Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugi dzień obchodów 156 rocznicy Bitwy pod Małogoszczem. Wykład krewnego powstańca styczniowego i piękny koncert (ZDJĘCIA)

albo
Na zdjęciu od lewej stoją: burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski, dyrektor DK w Małogoszczu Jan Tracz oraz krewny powstańca styczniowego Piotr Grzybowski.
Na zdjęciu od lewej stoją: burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski, dyrektor DK w Małogoszczu Jan Tracz oraz krewny powstańca styczniowego Piotr Grzybowski.
Drugi dzień obchodów ważnej dla mieszkańców Małogoszcza rocznicy otworzył wykład redaktora Radia Warszawa Piotra Grzybowskiego. To właśnie jego przodek, Ludomir Grzybowski walczył w powstaniu styczniowym. Na początku XX wieku powstaniec spisał swoje wspomnienia w pamiętnikach.

„Dużo i bardzo często czytelnik w niniejszym opisie znajdzie zdarzeń i wypadków tak nieprawdopodobnych, że gdybym sam tego nie doświadczał lub nie był naocznym świadkiem, nie wierzyłbym…” – to fragment wstępu z pamiętnika Ludomira Grzybowskiego jaki w sobotę, 23 lutego, zebrani w Domu Kultury w goście, mogli usłyszeć dzięki nagraniu w wykonaniu Piotra Bajora.

Jak zaznaczył Piotr Grzybowski: - Te pamiętniki były pisane z perspektywy zwykłego żołnierza. Ja zwykłem określać je nawet stwierdzeniem „pisane z siodła”, bo są faktyczną, żywą relacją, czasami bardzo krytyczną względem dowódców, ale i samego pomysłu powstania z młodzieńczej perspektywy.

- Trudno mi jest do tej pory mówić o pamiętnikach, bo w sposób dla mnie nieoczekiwany i niespodziewany na ich ślad się natknąłem. Materialny zapis pamiętników odnalazłem już parę lat temu. Są one zachowane w oryginale i przechowywane w zbiorach starodruków Biblioteki Narodowej – podkreślał Piotr Grzybowski.

Z pamiętnika powstańca…

Ludomir Grzybowski opisuje między innymi: ówczesną sytuację polityczną, co działo się w wojsku, odnajdziemy tam również jego krytyczny stosunek wobec niektórych zachowań powstańców (np. w majątku w Chroberzy).

Piotr Grzybowski przypomniał, że Ludomir Grzybowski podczas powstania poznał swoją żonę Helenę, z którą początkowo osiadł w Busku Zdroju. Powstaniec wraz z żoną i dziećmi pochowany jest na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

W pamiętnikach Ludomira czytelnik odnajdzie nazwy miejscowości i dokładnych opisów miejsc z naszego regionu oraz najważniejszych postaci powstania (panna Pustowójtow, generał Marian Langiewicz czy pułkownik Czachowski). Dzięki takim zapiskom mamy pewność co dokładnie wydarzyło się tu 156 lat temu. Małogoszcz, Bocheniec, Bolmin, Polichno, Tokarnia, Brzegi, Mnichów czy Chęciny, aż do olkuskiego, Ojcowa i Pieskowej Skały – wszystkie te nazwy padają niejednokrotnie we wspomnieniach żołnierza.

Na patriotyczną nutę

Na małogoskiej scenie 23 lutego wystąpił także Jędrzejowski Chór Miejski, pod opieką doktor Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kilka pieśni patriotycznych i ludowych. Niektóre z nich to utwory Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Marii Konopnickiej. Chór z Jędrzejowa dostojnie i pięknie odśpiewał między innymi „Bogurodzicę”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Kukułeczka kuka” i „Rotę”.

W międzyczasie wystąpiły wychowanki studia piosenki z Małogoszcza. Natalia Warzyńska zaśpiewała „Powrócisz tu” oraz „Jaworze rodzinny”, a Klaudia Stańczyk utwory: „Matka Boska Częstochowska” i „A te skrzydła połamane”. Obie dziewczyny zaprezentowały się wyjątkowo pięknie.

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć wystawę fotografii pod tytułem „Podróż w rok 1863” autorstwa Grzegorza Szymańskiego. To właśnie pod jego dowództwem podczas spotkania zaprezentował się również Klub historyczny działający przy miejscowym Domu Kultury.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: Flesz - co zabija Polaków?

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie