Droga powiatowa Konieczno - Modrzewie w gminie Włoszczowa już gotowa po remoncie. Wojewoda na uroczystym otwarciu [ZDJĘCIA]

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Milena Kowalczyk/Starostwo Powiatowe we Włoszczowie
Ponad 1,5-kilometrowy odcinek drogi powiatowej Konieczno - Modrzewie jest już po remoncie. Można nią jeździć. W środę, 5 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie drogi. Uczestniczył w nim wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, zły stan drogi zagrażał bezpieczeństwu w ruchu. Najgorzej było po roztopach i zimą. Rozpadający się asfalt, rozjeżdżone pobocza, głębokie koleiny - tak wyglądała ruchliwa droga przed remontem. Powiat włoszczowski potrzebował pomocy finansowej, aby przebudować szlak. Ta nadeszła z budżetu państwa w ramach Funduszu Dróg Samorządowych oraz gminy Włoszczowa, która na remont drogi przeznaczyła 800 tysięcy złotych. Wartość projektu ogółem to kwota 2.894.725 złotych, a dofinansowanie rządowe 1.447.362 złotych. Dzięki współpracy samorządów została poszerzona jezdnia, powstały chodnik i zjazdy na posesje, pogłębiono przydrożny rów, są w nim nowe przepusty. Zostały wyremontowane dwa odcinki drogi - od strony wsi i wjazdu do przysiółka z Przygradowa.

W uroczystym otwarciu drogi Konieczno - Modrzewie uczestniczyli: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, starosta włoszczowski Dariusz Czechowski, wicestarosta Łukasz Karpiński, członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego Rafał Pacanowski, radni Rady Powiatu: Krzysztof Malinowski i Zbigniew Hamera, burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, dyrektor Biura do spraw Inwestycji Urzędu Gminy Włoszczowa Sławomir Owczarek, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych we Włoszczowie Norbert Gąsieniec i kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Jacek Trojszczak, kierownik Wydziału Inwestycyjnego Starostwa Powiatowego we Włoszczowie Krystyna Ciulęmba, sołtys Konieczna Ryszard Karpiński, inspektor nadzoru Adam Łakomiec i przedstawiciel wykonawcy – dyrektor Paweł Macherski.

Przebudowa odcinka drogi o łącznej długości 1639 metrów kosztowała prawie 2 miliony złotych. Inwestycja została sfinansowana z budżetu państwa w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 944.600 złotych. Gmina Włoszczowa dołożyła 800 tysięcy złotych, a Powiat Włoszczowski pokrył pozostałą część kosztów.

W ramach zadania wykonano następujące prace:

- poszerzono nawierzchnię do 5,5 metra,

- wzmocniono istniejącą konstrukcję jezdni,

- wykonano zjazdy z kostki betonowej (do posesji) oraz z kruszywa (do pól),

- wybudowano chodnik dla pieszych o szerokości 2 metrów,

- wykonano pobocza,

- wybudowano wpusty uliczne,

- dokonano regulacji istniejącego rowu,

- przebudowano przepusty pod zjazdami,

- wymieniono oznakowanie pionowe.

Inwestycję zrealizował Zakład Budowlano-Drogowy „DUKT” z Włoszczowy.

- Przebudowa ponad 1,5-kilometrowego odcinka drogi powiatowej w Koniecznie była długo oczekiwana przez mieszkańców tej miejscowości. Zły stan drogi zagrażał bezpieczeństwu jej użytkowników. Cieszę się, że dzięki współpracy z samorządem Gminy Włoszczowa, która znacząco wsparła naszą inwestycję oraz dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych, udało się zrealizować to zadanie. Dziękuję wojewodzie i burmistrzowi za pomoc finansową – powiedział starosta włoszczowski Dariusz Czechowski.

- Ostatni przykład remontu drogi w Koniecznie - Modrzewiu to potwierdzenie, że gmina uzupełnia pieniądze własne powiatu i jest partnerem inwestycyjnym - Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa. - Podobnie rzecz miała się w trakcie remontu ruchliwego traktu w mieście - ulicy 1 Maja. Przebudowa w 2018 roku półkilometrowego odcinka ulicy wraz z budową fragmentu chodnika (od ulicy Słonecznej) kosztowała około 510 tysięcy złotych. Połowę kosztów pokrył ówczesny rządowy program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Na drugą połowę złożyły się po 129 tysięcy złotych gmina Włoszczowa z powiatem włoszczowskim. Czyli wkład gminy stanowi w takich inwestycjach jedną trzecią kosztów. Tak też wyglądało finansowanie remontów ulic Głowackiego i Koniecpolskiej we Włoszczowie. Wartość inwestycji to 2,7 miliona złotych. Dofinansowanie rządowe to ponad 1,3 miliona złotych. Pozostałe koszty po połowie poniosły powiat włoszczowski z gminą Włoszczowa. W latach 2014-2020 gmina Włoszczowa dofinansowała remont kilku dróg powiatowych, w sumie ponad 13 kilometrów, na łączną kwotę 3.469.905,58 złotych - dodaje Iwona Boratyn.

W najbliższym, czasie oprócz drogi w Koniecznie - Modrzewiu, gmina pomoże w budowie ronda we Włoszczowie - na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza, Młynarskiej i Głowackiego. Koszt inwestycji wyniesie ponad 2 miliony złotych, udział Włoszczowy, podobnie jak powiatu włoszczowskiego, w tym potrzebnym rozwiązaniu komunikacyjnym wyniesie 680 tysięcy złotych.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie