Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany w komunikacji miejskiej w Sandomierzu już od 1 września. Poznaj szczegóły

GOP
Od 1 września obowiązywać będą nowe rozkłady jazdy autobusów sandomierskiej komunikacji miejskiej. Zmienią się trasy i numeracja linii. W przyszłym roku miasto chce unowocześnić tabor.

Nowe rozkłady jazdy autobusów komunikacji miejskiej, jak zapewniają władze Sandomierza, są dostosowane do potrzeb mieszkańców. Uwzględniają sugestie pasażerów oraz uwagi zawarte w audycie przygotowanym na zlecenie magistratu przez profesjonalną firmę.

Autobusy Zakładu Komunikacji Miejskiej Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej będą jeździły z większą częstotliwością niż do tej pory, zlikwidowane zostały mocno skrytykowane przez autorów audytu luki w rozkładzie o godzinie 9 i 17 w dni wolne oraz o 17 w robocze.

Łatwiej, również w godzinach popołudniowych i wieczornych, będzie można dojechać na dworzec autobusowy.
Uporządkowana została numeracja linii. Zaczynać się będzie od „jedynki”. Z rozkładu zniknie „zerówka”, „ósemka” i „dziewiętnastka”, a także linia S.

„Jedynką” na dworzec, „dwójką” do huty

Trasa linii numer 1 zaczyna się na ulicy Dobkiewicza (na przystanku obok szpitala), następnie biegnie ulicami: Kwiatkowskiego, Zawichojską, Mickiewicza, Koseły, Armii Krajowej, Cieśli, Maciejowskiego, Mickiewicza do 11 Listopada (na dworzec autobusowy).
„Jedynka” jeździć będzie tylko w dni robocze. Będzie mieć największą częstotliwość kursowania - co 21 minut od godziny 6.28 do 19.28.

Linia numer 2, odpowiadająca dotychczasowej „dziewiętnastce”, będzie mieć następującą trasę: szpital/Mokoszyn, ulice Kwiatkowskiego, Ożarowska, Mickiewicza, Armii Krajowej, Koseły, Mickiewicza, Zawichojska, Żwirki i Wigury, Lwowska, Portowa, huta szkła. W dni robocze kursować będzie od godziny 4.55 do 22.05 co 25 minut, w soboty w tych samych godzinach co 37 minut, zaś w niedziele i święta co 45 minut.

“Trójka” pozostanie linią sezonową przeznaczoną dla pasażerów pociągów turystycznych, które kursują w okresie wakacj.
Autobusy linii numer 4 będą jeździć z ulicy Ożarowskiej, następnie Mickiewicza, Armii Krajowej, Koseły, Mickiewicza, Zawichojską, Żwirki i Wigury, Flisaków, Lwowską, Trześniowską do Wielowiejskiej.

„Czwórka” będzie kursować wyłącznie w dni robocze od godziny 6.27 do 15.15 co 104 minuty.

Szansa na linie podmiejskie

Do tej pory autobusy ZKM przejeżdżały rocznie około 320 tysięcy kilometrów. Po wprowadzeniu nowego rozkładu będzie to 470 tysięcy.

Burmistrz Marek Bronkowski podkreśla, że to nie koniec zmian, w kolejnym etapie rozwoju miejskiej komunikacji, liczba pokonywanych kilometrów ma wzrosnąć do 545 tysięcy. Jak zapewnia, jest duża szansa na to, że na przełomie 2018 i 2019 roku sandomierskie autobusy, po wielu latach przerwy, zaczną wyjeżdżać poza granice miasta. Warunkiem jest współfinansowanie ze strony gmin, teren których będzie obsługiwany przez przewoźnika.

- Rozmowy z gminą Gorzyce są już zaawansowane. Podjęte zostały także rozmowy z Obrazowem. Sygnał został przekazany Koprzywnicy – informuje burmistrz.

Ambitne plany na 10 milionów

Uruchomienie nowych połączeń wiąże się z koniecznością zakupu autobusów. Obecnie ZKM posiada 11 pojazdów.

- Planujemy zakup pięciu nowych autobusów, klimatyzowanych, niskopodłogowych, niskoemisyjnych z 50 -60 miejscami. Autobusy będą miały system monitoringu wizyjnego oraz dynamiczną informację pasażerską. W informację taką doposażone zostaną także pojazdy będące w dyspozycji PGKiM, zakupione w 2012 roku - informuje burmistrz.

Zainstalowane obecnie w autobusach automaty biletowe zyskają system płatności bezgotówkowej. Za przejazd będzie można zapłacić kartą lub telefonem.

Wartość całego zadania opiewa na około 10 milionów złotych. Miasto ubiega się o pieniądze na realizację tych planów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Z tego źródła można uzyskać 85 procent wartości projektu. Wniosek został już złożony w Urzędzie Marszałkowskim. Rozstrzygnięcie nastąpi w połowie przyszłego roku.

Bilet za złotówkę?

Ponadto miasto przymierza się, już od następnego roku, do obniżenia cen biletów. Mają one kosztować złotówkę – normalny i 50 groszy - ulgowy (obecnie 2,10 i 1,10 zł). Burmistrz przyznaje, że będzie się to wiązać ze zwiększeniem dopłat ze strony miasta dla PGKiM o ponad 300 tysięcy złotych.

Pozycję miejskiego przewoźnika zdecydowanie wzmocni nowa Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym. Zgodnie z nią, od 1 sierpnia 2019 roku nie będzie żadnych komercyjnych przewozów prywatnych poza trasami międzywojewódzkimi. Oznacza to wzięcie odpowiedzialności za transport przez samorządy.

Władze Sandomierza na okres 10 lat, począwszy od stycznia 2018 roku, powierzyły swojej spółce zadania z zakresu publicznego transportu zbiorowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto