczytem. - Zupełnie się tego nie spodziewałam i szczerze powiem, że nawet nie wiem czy zasługuję – mówi skromnie. Starościna od siedmiu lat zajmuje się sadownictwem ekologicznym. - Wcześniej również, sad mam po tacie. To jabłka, grusze i śliwy – informuje pani Małgorzata.

Starościna jest delegatem Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, z wykształcenia technikiem ogrodnikiem. - Mieszkam w maleńkiej, ale przepięknej miejscowości Maleszowa, położonej nad stawami w gminie Pierzchnica. Od 15 lat prowadzę 7 hektarowe gospodarstwo sadownicze. Mam dwie córki, mamę i trójkę wnucząt. Zawsze mogę na nich liczyć, są moim szczęściem – podkreśla nasza rozmówczyni, która jest bardzo rodzinną osobą.

Pani Małgorzata ma również wiele pasji. To między innymi florystyka, malarstwo oraz nauka języków obcych. - Przez 10 lat prowadziłam również własną działalność gospodarczą. W 2010 roku skorzystałam z funduszy unijnych na jej otwarcie za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Regionu w Pierzchnicy. Od 7 lat moje gospodarstwo jest certyfikowanym gospodarstwem ekologicznym. W moim sadzie uprawiam 20 odmian jabłoni, śliwy i grusze. Myślę, że ekologia to przyszłość rolnictwa i szansa na nowe rynki zbytu. Współpracuje z firmą z Lublina która wysyła produkty ekologiczne między innymi z mojej uprawy do Niemiec, Włoch, Kataru, Dubaju, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i innych. Owoce bez pestycydów to samo zdrowie i niesamowity smak – zaznacza rolniczka.

Starostą Dożynek Wojewódzkich będzie 66 - letni Andrzej Chmielewski. Pan Andrzej jest rolnikiem, ma 50 - hektarowe gospodarstwo rolne, nowoczesny sprzęt rolniczy, jego sto krów daje miesięcznie około 20 tysięcy litrów mleka.

Starosta dożynek pierwsze kroki w rolnictwie stawiał w 1986 roku, kiedy tata odpisał mu osiem hektarów ziemi. - Systematycznie zwiększałem areał, obecnie mam już 50 hektarów, a że jestem hobbystą to stwierdziłem, że zajmowanie się jedną rzeczą jest za nudne i w 1999 roku wykopałem staw, żeby móc powędkować – uśmiecha się pan Andrzej.

Starosta dożynek wojewódzkich wyznaje, że bardzo lubi tworzyć, dlatego stale powiększa gospodarstwo. Jego zdaniem dużym problemem współczesnego rolnictwa jest brak rąk do pracy. - Nawet na naszej wsi jest niewiele osób, które chcą pracować na roli, czy hodować trzodę chlewną. Nie wiem z czego to wynika, bo ja od zawsze to uwielbiałem, ale może to kwestia czasów – uśmiecha się mieszkaniec Suskrajowic.

Pan Andrzej wspomina, że rolnictwo w ostatnim czasie bardzo się zmieniło. Obecnie ma wiele nowych sprzętów, nowoczesny kombajn, ciągniki, ale nie świadczy już usług innym, po prostu uprawia własny areał. - Teraz ludzie rzadko gospodarzą, raczej wydzierżawiają komuś pole – komentuje. - Ja mam 50 hektarów ziemi, obrabiam ją, ale przyznam szczerze, że nie wystarcza to na wykarmienie moich stu krów, więc jeszcze sporo dokupuję – dodaje.

Starosta Dożynek Wojewódzkich jest wręcz zakochany w swoim gospodarstwie. - Wiem, że nie zmarnowałem żadnego dnia w życiu, nie traciłem czasu na bale, ale cały czas tworzyłem i patrząc na to wszystko czuję dumę - zaznacza i dodaje, że niedługo przejdzie na emeryturę, a schedę po nim przejmie syn. - Chciałbym odpocząć od tego, ale nie wiem, czy mi się uda – mówi z uśmiechem. - Dopóki będę sprawny to na pewno będę synowi pomagał. Bardzo zależy mi na tym, żeby utrzymać to co stworzyłem i wierzę, że syn będzie kontynuował moje dzieło – podsumowuje.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie