Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa ekologiczne autobusy w Pińczowie. Powietrze ma być czystsze. Zobaczcie zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
Solaris Urbino 12 Mild Hybrid. Dwa takie autobusy najpóźniej wiosną mają pojawić się na ulicach Pińczowa. Więcej na kolejnych zdjęciach
Solaris Urbino 12 Mild Hybrid. Dwa takie autobusy najpóźniej wiosną mają pojawić się na ulicach Pińczowa. Więcej na kolejnych zdjęciach Solaris
Najpóźniej wiosną 2023 roku po gminie Pińczów będą jeździć dwa ekologiczne autobusy z napędem hybrydowym. Stosowna umowa z firmą Solaris została podpisana we wtorek, 20 września. Zobaczcie zdjęcia.

Umowę w Urzędzie Miejskim w Pińczowie podpisywali Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa oraz Krzysztof Musiał, dyrektor sprzedaży firmy Solaris, która jest producentem.

Autobusy dla Pińczowa reprezentują model Urbino 12 Mild Hybrid. Napęd wykonany jest w technologii tak zwanej "miękkiej hybrydy", wykorzystującej energię wytwarzaną w procesie hamowania. Dzięki temu pojazdy emitują mniej zanieczyszczeń i są bardziej przyjazne dla środowiska niż wymagają tego restrykcyjne normy EURO 6 dla silników spalinowych.

- Każdy autobus posiada wydzielone miejsca dla niepełnosprawnych. Skonstruowany jest tak, by nie trzeba było pokonywać wysokich progów. Wszystko, co mogliśmy włożyć do tych aut, spełniającego najnowsze wymogi, jest w środku. Mają one monitoring i tablice informujące pasażerów. Gratuluję miastu tego zakupu. Mam nadzieję, że kiedyś w Pińczowie przeskoczymy barierę aut hybrydowych i wprowadzimy te z napędem wodorowym - mówił Krzysztof Musiał.

Autobusy pojawią się w Pińczowie najpóźniej za siedem miesięcy, licząc od daty podpisania umowy. Każda maszyna będzie mieć 12 metrów długości.

- W każdym będzie około 86 miejsc, około 29 siedzących. Udzieliliśmy na nie 36 miesięcznej gwarancji całopojazdowej. Nadwozie i kratownica będą objęte 84 miesięczną gwarancją. Auta nie emitują toksycznych cząstek stałych oraz tlenków azotu. Ograniczona jest emisja dwutlenku węgla. Jestem przekonany, że będzie to mocny impuls ekologiczny dla miasta - uzupełnia Krzysztof Musiał.

Koszt dwóch sztuk tak wyposażonych pojazdów to wydatek rzędu 2 milionów 996 tysięcy złotych brutto.

Z zakupu pojazdów bardzo zadowolony jest burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak.

- W tej chwili mamy spory wzrost cen paliw. Szczęśliwie złożyło się, że właśnie w tym trudnym okresie Pińczów zaproponuje mieszkańcom ekologiczny transport miejski. Napęd hybrydowy jest bardziej wydajny w mieście, kiedy jest dużo postojów. Podczas ruszania nie trzeba emitować tyle spalin. To dla nas niezwykle istotne, staramy się przecież o status uzdrowiska - mówi Włodzimierz Badurak.

Wkrótce ma być znany dokładny rozkład jazdy autobusów. Na etapie składania wniosku odbyły się w tej sprawie konsultacje. Mieszkańcy lobbowali za najlepszym, ich zdaniem, przebiegiem linii w mieście.

Zobaczcie zdjęcia z podpisania umowy

- Na pewno włączymy w komunikację miejską północną, przemysłową część miasta. Wiadomo, że dana linia może być też modyfikowana w zależności od potrzeb - wyjaśnia Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

Pierwsza linia ma obejmować osiedle Grodzisko, centrum miasta i rejon Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Druga będzie biegła przez północną część miasta z wjazdem na ulicę Nowowiejską, KRUS i Przemysłową, gdzie wkrótce pojawią się przystanki autobusowe.

Uruchomienie komunikacji miejskiej w oparciu o nowe pojazdy stanie się możliwe, kiedy auta przybędą do Pińczowa. Gmina nie będzie czekać na ukończenie przebudowy dworca.

- Jeśli chodzi o dworzec, to została już rozliczona umowa z poprzednim wykonawcą, który, jak pamiętamy, zszedł z placu budowy. Od miesiąca działa tam kolejna firma. Wymieniany jest dach, trwa przebudowa nawierzchni. Koniec prac zaplanowany jest w maju - mówi Włodzimierz Badurak.

Zakup autobusów odbywał się w ramach większego projektu pod nazwą "Wsparcie multimodalnej mobilności na terenie Gminy Pińczów”. Plany zakładają, prócz przebudowy dworca i kupna pojazdów, montaż 5 wiat przystankowych, budowę ścieżek rowerowych na terenie miasta o długości około 4,5 kilometra, utworzenie miejskiej wypożyczalni rowerów, kampanię promującą ekologiczny transport publiczny, budowę systemu parkingowego Park&Ride oraz Bike&Ride.

Po co mieszkańcom to przedsięwzięcie? - Głównie chodzi tu o jakość powietrza. Na przebudowanym dworcu chcemy też zaaranżować wypożyczalnię rowerów. Ścieżkami rowerowymi chcemy połączyć najważniejsze miejsca Pińczowa. Tych ścieżek będzie 4,5 kilometra na terenie miasta. Chodzi o to, by każdy mógł dojechać w potrzebne miejsca bez użycia samochodu, ale ekologicznie, rowerem lub komunikacją miejską - podsumowuje burmistrz Włodzimierz Badurak.

Gmina Pińczów na te inwestycje otrzymała dofinansowanie w wysokości około 6,5 miliona złotych.

Zobaczcie zdjęcia z podpisania umowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto