Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże pieniądze dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu. Zobacz na co pójdą (ZDJĘCIA)

s
W podpisaniu umowy na dofinansowanie projektu, z którego skorzystają uczniowie szkoły w Chrobrzu wzięli udział (od lewej): Marszałek Województwa Świętokrzyskiego - Andrzej Bętkowski, Prezes Zarządu Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu - Grzegorz Orawiec, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego - Renata Janik oraz Członek Zarządu Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu - Joanna Boduch-Paw.
W podpisaniu umowy na dofinansowanie projektu, z którego skorzystają uczniowie szkoły w Chrobrzu wzięli udział (od lewej): Marszałek Województwa Świętokrzyskiego - Andrzej Bętkowski, Prezes Zarządu Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu - Grzegorz Orawiec, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego - Renata Janik oraz Członek Zarządu Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu - Joanna Boduch-Paw.
W Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę na unijny projekt, dzięki któremu uczniowie ze szkoły w Chrobrzu, gmina Złota pójdą na specjalistyczne kursy i płatne staże.

Ruszył projekt unijny, z którego skorzysta 30 uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu. Młodzież weźmie udział w dodatkowych zajęciach i specjalistycznych kursach, które przygotują ich do zawodu. Część uczniowie pójdzie także na płatne staże, dzięki którym zdobędą praktyczne doświadczenie i szansę na pracę. Szkoła wzbogaci się o nowoczesny sprzęt do pracowni.

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i Wicemarszałek Renata Janik podpisali 16 stycznia uroczyście umowę na unijne dofinansowanie projektu dla trzech szkół rolniczych z regionu świętokrzyskiego – jedną z nich jest placówka w Chrobrzu. Fundusze dla szkół pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. - Ten program wspiera placówki, które kształcą młodzież w ważnych dla regionu specjalnościach – powiedział Marszałek Andrzej Bętkowski podczas spotkania.

Projekt ruszył 15 stycznia tego roku. Będzie go realizował Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej z Sandomierza. Cały projekt ma wartość ponad 2,2 miliona złotych.
Jak powiedziała nam Anna Lach, dyrektor szkoły rolniczej w Chrobrzu, w tej szkole w projekcie weźmie udział 30 uczniów – młodzieży kształcącej się na kierunkach technik rolnik oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.
- Zaplanowane w projekcie działania pozwolą rozwinąć kompetencje kluczowe uczniów, dzięki dodatkowym zajęciom z matematyki, języków – angielskiego i niemieckiego, podstaw przedsiębiorczości – mówi dyrektor Anna Lach. – Młodzież będzie też korzystać z zajęć doradztwa zawodowego, na przykład symulacji rozmów kwalifikacyjnych z pracodawcami, czy z warsztatów z psychologiem na temat autoprezentacji, która jak wiadomo ma ogromne znaczenie, między innymi podczas poszukiwania pracy. Będą także indywidualne spotkania z psychologiem, które pomogą młodym ludziom zidentyfikować i pokonać ewentualne problemy z poczuciem własnej wartości.

Młodzież pozna także najnowsze, światowe trendy w technice rolniczej i gastronomicznej. Za unijne fundusze zostaną zorganizowane wyjazdy edukacyjne na: Targi Agrotech, Międzynarodowe Targi Horeca w Krakowie, Targi Gastrotech w Krakowie, Targi Medycyny Weterynaryjnej, Międzynarodową Wystawę Rolniczą w Bednarach.

Część uczniów odbędzie staże zawodowe, za które otrzymają wynagrodzenie z unijnego projektu. - Udział w stażu to dla każdego ucznia możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego, a dla najlepszych to szansa na pracę – podkreślała podczas uroczystego podpisania umów Wicemarszałek Renata Janik. - Nierzadko bowiem pracodawcy, u których uczniowie odbywają staże, proponują wybranym kandydatom podjęcie stałego zatrudnienia.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu wzbogaci się o nowoczesne wyposażenie do pracowni żywienia i obsługi konsumenta, będą to między innymi drukarki 3 D z oprogramowaniem.

Nie tylko uczniowie zdobędą nowe umiejętności i wiedzę, ale także nauczyciele. Dla dwóch osób spośród kadry pedagogicznej zaplanowany został udział w studiach podyplomowych: jedna osoba może podwyższyć kwalifikacje w zakresie żywienia i usług gastronomicznych, natomiast druga – skończyć studia podyplomowe związane z odnawialnymi źródłami energii. ZSCKR w Chrobrzu przymierza się do otwarcia kształcenia na nowym kierunku - właśnie w zakresie OZE.

Poza studiami, są także kursy dla pedagogów z chroberskiej szkoły, doskonalące między innymi w obsłudze drona, wózka widłowego (instruktor).
Poza edukacją, projekt zakłada także doposażenie bazy szkoły w Chrobrzu i to w nie byle jaki sprzęt. Będą to na przykład: dron, nawigacja rolnicza GPS, drukarka 3D do pracowni gastronomicznej, czy sprzęt do programowania w systemie Gastro Pos,
- Nasza szkoła jest już bardzo dobrze wyposażona, teraz sięgamy właściwie już najwyższej półki – mówi Anna Lach. – Młodzież, która się u nas kształci, może korzystać z najwyższej klasy sprzętu, tak aby w przyszłości nie miała problemów z obsługą urządzeń, programów w miejscu pracy. Nauka dla współczesnych młodych ludzi musi mieć atrakcyjną formę, tradycyjne środki dzisiaj już nie wystarczają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie