Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie nowe poradnie działają w szpitalu w Ostrowcu. Lecznica chce zbudować nową markę. Zobacz zdjęcia

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Fot. Anna Śledzińska
Do jedenastu wzrosła liczba poradni specjalistycznych, funkcjonujących w szpitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Oficjalnie uruchomiono przed kilkoma dniami Poradnię Okulistyczną i Poradnię Otolaryngologiczną, które de facto funkcjonują już od maja.

Otwarcie nowych poradni specjalistycznych w szpitalu w Ostrowcu

W Wielospecjalistycznym Szpitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim, działają obecnie Poradnia Chirurgii Ogólnej, Poradnia Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej, Poradnia Diabetologiczna, Poradnia Endokrynologiczna, Poradnia Nefrologiczna, Poradnia Neurologiczna, Poradnia Chorób Piersi, Poradnia Wad Postawy, Poradnie Okulistyczna i Otolaryngologiczna, a także Szkoła Rodzenia.

Poradnie Otolaryngologiczną i Okulistyczną oficjalnie otwarto w obecności gości i pracowników szpitala.

- W latach 2005- 2007 zlikwidowano w ostrowieckim szpitalu wszystkie poradnie specjalistyczne. My w tej chwili staramy się je odbudować, bo jednak brak poradni przy szpitalu doskwiera wszystkim. Obecnie jest ich już 11, więc jest się czym pochwalić- mówi Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki.- Jako zarząd powiatu robimy wszystko, aby marka szpitala odzyskała swój blask, a w momencie pojawienia się możliwości dofinansowania służby zdrowia, powiat był przygotowany, aby sięgnąć po środki na rozbudowę lecznicy.

Nowo powstałe poradnie wyposażono w specjalistyczny sprzęt, dzięki wsparciu samorządów gmin powiatu ostrowieckiego oraz zarządu Celsy Huta Ostrowiec. Starosta Marzena Dębniak dziękowała za to, wręczając pamiątkowe grawertony. Podziękowania odebrał także poseł Andrzej Kryj za wspieranie ostrowieckiej lecznicy.
- Nowe poradnie będą służyć pacjentom, a ich odtwarzanie jest dobrym kierunkiem przyjętym przez szpital. Placówki, które kilkanaście lat temu zdecydowały się na pozostawienie poradni specjalistycznych, nie popadły w zadłużenie- zauważył parlamentarzysta.

Poradnie działają trzy razy w tygodni. Jak zauważyła kierownik Poradni Okulistyki Ewelina Pióro – Dodot, są ogromnym wsparciem dla pacjentów opuszczających szpital po zabiegach. Korzystać z nich mogą jednak, w zależności od możliwości, pacjenci z zewnątrz.

– Mamy sprzęt, który pozwala przyspieszyć i usprawnić diagnozę wszystkich chorób oczu, dzięki czemu oszczędzamy czas i możemy przyjąć większą liczbę pacjentów- mówi Ewelina Pióro- Dodot.- Posiadamy tutaj sprzęt potrzebny do diagnostyki chorób przedniego i tylnego odcinka oczu, diagnostyki jaskry, zaćmy, do badania dna oka, pola widzenia, a także doboru korekcji okularowej. Jest to więc pełen zakres usług.

Z powstania poradni zadowolony jest również kierownik Oddziału Otolaryngologii Krzysztof Galara. Przypomnijmy, że oddział kilka lat temu, z powodu nierentowności, był przeznaczony do likwidacji. Teraz działa w pełnym obłożeniu, zakupiono też między innymi urządzenie do wykonywania operacji usznych.
- Wykonaliśmy już ponad 200 zabiegów usznych. Oddział jest w tej chwili pełnowymiarowym oddziałem laryngologicznym, na którym wykonujemy wysoce specjalistyczne operacje uszne, przy wsparciu merytorycznym profesora Krzysztofa Morawskiego. Mamy także wsparcie uniwersytetów medycznych z Krakowa, Lublina i Opola- mówi Krzysztof Galara.- Co się zaś tyczy poradni, to trzeba pamiętać, że otolaryngologia wymaga wyjątkowego podejścia do pacjenta po zabiegu. Nie mogę go skierować do poradni laryngologicznej ani do chirurgicznej, bo nie uzyska tam pomocy. Dobrze wykonana operacja jest ważna, ale również bardzo istotna jest opieka pooperacyjna, którą teraz pacjenci uzyskują w poradni.

Otwarcie dwóch kolejnych poradni oznacza zwiększenie kontraktu dla szpitala o kilkaset tysięcy złotych.
- Poradnie faktycznie funkcjonują już od początku maja- mówi Tomasz Kopiec, dyrektor szpitala w Ostrowcu.- Niestety kontrakt do końca roku mamy już wykonany, nie ma możliwości kolejnych zapisów. Pacjentów przyjmujemy na oddziale, ale nie będziemy mieli możliwości przeniesienia ciężaru na poradnie.

Kolejnym krokiem w podnoszeniu standardu usług ostrowieckiego szpitala, ma być opieka specjalistów w danych dziedzinach z całego kraju. Każdy ze szpitalnych oddziałów, a jest ich 17, zyska opiekuna, wysokiej klasy specjalistę z ośrodka klinicznego, takich jak profesor Krzysztof Morawski. Pierwsze spotkania z nimi w Ostrowcu mają się odbyć jesienią.

O zmianie nazwy ostrowieckiego szpitala pisaliśmy kilka dni temu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie