Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogo, coraz drożej w świętokrzyskich sklepach. Pod lupą artykuły spożywcze

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
123rf
Spore podwyżki cen artykułów żywnościowych zanotował we wrześniu bieżącego roku Urząd Statyczny w Kielcach. Podrożały wszystkie produkty zbożowe oraz większość mlecznych i tłuszczów. W górę poszły ceny wędlin i produktów mięsnych. Choć to jesień, zdrożały nawet niektóre podstawowe warzywa i owoce.

Według Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu 2019 roku w kraju ceny były średnio o 2,6 procent wyższe niż rok wcześniej. W centrum uwagi jest przede wszystkim żywność, która przez ostatni trok podrożała średnio o 6 procent. Zakupy spożywcze są coraz bardziej kosztowne.

Sześcioprocentowe podwyżki cen żywności to tylko średnia w kraju. Są takie produkty, jak wieprzowina, która drożeje dwa razy szybciej, a czterokrotnie szybciej w górę idą ceny warzyw i cukru.

Jak jest w Świętokrzyskiem?
Jak wynika z raportu na temat sytuacji społeczno-gospodarczej przygotowanej dla województwa świętokrzyskiego przez Urząd Statystyczny w Kielcach, pieczywo, mąka, makarony, kasze, ryż, czyli podstawowe produkty spożywcze w każdym domu są coraz droższe. We wrześniu w świętokrzyskich sklepach i piekarniach najbardziej podrożały kasza jęczmienna i mąka pszenna - po 13,2 procent, niewiele mniej chleb pszenno-żytni - o 10,2 procent. Wyraźnie wzrosły też ceny bułek pszennych - o 22 procent, natomiast stosunkowo niewiele ceny ryżu - o 3,9 procent.

Nadal drożały wędliny oraz niektóre produkty mięsne. Mięso wołowe z kością kosztowało mniej o 1,3 procent, ale bez kości – więcej o 2,7 procent. Zdrożał schab - o 14,1 procent, natomiast spadły ceny kurczaków - o 2,5 procent. Więcej płaciliśmy za kiełbasy suszone - o 20,5 procent i wędzone - o 6,2 procent, więcej także za szynkę wieprzową gotowaną - o 10,1 procent. Droższe były także mrożone filety z morszczuka - o 9,9 procent.

Zdrożały sery. Za ser twarogowy półtłusty płacono więcej o 0,2 procent, a za ser dojrzewający o 1,1 procent. Potaniało za to mleko krowie - o zawartości tłuszczu 2,0–2,5 procent o 2 procent ceny, a o zawartości tłuszczu 3,2-3,5 sterylizowane o 6,1 procent. Droższa była 18-procentowa śmietana - za 200 gramów płacono o o 3,9 procent więcej.

Podniosły się ceny większości olejów i pozostałych tłuszczów. Na przestrzeni roku obniżyła się natomiast cena masła o zawartości tłuszczu około 82,5 procent - o 8,1 procent, natomiast wzrosła cena - margaryny - o 9,9 procent oraz krajowego oleju rzepakowego - o 1,4 procent.

Owoce i warzywa w górę?

Mimo sezonu na zbiory w sadach i na plantacjach, we wrześniu niekorzystnie kształtowały się ceny większości podstawowych warzyw, a niewiele lepiej – owoców. W skali roku o 92,5 procent więcej płacono za ziemniaki, za cebulę o 36,6 procent, a za jabłka o 13,2 procent. Obniżyły się za to ceny cytryn - o 18,4 procent, pomarańczy - o 5,8 procent i marchwi - o 1,4 procent.
Z pozostałych artykułów spożywczych wzrost cen objął cukier biały kryształ - o 37,9 procent i czekoladę mleczną - o 4 procent. Mniej jednak trzeba było zapłacić za kawę naturalną mieloną - o 6,9 procent oraz sok jabłkowy - o 1,9 procent.

Jak wynika z prognoz ekspertów, to nie koniec podwyżek cen w tym roku. Ekonomiści sugerują, że będzie jeszcze większa drożyzna.

Dlaczego rosną ceny żywności?
Według ekonomistów wpływ na wzrost cen, w tym żywności w ostatnim roku ma kilka czynników. Jednym z nich jest wzrost płac dla pracowników, czyli wzrost kosztów pracy, które pośrednio kształtują ceny produktów finalnych. Jak kształtowały się płace we wrześniu? W świętokrzyskich przedsiębiorstwach odnotowano ich wzrost. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w tym sektorze w skali roku było o 6,9 procent wyższe, a zanotowany wzrost był wyższy niż przed rokiem, kiedy osiągnął poziom 4,7 procent. Na przestrzeni dziewięciu miesięcy bieżącego roku przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło w mniejszym stopniu niż przed rokiem (o 6,3 procent wobec 7,1 procent). Ale na ceny produktów wpływ wywarła także tegoroczna sucha i gorąca aura oraz... koszty rozwoju informatyzacji w firmach w związku z ich rozwojem czy e-administracją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie