Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa nowe pomniki przyrody w Nadleśnictwie Daleszyce. Są zachwycające [ZDJĘCIA]

Lidia Cichocka
Pomnik przyrody Diabelski Kamień
Pomnik przyrody Diabelski Kamień Paweł Kosin
Dwie wychodnie piaskowca, z inicjatywy Nadleśnictwa Daleszyce, zyskały w ostatnich tygodniach status pomników przyrody nieożywionej. Jedna z nich wieńczy Górę Kamień – najwyższe wzniesienie Lasów Trzemośniańskich, druga zaś nazywana Diabelskim Kamieniem znajduje się w leśnictwie Radomice.

Oba obiekty stanowią bardzo malownicze uroczyska, które od lat przyciągają turystów i są ważnymi obiektami dla lokalnej społeczności. Oba są bohaterami miejscowych legend i przekazów. Diabelski Kamień swoją osobliwą nazwę, podobnie zresztą jak jeszcze kilka innych miejsc w regionie, zawdzięcza rzekomemu porzuceniu go przez diabła, który zmierzał zniszczyć klasztor na Świętym Krzyżu.

Jeszcze ciekawsze podanie wiąże się z wychodnią skalną na Górze Kamień. Miało to być miejsce, w którym urzeczony jego pięknem, biesiadował król Władysław Jagiełło. Po latach, dla zachowania tej opowieści, na jednym z bloków skalnych wyryto symbol widelca i łyżki, który to ryt przetrwał do połowy ubiegłego wieku. Najprawdopodobniej został zniszczony przy budowie drogi obok, według emerytowanego leśniczego z tego terenu, przemieszczeniu miała ulec wtedy część bloków skalnych.

Leśnicy już w lipcu w urzędach miasta i gminy w Daleszycach i Morawicy złożyli wnioski o utworzenie nowych pomników a radni je przyjęli.

Warto podkreślić, że ustanowienie daleszyckich pomników jest elementem szerszej akcji związanej z inicjatywą Pomniki dla Natury. Akcja została zainicjowana przez Organizację Natura i Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Dolina Kacanki”, które działa głównie na terenie powiatu staszowskiego. Do działań przyłączyły się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz Liga Ochrony Przyrody – Zarządy Okręgów w Kielcach, Tarnobrzegu i Radomiu.

W ramach propozycji pomników przyrody poszczególne nadleśnictwa zgłosiły chęć ochrony 119 drzew i 2 wychodni skalnych w Nadleśnictwie Daleszyce. Wśród propozycji pomników przyrody wskazały dwie brzozy brodawkowate, buk zwyczajny – 8, czereśnia – 7, dąb (szypułkowy i bezszypułkowy) – 75, grab pospolity – 1, jesion wyniosły – 1, jodła pospolita – 2, klon jawor - 1, lipa drobnolistna – 3, modrzew europejski – 7, sosna zwyczajna – 9, wiąz – 4.

- Najstarszym drzewem jest prawdopodobnie dąb rosnący na terenie Nadleśnictwa Starachowice, którego wiek został oszacowany na około 400 lat – mówi Paweł Kosina z Nadleśnictwa Daleszyce.- Największe obwody spośród zgłoszonych drzew mają: nasz dąb szypułkowy z leśnictwa Łuczewnica – 505 cm oraz jesion wyniosły z Nadleśnictwa Zagnańsk, leśnictwo Brzezinki – 520 cm.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie