Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany w starachowickich szkołach średnich po reformie oświaty

Kazimierz Cuch
Temat referował Dariusz Seweryn, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Sportu Starostwa Powiatowego w Starachowicach
Temat referował Dariusz Seweryn, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Sportu Starostwa Powiatowego w Starachowicach Kazimierz Cuch
Radni powiatowi Starachowic podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w środę, 15 lutego ustalili sieć szkól średnich i specjalnych w powicie starachowickim.

Temat referował radnym Dariusz Seweryn, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Sportu Starostwa Powiatowego w Starachowicach. Generalna zmiana to czteroletnie licea ogólnokształcące i pięcioletnie technika, w miejsce dotychczasowych trzech klas w liceum i czterech w technikum. Dotyczy to pięciu największych szkół średnich w Starachowicach.

Dwie duże zmiany

Gruntowne zmiany, przynajmniej w nazwie, nastąpią w Zespole Szkół Zawodowych numer 3, gdzie od lat funkcjonuje Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Teraz będzie to Branżowa Szkoła I Stopnia numer 1 z siedzibą w Starachowicach przy ulicy Szkolnej 10.

Całkowicie zmieni nazwę Zespół Szkół Zawodowych numer 3 w Starachowicach, stanie się szkoła branżową I stopnia.
Całkowicie zmieni nazwę Zespół Szkół Zawodowych numer 3 w Starachowicach, stanie się szkoła branżową I stopnia. Kazimierz Cuch

Dyskusję wywołało istnienie w tej szkole Sportowego Liceum Ogólnokształcącego. Radny Mirosław Wojciechowski miał obawy, czy sensowne jest utrzymywanie tego kierunku kształcenia. - Czy jest zapotrzebowanie na klasy sportowe? - pytał radny
Odpowiadając mu, Dariusz Seweryn wyjaśnił, że to liceum funkcjonuje w tej chwili, tylko zostanie przekształcone w czteroletnie. Potwierdził, że chętnych do tego liceum nie ma i powiat rozpatrzy jego likwidację.

Powiat prowadzi też Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. W ramach tego ośrodka powstanie ośmioletnia Szkoła Podstawowa Specjalna, z siedzibą przy ulicy Staszica 16. Klasy dotychczasowego Gimnazjum Specjalnego będą stopniowo wygaszane. W miejsce Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej powstanie Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia.

Były pytania radnych o koszty zmian w systemie oświaty. Dyrektor wyjaśnił, że nowy algorytm subwencji oświatowej zmniejszył wagi dla naliczania tej subwencji. Wobec czego będzie mniejsza subwencja oświatowa, o 600 tysięcy złotych. Trzeba znaleźć tę kwotę w budżecie powiatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie