Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż w błocie i...

  Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż w błocie i padającym śniegu (zdjęcia)

  Łukasz Zarzycki zarzycki@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż w błocie i padającym śniegu (zdjęcia)

  ©Łukasz Zarzycki

  Ponad pół tysiąca osób, mimo trudnych warunków pogodowych, uczestniczyło w Wielki Piątek w Drodze Krzyżowej z Nowej Słupi na Święty Krzyż.
  Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż w błocie i padającym śniegu (zdjęcia)

  ©Łukasz Zarzycki


  Droga Krzyżowa wyruszyła w południe z kościoła świętego Wawrzyńca w Nowej Słupi. Rozważania pasyjne poprowadzili ojcowie oblaci. Krzyż, który jest symbolem Męki Zbawiciela, pomiędzy poszczególnymi stacjami nieśli przedstawiciele różnych stanów i zawodów - między innymi strażacy, nauczyciele, wychowawcy, dzieci, młodzież, matki, ojcowie, służba zdrowia, samorządowcy, parlamentarzyści, rolnicy, członkowie kółek różańcowych i duchowni.  Wśród pielgrzymów byli mieszkańcy okolic Świętego Krzyża, turyści, sporo osób przyjechało z Kielc.
  Dla wielu to już tradycja. - Za każdym razem niesiemy ze sobą intencję - powiedzieli Kazimierz Kaczor z Piórkowa i Marian Lipka z Baćkowic, którzy co roku w Wielki Piątek podążają na Święty Krzyż.


  Pogoda zmieniała się. Początkowo padał śnieg, na trasie i na Świętym Krzyżu zaświeciło słońce. Pielgrzymi musieli uważać na błoto, blisko szczytu szli po ścieżkach przykrytych śniegiem.


  Wspólnej modlitwie przewodził biskup Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej. Na zakończenie rozważań powiedział, że Jezus z miłości do ludzi wziął na swoje ramiona krzyż. - Dzisiaj uczestnicząc w tej Drodze Krzyżowej stanęliśmy po stronie Jezusa. Przyjęliśmy Jego strategię miłości, która polega na bezinteresownej ofierze złożonej z siebie w różnych intencjach, ale zawsze mającej w swoim założeniu jakiś dobry cel. Być dla innych, być razem z innymi, szczególnie z tymi, którzy cierpią, zostali odrzuceni lub sami się zagubili. Często nie wiemy jak im pomóc, czujemy się bezsilni, ale zawsze możemy i powinniśmy ich kochać. Kochać jak Chrystus - powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.


  O godzinie 15 w bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu rozpoczęły się uroczystości Wielkiego Piątku.


  Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż ma średniowieczną tradycję, należy do najstarszych Dróg Krzyżowych w Polsce. Wierni podążali Drogą Królewską, o czym można przeczytać w starych kronikach i księgach. Na przełomie XVI i XVII wieku z inicjatywy opata Michała Maliszewskiego wzdłuż Drogi Królewskiej wybudowano stacje Drogi Krzyżowej. Do dziś zachowały się dwie murowane kapliczki z dawnej kalwarii. W 2004 roku ojciec Karol Lipiński zorganizował Drogę Krzyżową historycznym szlakiem, a w 2007 roku biskup Andrzej Dzięga poświęcił czternaście nowych stacji Drogi Krzyżowej, które wyrzeźbił artysta Aleksander Kucharski z Nowej Słupi.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Podniebna gmina Łopuszno [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]