Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drożeją bilety autobusowe w Kielcach i gminach od 1 marca. Zobacz, jak taniej zapłacić

Redakcja
Już od 1 marca zmienią się ceny biletów jednorazowy i okresowych w komunikacji miejskiej w Kielcach i gminach, do których docierają nasze autobusy. Pojawiają się dwie strefy komunikacyjne z różnymi cenami oraz całkiem nowe bilety.

Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził dwie strefy biletowe. W granicach administracyjnych Kielc obowiązywać będzie strefa miejska, w której jednorazowy bilet będzie kosztował 3,40 złotego. Pasażer może korzystać z każdej linii, także podmiejskiej ale tylko w granicach oznaczonej 1 Strefy.

W gminach, do których docierają miejskie autobusy (Chęciny, Daleszyce, Górno, Łączna, Masłów, Miedziana Góra, Morawica, Piekoszów, Sitkówka oraz Zagnańsk będzie funkcjonować strefa aglomeracyjna (Strefa 1+2). Bilet w jej granicach będzie kosztował 3,60 złotego. Trzeba go kupić przemieszczając się w granicach tej strefy czyli w danej gminie czy między gminami ale także wjeżdżając do strefy miejskiej. Bilet godzinny będzie kosztować odpowiednio 3,60 i 3,80 zł a jednodniowy 11 i 13 złotych.

Dobra wiadomość dla pasażerów jest taka, że strefy nie obowiązują przy płaceniu za bilet elektroniczną portmonetką w ramach Kieleckiej Karty Miejskiej. W tym przypadku naliczana jest tylko liczba przejechanych przystanków, od której zależy opłata, system nie uwzględnia strefy. Opłaca się więc korzystać z karty przemieszczając się między strefami czy w strefie aglomeracyjnej. O innych zmianach dla użytkowników Karty piszemy niżej.

W ramach biletu jednorazowego możemy się przesiadać. Jeśli chcemy skorzystać z takiej możliwości to podróż nie może trwać dłużej niż 40 minut. Możemy zmieniać autobusy dowolną liczbę razy w tym czasie. Jeśli minie 40 minut a nadal jesteśmy w pojeździe to musimy kupić kolejny bilet. Podróż bez przesiadek na jednym bilecie może trwać dłużej.

Nowością jest bilet weekendowy w cenie 11 złotych. Jeśli kupimy i skasujemy go, po godzinie 20 w piątek do soboty do północy, to jest ważny do północy w niedzielę. Jeśli jednak skazujemy go już w niedzielę, na przykład rano to staje się biletem dobowym i możemy z niego korzystać przez 24 godziny, czyli również w poniedziałek.

Zmieniają się też opłaty dla korzystających z elektronicznej portmonetki w ramach Kieleckiej Karty Miejskiej. Będą zależały wyłącznie od liczby przejechanych przystanków, nie ma już znaczenia, jaką kwotą doładujemy konto. Za przejechanie do trzech przystanków zapłacimy 2,50 złotych, od 4 do 8 -2,80 złotych, od 9 do 12 – 3,10 złotych i powyżej 2,40 złotych.

O kilka złotych wzrosną ceny biletów sieciowych, ale zostaną wprowadzone nowy bilet semestralny dla uczniów i studentów, w którym jeden przejazd będzie tańszy niż w sieciowym.

Uczeń zapłaci za bilet ważny 150 dni od 183 do 200 złotych zależnie od strefy a student za bilet obowiązujący 135 dni od 165 do 180 złotych.

Jeśli ktoś zrobił zapas biletów papierowych to musi je wykorzystać do końca marca, potem stracą ważność. Osoby, które posiadają już zakupione bilety sieciowe ważne także po 1 marca albo kupią je z datą rozpoczęcia obowiązywania przed 1 marca mogą z nich korzystać do końca ich ważności na obecnych zasadach, bez żadnych dopłat.

Od 1 marca kara za jazdę bez ważnego biletu wyniesie 170 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto