Nasza Loteria

Drezyną rowerową po szlaku Ciuchci

Karol BIELA [email protected]
Edward Choroszyński, prezes zarządu Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej przy nowych pojazdach kolejki.
Edward Choroszyński, prezes zarządu Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej przy nowych pojazdach kolejki. Fot. Karol Biela
Nową atrakcję proponuje Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa. Teraz wszyscy chętni będą mogli pojeździć wąskim torem prototypowymi, prawdopodobnie jedynymi w Polsce pojazdami.

Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa wzbogaciła się o nowy środek lokomocji. Miłośnik jędrzejowskiej kolejki mieszkający w Szczecinie ufundował na jej rzecz dwie prototypowe drezyny rowerowe.

Pojazdy te zbudowane zostały na specjalne zamówienie i są prawdopodobnie jedyną taką konstrukcją wykorzystywaną w Polsce. Napędzane mogą być przez dwie osoby, które zajmują pozycję na siodełkach a nogi opierają na pedałach - dokładnie tak jak w rowerze. Jedna taka drezyna będzie mogła zabrać 5 osób, 2 napędzające pojazd i 3 siedzące przed nimi na kanapie. Konstrukcja ta może pomieścić także niemały bagaż - będzie go można schować w tylnej części drezyny. Każdy z tych dwóch pojazdów szynowych wyposażono także w trzy biegi, a o bezpieczeństwo podróżnych "dbać" będą tarczowe hamulcowe oraz sygnał dźwiękowy.

- Planujemy wykorzystywać te drezyny na postoju w Umianowicach. Wtedy chętni będą mogli spróbować swoich sił i samodzielnie wybrać się na krótką przejażdżkę. Myślę, że to będzie ciekawostka, która przyciągnie do nas wielu turystów - mówi Edward Choroszyński, prezes zarządu Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej. - To są prototypowe konstrukcje i nie ma czegoś takiego nigdzie indziej, tylko u nas - dodaje.
Pierwszy raz drezyny rowerowe wyjadą na trasę już w najbliższą niedzielę 8 sierpnia. Aby móc nimi samodzielnie pojeździć, trzeba będzie mieć ukończone 18 lat i posiadać dowód osobisty oraz przestrzegać regulaminu kolejki.

Aktualnie Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa posiada już 3 drezyny. Trzecia z nich to pojazd zbudowany z elementów fiata 126, napędzany jest również silnikiem "malucha" i wykorzystuje się go do napraw i konserwacji torów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kielczanin
Fantastyczna sprawa. Brawo musicie wprowadzać coś nowego.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie