Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugie życie śmieci w kieleckim "Nazarecie". Do soboty każdy może oddać elektrośmieci

/IB/
Drużyna Oświeconych w składzie: Karolina Żołądek, Aleksandra Kamizela, Dominika Korpas, Daria Kucharczyk, Magdalena Jakubowicz, Paulina Paw, Maria Pankowska, Marlena Zemsta, Karolina Otfinowska, Michał Marzec z opiekunką siostrą Mironą Domaradzką.
Drużyna Oświeconych w składzie: Karolina Żołądek, Aleksandra Kamizela, Dominika Korpas, Daria Kucharczyk, Magdalena Jakubowicz, Paulina Paw, Maria Pankowska, Marlena Zemsta, Karolina Otfinowska, Michał Marzec z opiekunką siostrą Mironą Domaradzką. Łukasz Zarzycki
Nie wiesz, co zrobić ze zużytą elektryczną szczoteczką do zębów, popsutym mikserem, sokowirówką, która już zakończyła żywot? Zamiast zanieczyszczać środowisko, przynieś elektrośmieci do kieleckiego Nazaretu. Zbiórka trwa od środy, 3 kwietnia do soboty.

Ważne

Ważne

Zbiórka odbywa się w dniach 3 - 6 kwietnia w godzinach 9-16 w Gimnazjum imienia świętej Jadwigi Królowej w Kielcach (wjazd samochodem - od ulicy Seminaryjskiej, wejście - od ulicy Słowackiego 5). Więcej informacji na stronie nazaret.kielce.pl/

- Przynieść można wszystkie urządzenia działające na prąd z sieci lub baterii. Przyjmujemy elektrośmieci mało i wielkogabarytowe, domowe i przemysłowe, takie jak baterie, świetlówki, a także zużyte telefony komórkowe, akumulatory samochodowe i przemysłowe, telewizory, lodówki, wszystko, co jest napędzane elektrycznością - wyjaśnia Grupa Ekologiczna Oświeconych, którą tworzy dziesięcioro uczniów klasy I a gimnazjum w zespole szkół imienia Świętej Jadwigi Królowej w Kielcach.

Dodatkowo Oświeceni będą również przyjmować płyty CD, bo tego rodzaju odpadów też nie wolno wyrzucać razem z innymi śmieciami. - Mamy podpisaną umowę z Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami MB Recycling w Piekoszowie. Obiecano nam, że przyjmą od nas także odpady, które są związane z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi - wyjaśnia siostra Mirona Domaradzka, opiekunka grupy Oświeconych.

Oprócz zaświadczenia o przekazaniu elektrośmieci w odpowiednie ręce, które gwarantuje, że odpady zostaną poddane bezpiecznemu recyklingowi, będzie można dowiedzieć się, dlaczego środowisku nie jest obojętne, co robimy ze zużytymi bateriami i niepotrzebnym sprzętem elektrycznym. - Bo jedna guzikowa bateria używana w zegarkach, może zanieczyścić około 1 metra sześciennego gleby i około 400 litrów wody - tłumaczy Marlena Zemsta z Oświeconych.

- Bo taka bateria zawiera ołów, kadm, rtęć, azbest, które dostają się do gleby i wody - dodaje Michał Marzec.

- Zapraszamy do nas, odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące elektrośmieci. Przygotowaliśmy również grę planszową, w której przez zabawę będziemy uczyć, jak rozpoznać niebezpieczne elektrośmieci i nie zanieczyszczać środowiska - zachęca Karolina Żołądek.

Projekt, w którym biorą udział uczniowie Nazaretu to V ogólnopolski konkurs edukacyjny "Drugie Życie Elektrośmieci", którego organizatorem jest Europejska Platforma Recyklingu. W konkursie podnoszącym świadomość ekologiczną w zakresie postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym bierze udział około 60 zespołów gimnazjalistów z całej Polski, w tym kilka ze Świętokrzyskiego. Nagrodami dla drużyn, które zbiorą najwięcej elektroodpadów i przygotują najlepszą akcję edukacyjną, są tablice interaktywne i cyfrowe aparaty fotograficzne dla szkół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie