Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramat uzależnionych od alkoholu z powodu koronawirusa. Jak szukać pomocy?

Iwona Rojek
Iwona Rojek
W czasie pandemii niepijący alkoholicy, abstynenci na czele z prezesem Krzysztofem Kutnowskim /z prawej strony/ muszą radzić sobie sami.
W czasie pandemii niepijący alkoholicy, abstynenci na czele z prezesem Krzysztofem Kutnowskim /z prawej strony/ muszą radzić sobie sami. Aleksander Piekarski
W ogromnym stresie znajdują się obecnie osoby mające problem z uzależnieniem alkoholowym i ich rodziny, bo nieczynny jest Klub Abstynenta”Raj”, nie prowadzone są mitingi, nie działa Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wielu uzależnionych obawia się, że bez wsparcia z powrotem zaczną pić, a wiadomo, że alkoholizm to choroba śmiertelna.

- W okresie tej groźnej pandemii zawiesiliśmy popołudniowe posiedzenia Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – mówi Krzysztof Gąsior, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji.

- Wszystkie osoby, które otrzymały na nie wezwania są proszone o nie zgłaszanie się. - podkreśla . - Za pośrednictwem poczty będą poinformowane o nowych terminach. Z powodu tej bezprecedensowej sytuacji prosimy o cierpliwość i zrozumienie – mówi dyrektor Gąsior.

Jedna z kielczanek, która miała męża alkoholika ocenia tę sytuację jako dramatyczną. - Do tej pory czekało się na przymusowe leczenie ponad dwa lata, mój mąż nie doczekał tego terminu, gdy przyszło wezwanie już nie żył, bo się zapił – opowiada z płaczem. Nasz synek miał wtedy 5 miesięcy. Teraz będzie jeszcze więcej ofiar, bo czas oczekiwania na terapie zamkniętą w szpitalach znacznie się wydłuży.

Krzysztof Kutnowski, prezes Klubu Abstynenta „Raj” w Kielcach przy ulicy Jagiellońskiej oznajmia, że niedawno oddany nowy Ośrodek też musieli zamknąć. - Nie ma żadnych mitingów, spotkań, prelekcji – wylicza.

- Pierwszy raz zdarzyła się taka historia. Do naszego telefonu zaufania non stop dzwonią zdesperowani ludzie, pytają co mają robić w takiej sytuacji, gdy nie są w stanie utrzymać abstynencji, albo inni dopytujący się co począć. kiedy małżonek jest w ciągu dwa tygodnie i boją się o jego życie. Pod numery telefonu zaufania 604 032 636 lub 789 197 938 można dzwonić od czwartku do niedzieli - dodaje.

Prezes Kutnowski mówi, że udziela tym ludziom wskazówek jak się mają zachować, czasem doradza pojechanie na detoks, wielu podaje numery do sponsorów. Sponsor to osoba, która przeszła leczenie, przez wiele lat pozostaje w abstynencji i można do niej zadzwonić, nawet w nocy z prośbą o wsparcie. Klub jest zamknięty, ale to nie znaczy, że człowiek, który nie pije nie może pojechać do tego, który sobie nie radzi i go wesprzeć. Poza tym w czasie zamknięcia Klubu radzimy naszym członkom czytanie literatury o problemie alkoholowym, oglądanie filmów i z tego co się orientuję większość pozostaje trzeźwości czekając na szybkie otwarcie Klubu. Taka postawa kolegów sprawia nam satysfakcję.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Zobacz też, jak prawidłowo myć ręce:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie