Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drewniany zabytkowy kościół Białogonie w Kielcach jest remontowany. Zniknęło całe wyposażenie. Co się zmieni? Zobacz zdjęcia

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 16 lat
Zabytkowy, drewniany kościół parafii Przemieniania Pańskiego w Białogonie w Kielcach przechodzi kapitalny remont. Urokliwy budynek w stylu zakopiańskim będzie można podziwiać po renowacji w przyszłym roku.

Remont obejmują zarówno elewacje, jak i wnętrze budynku, z którego zostało zabrane całe wyposażenie. Zaplanowana jest też wymiana więźby dachowej i pokrycia. Poza robotami budowlano- remontowymi przewidziane są prace konserwatorskie.

Jak informuje ksiądz proboszcz, prace remontowe starego kościoła prawdopodobnie potrwają do końca tego roku. – Mamy nadzieję, że będą sprzyjały nam warunki. Jestem zbudowany tym, co się dzieje – remontujemy, budujemy kościół i dokonujemy przemiany duchowej. Robią to cudowni ludzie – mówi proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego, Stefan Radziszewski.

Proboszcz dodaje, że remont nie zakłóca życia religijnego parafii ponieważ od 2011 roku msze święte i inne uroczystości odbywają się w nowym kościele. A po remoncie do zabytkowego kościoła wróci życie parafialne z nową intensywnością.
- Taki obiekt nie może stać pusty, to wszystko robimy dla ludzi, dla naszych parafian, ale także dla całego województwa – dodaje.

Prace zostaną sfinansowane dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z rządowego programu „Ochrona Zabytków”.

Kościół drewniany w Białogonie został wzniesiony w 1917 roku według projektu Mateusza Golasa, budowniczego pochodzącego z Żywca. Reprezentuje on modny wówczas styl zakopiański. Został on zlokalizowany w ówczesnym centrum Białogonu.
W 1963 roku obok kościoła wzniesiono wolnostojącą dzwonnicę, również drewnianą. W latach 90-tych ubiegłego wieku wybudowano obok kościoła ołtarz polowy pod drewnianym zadaszeniem, również naśladujący styl zakopiański.
W 2013 roku po wybudowaniu i konsekracji nowego – murowanego kościoła, stary kościółek został zamknięty.
W Niedzielę Palmową, 28 marca 2021 roku z inicjatywy księdza proboszcza Stefana Radziszewskiego, po ponad 7 latach, stary – drewniany kościółek został ponownie otwarty i oddany do użytku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie