Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramat po burzach i deszczach w powiecie buskim. Najwyższy stopień zagrożenia. Aż 43 interwencje straży!

elzem
Zabezpieczenie kanału w Biechowie w gminie Pacanów. Strażacy rozłożyli specjalne rękawy przeciwpowodziowe.
Zabezpieczenie kanału w Biechowie w gminie Pacanów. Strażacy rozłożyli specjalne rękawy przeciwpowodziowe.
Potężne nawałnice od wtorku przechodzą nad powiatem buskim - trwa walka z żywiołem. Do środy rana strażacy interweniowali na terenie naszego powiatu aż 43 razy! W ciągu najbliższych godzin może wylać Nida. Na bieżąco będziemy informowali o walce z żywiołem.

We wtorek późnym wieczorem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał najwyższy, trzeci stopień ostrzegania o bardzo niebezpiecznych zjawiskach pogodowych dla dwóch powiatów województwa świętokrzyskiego - powiaty buskiego i staszowskiego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyłało do mieszkańców ostrzeżenia przez SMS!

Meteorolodzy przewidują w powiatach buskim i staszowskim ogromne ulewy i burze. Łącznie z opadami, które wystąpiły we wtorek, suma opadów do końca ważności ostrzeżenia miejscami może osiągać 130 milimetrów. W trakcie opadów deszczu możliwe burze z porywami wiatru do 60 kilometrów na godzinę. Potężny front atmosferyczny może czynić szkody aż do środowego przedpołudnia.

Trzeci stopień zagrożenia ogłaszany jest niezwykle rzadko. Oznacza on wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Na chwilę obecną ostrzeżenie najwyższego stopnia obowiązuje do godziny 10 w środę, 22 maja. Może jednak zostać przedłużone.

Na środę wydano także ostrzeżenie hydrologiczne 2 stopnia. w zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej spodziewane są znaczne wzrosty poziomu wody. Rzeki mogą wylać powodując duże zagrożenie dla mieszkańców.

Pacanów, Solec - Zdrój, Tuczępy, Busko-Zdrój, Stopnica, Gnojno i Nowy Korczyn - w tych miejscowościach i w przyległych gminach najwięcej pracy mieli strażacy w związku z usuwaniem skutków wtorkowej nawałnicy. W działaniach pomagali samorządowcy oraz mieszkańcy

- Mieszkańcy wypełniali worki piaskiem, układali je tam, gdzie była potrzeba, pomagali zabezpieczać domy i posesje przed wodą - mówił Artur Brachowicz, komendant powiatowy buskiej straży pożarnej.

Najtrudniejsza sytuacja panowała na terenie gminy Pacanów. Tam w miejscowości Biechów przelała się woda z kanału "Strumień" - Układaliśmy worki z piaskiem, dodatkowo też zastosowaliśmy rękawy przeciwpowodziowe - wyjaśniał szef buskich strażaków.
W jednym przypadku ewakuowano mieszkańca podtopionego domu w miejscowości Niziny. Tam też uszkodzona została droga wojewódzka. Woda wymyła i zamuliła częściowo drogę utrudniając przejazd.

Utrudnienia są także na drodze krajowej numer 79 w miejscowości Słupia, gdzie doszło do uszkodzenia fragment jezdni.
Przez cały czas akcji strażacy współpracowali z władzami samorządowymi z terenu gmin Pacanów, Tuczępy czy Solec - Zdrój.

- W niektórych powołano specjalne sztaby zarządzani kryzysowego. Jesteśmy cały czas w kontakcie z władzami starostwa, wójtami i burmistrzami gmin. Pomocą dla nas byli też mieszkańcy gmin, pomagali w napełnianiu piaskiem worków i układaniu ich - wyjaśniał Artur Brachowicz.

W sumie w działaniach wzięło udział 58 pojazdów i ponad 230 ratowników z zawodowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Podjęto 43 interwencje. W wyniku opadów deszczu w powiecie podtopionych zostało 15 budynków.

W środę około południa sytuacja nieco się uspokoiła, opady deszczu były mniejsze, woda zaczęła opadać.

Po południu mieszkańcy powiatu buskiego z uwagą patrzyli w niebo. – Jeśli będzie taka tendencja jak do tej pory i nie będzie opadów to będziemy szli w dobrym kierunku – mówił Artur Brachowicz szef buskiej straży pożarnej i dodawał: - Można powiedzieć, że sytuacja jest pod kontrolą. Cały czas mamy stały kontakt z władzami samorządowymi, zwłaszcza na terenie gminy Pacanów. Tam trwa udrażniania przepustów, czyszczenie rowów, aby ułatwi spływanie wody z posesji.

W miejscowości Ludwinów w gminie Solec – Zdrój są trzy domy, do których nie ma drogi dojazdowej - została zalana. – Mamy kontakt z rodzinami, dostarczyliśmy im wodę i żywność – wyjaśniał komendant.

Drodzy Czytelnicy! Przysyłajcie nam zdjęcia z nawałnic - razem stwórzmy mapę zagrożeń. Zdjęcia można przysyłać - e-mailem na adres [email protected] oraz poprzez Facebooka Echa Dnia.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie