Dużo niejasności w Kuratoryjnych Konkursach Przedmiotowych dla gimnazjów i podstawówek

Paulina Baran
Freeimages.com
Na trzy dni przed rozpoczęciem roku szkolnego nie wiadomo, jakie będą zasady organizacji tegorocznych konkursów przedmiotowych dla podstawówek i gimnazjów. Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty czeka na ostateczną decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej. W poprzednich latach, regulaminy dotyczące tych prestiżowych konkursów znane były już w połowie czerwca, dzięki czemu nauczyciele mogli się z nimi zapoznać jeszcze przed końcem roku szkolnego.

Skąd takie opóźnienie?

Regulaminu konkursów przedmiotowych do tej pory nie opublikowano, ponieważ Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty chce wprowadzić w nich diametralne zmiany. Podstawowa ma dotyczyć liczby laureatów w poszczególnych przedmiotach, a warto podkreślić, że ten tytuł zwalniał uczniów ze zdawania poszczególnych części testu szóstoklasisty lub egzaminu gimnazjalnego. Uczniowie i nauczyciele na razie mogą być jednak spokojni, ponieważ zmiany mają zostać wprowadzone dopiero w przyszłym roku.

Konkursy mają być bardziej sprawiedliwe

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie kuratorów oświaty z całej Polski z Minister Edukacji, Anną Zalewską. W najbliższych dniach do Kielc mają dotrzeć wytyczne, według których będą tworzone regulaminy dla województwa świętokrzyskiego.
- W tym roku na pewno żadne diametralne zmiany nie zostaną wprowadzone - mówi świętokrzyski wicekurator oświaty, Renata Rabczewska. Tłumaczy jednak, że jeżeli Ministerstwo Edukacji przychyli się do propozycji Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty to w przyszłym roku możemy mieć do czynienia z prawdziwą rewolucją.
- Zmiany mają spowodować to, że w konkursie będą mogli uczestniczyć wszyscy uczniowie, którzy czują się na siłach, a nie jedynie ci, którzy zostaną wytypowani przez szkołę - mówi Rabczewska. Do tej pory konkursy odbywały się na trzech etapach. Podczas pierwszego - szkolnego, Kuratorium w tym samym czasie przesyłało do poszczególnych placówek test, który był drukowany i przekazywany uczniom. Nauczyciele przesyłali wyniki uczniów do Kuratorium, które podejmowało decyzję, ile osób przechodzi dalej. Drugi etap organizowany był w ten sam sposób, z tą różnicą, że rozwiązywanie zadań odbywało się drogą on - line. Trzeci etap organizowany był już w jednym miejscu, do którego docierali wszyscy zakwalifikowani uczniowie i rozwiązywali zadania w wersji papierowej - po raz pierwszy dostawali zadania otwarte, a nie tylko test wielokrotnego wyboru. Na koniec testy sprawdzała specjalna komisja i w każdym z poszczególnych konkursów, tytuł laureata dostawało około 22, najlepszych osób.

Brak regulaminu przyniesie negatywne skutki?

Renata Rabczewska twierdzi, że taki sposób organizacji konkursów nie jest sprawiedliwy, ponieważ do niektórych konkursów, na pierwszym etapie, startowało ponad 1000 osób, a do innych, jedynie 60.
- Wyłonienie 22 osób z jednego i drugiego konkursu nie było miarodajne. Najbardziej popularne były konkursy z języka polskiego, geografii i języka angielskiego, najmniej zainteresowanych było informatyką i językiem rosyjskim. W propozycjach, które przekazaliśmy do Ministerstwa znalazł się zapis, żeby w najbardziej popularnych konkursach można było przyznać więcej tytułów laureata, a w przypadku mniej popularnych konkursów, zmniejszyć ilości tych tytułów. Czekamy cierpliwie, jak Ministerstwo ustosunkuje się do naszych propozycji, odpowiedz mamy dostać lada dzień - mówi Rabczewska. Pani Kurator dodaje, że brak regulaminu nie powinien negatywnie odbić się na uczniach i nauczycielach, chociaż faktem jest, że właśnie w nim znajdują się szczegółowe informacje dotyczące treści wymaganych w poszczególnych etapach konkursu. - Uczniowie do konkursu nie przygotowują się we wrześniu, kila miesięcy przed pierwszym etapem lecz dużo wcześniej, bo mają do przerobienia olbrzymie porcje materiału. To, kiedy dostaną regulamin z informacją, które treści będą omawiane na którym etapie nie ma aż tak dużego znaczenia - twierdzi pani kurator.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie