Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duży sukces młodych wynalazców z Połańca

Agnieszka KURAŚ [email protected]
Z prawej na zdjęciu Mariusz Bielaszka, uczeń klasy III Technikum Ekonomicznego w Połańcu, zajął drugie miejsce w Polsce w Olimpiadzie Innowacji Technicznych. Z lewej strony Łukasz Rasała uzyskał tytuł finalisty szczebla centralnego. Z tyłu dyrektor Stanisław Rogala i Grzegorz Wójcikowski.
Z prawej na zdjęciu Mariusz Bielaszka, uczeń klasy III Technikum Ekonomicznego w Połańcu, zajął drugie miejsce w Polsce w Olimpiadzie Innowacji Technicznych. Z lewej strony Łukasz Rasała uzyskał tytuł finalisty szczebla centralnego. Z tyłu dyrektor Stanisław Rogala i Grzegorz Wójcikowski. Agnieszka Kuraś
Mariusz Bielaszka uczeń klasy III Technikum Ekonomicznego w Połańcu zajął drugie miejsce w Polsce w Olimpiadzie Innowacji Technicznych. Jego kolega, Łukasz Rasała uzyskał tytuł finalisty szczebla centralnego tej samej Olimpiady.

Olimpiada Innowacji Technicznych stanowi w zmienionej, unowocześnionej formie, kontynuację Olimpiady - Turnieju Młodych Mistrzów Techniki, organizowanej od wielu lat przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie.

Mariusz Bielaszka został laureatem, drugiego miejsca w kraju, Olimpiady Innowacji Technicznych, w prestiżowej kategorii "pomysł techniczny". Jego zwycięska praca, to lokalizator osób zaginionych. Zaś Łukasz Rasała, finalista szczebla centralnego tej samej olimpiady wykonał bezproblemowe lustro. Obaj byli wspierani i dopingowani przez swoich rodziców, nauczycieli i kolegów. Promotorami pracy oraz nauczycielami sprawującymi opiekę naukową nad młodymi wynalazcami byli: Beata Zyngier, Grzegorz Wójcikowski i Mariusz Zyngier.

Mariusz i Łukasz, 7 czerwca na uroczystości w warszawskiej siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej, odebrali dyplomy i nagrody za zdobyte tytuły laureata i finalisty Olimpiady Innowacji Technicznych. Obaj uczniowie uzyskali zwolnienie, z wynikiem 100 procent, z części teoretycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz wolny wstęp na studia, na kierunki techniczne.

- Sukces w Olimpiadzie Innowacji Technicznych jest przepustką do świata kariery. Obserwując losy naszych olimpijczyków mamy niezwykłą satysfakcję - pracują w najlepszych firmach, na najlepszych uczelniach, prowadzą własną działalność, studiują prestiżowe i niezwykle wymagające kierunki. Nikt z nich nie narzeka na kryzys, bezrobocie - cieszą się sukcesem zawodowym i czerpią to, co z życia najlepsze. A początkiem sukcesów każdego z nich były dni nauki w Zespole Szkół w Połańcu - taką opinię możemy przeczytać na stronie Internetowej Urzędu Miasta i Gminy Połaniec.

NIBY ZWYKŁY ZEGAREK…

Wynalazek Mariusza Bielaszki wygląda jak zwykły zegarek, jednak o jego niezwykłości świadczy fakt, że za jego pomocą można odnaleźć osoby, które zaginą. Mariusz konstruował swój wynalazek z myślą o osobach starszych, mających problemy z pamięcią, czy też dzieciach. Osoba, której lokalizację chcemy monitorować musi mieć na ręku "zegarek", zaś opiekun w razie potrzeby wysyła sms na lokalizator i po chwili otrzymuje informację, gdzie poszukiwana osoba się znajduje. Lokalizator Mariusza, oprócz wyświetlacza godziny, dodatkowo został wzbogacony o funkcję przypominającą o wzięciu leków.

- Pomysł zrodził się z życia. Kiedyś uczestniczyłem w poszukiwaniu osoby, która zaginęła. Teraz, gdy nadarzyła się okazja wzięcia udziału w Olimpiadzie pomyślałem, że mógłbym zrobić taki lokalizator osób zaginionych i udało się.

Wynalazek Mariusza otrzymał certyfikat Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Fundacji ITAKA. Był także z powodzeniem testowany w domach opieki, na osobach chorych na Alzheimera między innymi w Koprzywnicy, Nowej Słupi, Ratajach Słupskich, a także w Domu Dziecka w Pacanowie.

- Moja pasja zrodziła się już, gdy byłem dzieckiem. Jak dostawałem zabawki, to w pierwszej kolejności musiałem je rozkręcić i zobaczyć jaki jest mechanizm działania. Rodzice nie byli wtedy zadowoleni, ale teraz wspierają mnie i są dumni z moich osiągnięć. Chciałbym w przyszłości projektować wynalazki i wdrażać je w życie - zdradza nam Mariusz Bielaszka.

INTELIGENTNE LUSTRO

Projekt na mechanizm, jaki zastosuje w "bezproblemowym lustrze" zrodził mu się podczas jednego ze zjazdów informatyków w Kielcach. Tam zapoznał się z programem komputerowym, który był mu pomocny przy tworzeniu tego wynalazku.

- Myślę, że mój wynalazek mógłby przydać się w życiu codziennym, ponieważ każdy napotyka po kąpieli na problem zaparowanego lustra. Moje lustro ma za zadanie samo się odparować. Dodatkowo zamontowałem w nim oświetlenie - opowiada Łukasz Rasała.

Łukasz interesuje się motoryzacją, już teraz naprawia auta. W przyszłości chce kształcić się w kierunku teleinformatycznym

- Tworzenie takich urządzeń to dla mnie świetna zabawa. Jak coś nie wychodzi, to jest stres i nerwy, ale kiedy uda się zrobić coś, co naprawdę działa i w przyszłości może ułatwić ludziom życie, to czuje się dużą satysfakcję - mówi Łukasz

Obaj laureaci zachęceni sukcesem, nie osiedli na laurach, mają już głowy pełne pomysłów na przyszłoroczną Olimpiadę Innowacji Technicznych. Nie uchylają jednak rąbka tajemnicy. Nie chcą zapeszać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie