Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drapieżniki nad Kielcami. Na co polują? (WIDEO, ZDJĘCIA)

Agata Kowalczyk
Grzegorz Laskowski, sokolnik i jastrząb harrisa o imieniu Harry odstraszają gawrony w Ogrodzie Botanicznym.
Grzegorz Laskowski, sokolnik i jastrząb harrisa o imieniu Harry odstraszają gawrony w Ogrodzie Botanicznym. Krzysztof Krogulec
Cztery drapieżniki krążą nad Ogrodem Botanicznym przy ulicy Karczówkowskiej w Kielcach. Walczą z gawronami, które niszczą sadzonki i infrastrukturę ogrodu.

Sokolnicy po raz drugi goszczą w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach. – Tym razem przywieźliśmy cztery ptaki, dwa sokoły- wędrownego i raroga oraz dwa jastrzębie- gołębiarza i harissę- mówi Grzegorz Laskowski z firmy sokolniczej z Kraśnika. – Każdy z nich ma inną rolę, latają na innej wysokości i w innych warunkach. Sokoły sprawdzają się na otwartej przestrzeni a jastrzębie na zadrzewionej. Każdy ptak pracuje po trzy godziny dziennie. W tym czasie wielokrotnie wraca do mnie po nagrodę, czyli kawałek surowego mięsa.

Drapieżniki są skuteczne w odstraszaniu gawronów. – Już pierwszego dnia naszej pracy nie zbliżały się Ogrodu. Bardzo szybko się uczą, że tu czeka na nie zagrożenie i wybierają inne tereny. Kiedyś jednak tu wrócą, więc nasze wizyty trzeba powtarzać - dodaje. – Teraz będziemy przez miesiąc.

Dlaczego gawrony upodobały sobie Ogród Botaniczny? - Tutaj trwają nieustająco prace ziemne, grunt jest przekopywany i przewracany, więc ptaki mają łatwy dostęp do pędraków, którymi się żywią. I to je przyciąga - informuje.

Zanim pojawiły się drapieżniki teren Ogrodu był dosłownie czarny od gawronów chodzących po rabatach czy krążących nad nim. Ptaki te wyrządzają ogromne szkody. Obgryzają liście roślinom albo wyrywają je całe z korzeniami, nie tylko drobne gatunki, ale także krzewinki. Rozdzióbują nawierzchnię alejek, w poszukiwaniu pędraki. Uszkodziły izolację kominów wentylacyjnych na budynku Zielnej Klasy. Rozrywają albo zdejmują agrowłókninę, którą okręcone zostały na zimę wrażliwe na mróz gatunki roślin. To robią dla zabawy. Zostawiają olbrzymie ilości odchodów, które niekorzystnie oddziaływają na niektóre rośliny. Na szczęście nie zakładają tu gniazd, ponieważ jest za mało drzew.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie