Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże pieniądze unijne dla Kazimierzy na rewitalizację. Na co będą wydane?

Adam Ligiecki
Łubna to już historia, ale teren po zlikwidowanej cukrowni został objęty programem rewitalizacji Kazimierzy Wielkiej.
Łubna to już historia, ale teren po zlikwidowanej cukrowni został objęty programem rewitalizacji Kazimierzy Wielkiej. Adam Ligiecki
130 milionów złotych dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej otrzyma siedem miast - stolic powiatów w województwie świętokrzyskim. To pieniądze na zadania z zakresu rewitalizacji. W gronie beneficjentów znalazła się także Kazimierza Wielka.

Kazimierski projekt nosi nazwę: "W kierunku uzdrowiska - rewitalizacja miasta Kazimierza Wielka". Wartość całkowita opiewa na 19 milionów złotych, dotacja unijna wynosi 13,772 milionów złotych.

Główne założenia kazimierskiego projektu pokrywają się z gminnym programem rewitalizacji, przyjętym w sierpniu tego roku. Określony został obszar rewitalizacyjny na terenie miasta: ma powierzchnię 76 hektarów, mieszka tu 1116 osób.

Uzdrowisko - to słowo-klucz do świetlanej przyszłości Kazimierzy. Odkryte niedawno złoża wód siarczkowych i termalnych, o ogromnej wydajności, powinny stać się zaczynem dynamicznego rozwoju miasta, gminy, powiatu i przyczynić się do powstania uzdrowiska. Na realne efekty, czyli... Kazimierzę-Zdrój trzeba jednak poczekać.

Rewitalizacja - w rozumieniu projektu - to proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Polega także na pobudzeniu rozwoju gospodarczego, zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej.

W Kazimierzy Wielkiej mamy tereny poprzemysłowe - zdegradowane, nieużytkowane lub nie w pełni wykorzystane. To przede wszystkim teren po zlikwidowanej Cukrowni Łubna. Większość budynków została wyburzona, a leżący odłogiem obszar stał się "czarną dziurą" mapie miasta.

W złym stanie technicznym znajduje się Kazimierski Ośrodek Kultury. Gruntowny remont i modernizacja budynku to potrzeba chwili. Na modernizację czekają także miejski plac targowy, plac po byłym dworcu autobusowym.

Rewitalizacją ma zostać objęte otoczenie Szkoły Podstawowej numer 1. Nowe boisko sportowe zostało właśnie wybudowane, teraz czas na "zieloną bramę", elewację gmachu "jedynki".

Jaki kształt przybierze kazimierski projekt rewitalizacji, dowiemy się niebawem. To bardzo kosztowne zadanie, a gmina - niezależnie od dotacji z Brukseli - musi wyłożyć dużą kasę ze swojego budżetu. Wiele zależy też od tego, jakie będą rozstrzygnięcia przetargowe.

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

ZOBACZ TAKŻE: Kierowca zaufał nawigacji. Uszkodził w Kaliszu wiadukt i kilka aut

(Źródło: gloswielkopolski.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie