Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie ofiary komunistycznej zbrodni w Zgórsku zidentyfikowane (WIDEO, zdjęcia)

Michał Kolera
Od lewej: Bogusława i Jan Pecel z rodziny zabitego Piotra Pecela oraz Marcin Popiel, z rodziny zabitego Jana Wosińskiego.
Od lewej: Bogusława i Jan Pecel z rodziny zabitego Piotra Pecela oraz Marcin Popiel, z rodziny zabitego Jana Wosińskiego. Michał Kolera
W poniedziałek w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przy ulicy Zamkowej w Kielcach ogłoszona została tożsamość dwóch ofiar terroru komunistycznego. Chodzi o znalezione w grudniu 2015 roku szczątki rozstrzelanych mężczyzn. W toku badań ustalono, że należą do Jana Wosińskiego i Piotra Pecela, straconych w Zgórsku 28 stycznia 1949 roku.

W poniedziałek w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przy ulicy Zamkowej w Kielcach ogłoszona została tożsamość dwóch ofiar terroru komunistycznego. Chodzi o ciała, które odkopała w Zgórsku w gminie Sitkówka-Nowiny szczecińska fundacja „Niezłomni” imienia Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Jej członkowie zajmują się odnajdywaniem bezimiennych grobów żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, zamordowanych po drugiej wojnie światowej przez funkcjonariuszy bezpieki.

Przypomnijmy, fundacja ta w grudniu 2015 roku odnalazła w Zgórsku mogiłę, ze szczątkami noszącymi ślady ran postrzałowych. Dzięki badaniom genetycznym oraz kwerendzie dokumentów udało się ustalić, że kości należą do Jana Wosińskiego, związanego z Armią Krajową i Narodowymi Siłami Zbrojnymi oraz Piotra Pecela. W październiku 1948 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach skazał obu na karę śmierci. Wyrok wykonano przez rozstrzelanie w lesie koło Zgórska 28 stycznia 1949 roku.

- Ciała miały skrępowane ręce na plecach i były wrzucone w sposób niedbały do płytkiego grobu - mówił w poniedziałek Piotr Kalka, archeolog z fundacji „Niezłomni”. Na uroczystości były obecne osoby z rodziny zamordowanych. - Jest to zakończenie tej tragicznej historii. Los krewnego znałem tylko z mglistych opowiadań - powiedział na spotkaniu Marcin Popiel z rodziny Jana Wosińskiego.

- Jestem bardzo wzruszony. Od dziecka jeździliśmy z ojcem do Zgórska na miejsce kaźni mojego stryjka. To dla naszej rodziny wielka chwila - mówił Jan Pecel, bratanek zamordowanego Piotra Pecela.

Ciało znalezione w Zgórsku to szczątki krewnego kielczanina? - Czytaj więcej o sprawie

stracenia Piotra Pecela.

Warto przypomnieć, że dokładnie rok temu fundacja zidentyfikowała szczątki czterech innych ofiar ze Zgórska - Aleksandra Życińskiego, Karola Łoniewskiego, Czesława Spadły i Józefa Figarskiego, rozstrzelanych w tym samym miejscu 24 września 1948 roku.

ZOBACZ TEŻ: Zgórsko. Tajemnica komunistycznej zbrodni wreszcie rozwiązana - relacja z ogłoszenia tożsamości czterech zamordowanych żołnierzy

WAŻNE

Jeśli ktoś ma jakiekolwiek informacje dotyczące ofiar komunistycznego terroru w Zgórsku, bądź gdziekolwiek indziej, lub pochodzi z rodziny, której członek w latach 40. i 50. zaginął w związku z działalnością stalinowskiego aparatu bezpieczeństwa, proszony jest o kontakt z fundacją pod numerem telefonu 886-886-440, albo w internecie, przez stronę fundacjaniezlomni.pl.

Kalendarium odkryć w zgórskim lesie:

18 marca 2015 roku - W portalu internetowym „Echa Dnia” i gazecie po raz pierwszy opisaliśmy anonimowy krzyż w lesie nieopodal Zgórska. Po artykule do redakcji zgłosiło się kilka osób, które wskazały, że może to być grób ofiar terroru komunistycznego.

Kto jest pochowany w lesie koło Zgórska? - przeczytaj artykuł z 18 marca 2015, który ukazał się gazecie.

21 września 2015 - Pierwsze wykopaliska fundacji „Niezłomni” w zgórskich lasach. Prace prowadzone były wokół symbolicznej mogiły zamordowanych 24 września 1948 roku Aleksandra Życińskiego, Józefa Figarskiego, Czesława Spadły i Karola Łoniewskiego. Poszukiwania nie przyniosły rezultatów.

W Zgórsku poszukują mogił żołnierzy zamordowanych przez komunistów (WIDEO, zdjęcia) - czytaj relację z wrześniowych wykopalisk.

Od dziesięcioleci szukają grobu ojca zamordowanego przez komunistów - przeczytaj więcej o sprawie grobów w zgórskim lesie

3 grudnia 2015 - Członkowie fundacji „Niezłomni” odnaleźli w zgórskich lasach dwa szkielety. Nosiły ślady ran postrzałowych i miały przewiązane z tyłu ręce. W grobie były jeszcze łuski. Mogiła znajdowała się dokładnie obok krzyża, który w marcu opisywaliśmy na naszych łamach.

W lesie odkryli szczątki rozstrzelanych (WIDEO, zdjęcia) - czytaj relację z grudniowej akcji poszukiwawczej.

Ciało znalezione w Zgórsku to szczątki krewnego kielczanina? - jeszcze więcej o sprawie.

15 marca 2016 - Sto metrów od grudniowego znaleziska fundacja odnalazła grób, w którym są szczątki czterech osób, łuski po amunicji i przedmioty osobiste. Powstaje hipoteza, że mogą to być ciała Życińskiego, Figarskiego, Spadły i Łoniewskiego.

W Zgórsku znaleziono cztery szkielety. To ofiary bezpieki? - czytaj relację z marcowych wykopalisk.

5 kwietnia 2016 - Obok krzyża fundacja odnalazła grób ze szczątkami kolejnej osoby.

Kolejne szczątki w lesie w Zgórsku. Siódma ofiara bezpieki?- relacja z wykopalisk.

6 kwietnia 2016 - Fundacja odkryła szczątki ósmej osoby.

Szczątki ósmej osoby odkryte w Zgórsku. Cmentarz ofiar UB? - relacja z wykopalisk.

Maj 2016 - zakrojone na ogromną skalę poszukiwania w Zgórsku tym razem nie przynoszą rezultatów.

"Niezłomni" zakończyli wykopaliska w Zgórsku. Tym razem bez grobów - relacja z majowych poszukiwań.

ZOBACZ TEŻ: Zgórsko. Tajemnica komunistycznej zbrodni wreszcie rozwiązana - relacja z ogłoszenia wyników poszukiwań

Historia Józefy Życińskiej, żony Aleksandra Życińskiego ps. Wilczur

Jesień 2016

W Wąchocku pożegnaliśmy dwóch Żołnierzy Wyklętych (ZDJĘCIA) - czytaj relację z pogrzebu Czesława Spadły i Józefa Figarskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie