Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogowy eksperyment w Ostrowcu. Za wszystko odpowiadać będą miejscy urzędnicy

Redakcja
Od lewej starosta Marzena Dębniak, prezydent Jarosław Górczyński oraz ich zastępcy, którzy bezpośrednio odpowiadają za przygotowanie przedsięwzięcia - wicestarosta Andrzej Jabłoński i wiceprezydent Dominik Smoliński.
Od lewej starosta Marzena Dębniak, prezydent Jarosław Górczyński oraz ich zastępcy, którzy bezpośrednio odpowiadają za przygotowanie przedsięwzięcia - wicestarosta Andrzej Jabłoński i wiceprezydent Dominik Smoliński. Anna Śledzińska
Ulice powiatowe na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego, zostaną w ciągu kilku miesięcy przekazane w zarząd gminy, która będzie odpowiadała za ich bieżące utrzymanie i naprawy. To nowatorski w skali województwa świętokrzyskiego pomysł, mający ułatwić codzienny nadzór i pomóc uzyskać oszczędności.

Tuż po wyborach samorządowych, kiedy okazało się, że władzę zarówno w mieście, jak i powiecie, sprawować będzie komitet Jarosława Górczyńskiego, prezydent Ostrowca wyjawił, że chciałby zawrzeć z powiatem porozumienie, dotyczące przejęcia w zarząd dróg powiatowych na terenie miasta.

Jeden zarządca

Chodzi o 23 drogi, o łącznej długości ponad 39 kilometrów, a także cztery mosty - na ulicach Żeromskiego, Mickiewicza, Samsonowicza i Świętokrzyskiej.

- Mieszkańców i przyjezdnych kierowców oraz pieszych nie interesuje, kto jest zarządcą drogi, ale jaki jest jej stan - mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca. - Czy trawa jest wykoszona, czy jest czysto i bez dziur. Tym bardziej, że większość ulic powiatowych to ulice reprezentacyjne naszego miasta - Długa, Mickiewicza, Sienkiewicza, Waryńskiego czy Aleja Jana Pawła II. Podejmujemy tę decyzję, mając na uwadze trudną sytuację powiatu, żeby zapewnić właściwy standard i dobre bieżące utrzymanie tych dróg.

Starosta ostrowiecki Marzena Dębniak mówi, że idea takiego porozumienia narodziła się już dawno.

- Doszła do tego trudna sytuacja finansowa powiatu, gdzie koszty utrzymania muszą ulec obniżeniu - mówi. - Poza tym miasto jest lepiej przygotowane do zarządzania drogami choćby dlatego, że ma własny Zakład Usług Miejskich.

Bez zasłaniania znaków

Co porozumienie oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że za wszystkie bieżące naprawy ulic i chodników, wykaszanie traw, sadzenie kwiatów na rondach, odpowiadać będzie miasto.

- Faktycznie przejęcie tych obowiązków planujemy po zakończeniu akcji „Zima”, bo umowy na odśnieżanie są już podpisane - mówi Jarosław Górczyński.

Niestety odśnieżanie i zimowe utrzymanie odbywać się będzie jeszcze według starych zasad i przetargu ogłoszonego przez poprzedni Zarząd Powiatu. Podobnie jak w poprzednich sezonach, umowa na odśnieżanie nie obejmuje chodników i ścieżek rowerowych.

Marzena Dębniak zapewnia, że nie chce powielać „patentu” swojego poprzednika, kiedy to na nieodśnieżonych ścieżkach rowerowych po prostu ... zasłaniano znaki informujące o ich istnieniu.

Mniej pracy w starostwie

Żadna ze stron nie chce na razie mówić o kosztach tego przedsięwzięcia ani o tym, jak wpłynie ono na funkcjonowanie Starostwa Powiatowego.

W funkcjonującym tam Wydziale Dróg, oprócz naczelnika Jerzego Wrony, zatrudnionych jest jeszcze osiem osób. Do tego dochodzą pracownicy wykonujący zlecenia na drogach. Na pewno po przekazaniu zadań do Urzędu Miasta, zdecydowanie zmniejszy się tam zakres prac.

Co na to inne gminy?

Rozmowy dotyczące zawarcia podobnych porozumień, prowadzone są we wszystkich gminach powiatu ostrowieckiego. Nie ma jeszcze szacunków, jakie oszczędności przyniesie to powiatowi.

Drogi powiatowe do przejęcia
Na terenie Ostrowca jest ponad 39 kilometrów dróg powiatowych. Są to ulice: Długa, Piaski, 11 Listopada, Podstawie, Polna, Rudzka, Jana Samsonowicza wraz z odcinkiem do bramy Celsy Huty Ostrowiec, Siennieńska, Szewieńska, Ludwika Waryńskiego, Żabia, Aleja Jana Pawła II, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, Chmielowska, Świętokrzyska, Leona Chrzanowskiego, Iłżecka, Kąty Denkowskie, Jana Kilińskiego, Adama Mickiewicza, Mostowa. Porozumienie obejmuje także mosty na ulicach Stefana Żeromskiego, Adama Mickiewicza, Jana Samsonowicza i Świętokrzyskiej. Po przejęciu zarządu, miasto Ostrowiec odpowiadać będzie za bieżące utrzymanie i naprawa jezdni, chodników i ścieżek rowerowych, wykaszanie poboczy, utrzymanie rond.W gestii powiatu nadal pozostawać będą duże inwestycje i remonty.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Czy znasz te niezwykłe fakty z życia gwiazd? Nasz plotkarski quiz może cię zaskoczyć!


Te współczesne choroby przeszkadzają w nauce. Pomóż swojemu dziecku



Kiedy Europejczycy opuszczają rodzinne gniazdo?



Jak zmieniły się ceny w ciągu ostatnich 8 lat? [PORÓWNANIE]




NAJBOGATSZE RODZINY w Polsce 2018. Ile zarabiają? Czy dadzą początek dynastiom biznesu?



500 plus to mało. W innych krajach rozdają lodówki i mieszkania!


ZOBACZ TAKŻE: Wybuch bankomatu na Klonowej w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie