Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie tężnie solankowe stoją od kilku miesięcy w Kielcach. Dlaczego nie działają?

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Tężnia solankowa w parku imienia Adolfa Dygasińskiego  w Kielcach stoi od grudnia, ale kielczanie nie mogą wdychać solankowych oparów. Ma być uruchomiona w pierwszej połowie maja.

Zobacz tężnie na kolejnych zdjęciach>>>
Tężnia solankowa w parku imienia Adolfa Dygasińskiego w Kielcach stoi od grudnia, ale kielczanie nie mogą wdychać solankowych oparów. Ma być uruchomiona w pierwszej połowie maja. Zobacz tężnie na kolejnych zdjęciach>>>Dawid Łukasik
Dwie pierwsze tężnie solankowe stoją w Kielcach od grudnia, ale kielczanie nie mogą wdychać solankowych oparów, ponieważ nie została jeszcze włączona woda. Wyczekiwanie urządzenia nie zostaną uruchomione na święta Wielkanocne ani nawet na długi weekend majowy.

Tężnie solankowe powstały w Kielcach

Pierwsze tężnie solankowe powstały w Kielcach na osiedlu Barwinek oraz na Bocianku, w parku imienia Adolfa Dygasińskiego, w rejonie ulicy Kasprowicza. Przy każdym obiekcie znalazły się elementy małej architektury jak ławki, kosze na śmieci i tablica informująca, co to jest tężnia, jak działa i jakie daje korzyści dla zdrowia.

Budowa zakończyła się w grudniu 2021 roku, a urządzenia wciąż nie działają. Urzędnicy zapowiadali, że solanka, która będzie spływać po witkach tężni zostanie puszczona, jak tylko pozwoli wiosenna pogoda, czyli skończą się zimowe mrozy. Największa tężnia w regionie w Busku Zdroju działa już od kilku tygodni, a w Kielcach na razie nie znany jest dokładny termin uruchomienia, ponieważ pogoda nie jest jedynym powodem opóźnienia.

- Nasze mini tężnie są inne niż ta w Busku i działają na innej zasadzie i nie można ich porównywać. Tężnie są gotowe do uruchomienia, instalacja doprowadzająca wodę solankową jest wykonana. Szukamy jeszcze firmy, która ją napełni i będzie zajmowała się obsługą i utrzymaniem. Zrobiliśmy już rozeznanie na rynku i lada dzień dokonamy jej wyboru - informuje Ewelina Surma, kierowniczka Referatu Usług Komunalnych w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Środowiska w Urzędzie Miasta w Kielcach. - Nie musimy ogłaszać przetargu na taką usługę, więc nie potrwa to długo. Tężnie zostaną uruchomione w maju, myślę, że to będzie w pierwszej połowie miesiąca.

Tak będą działać tężnie w Kielcach

Zbiornik na solankę przy każdej z mini tężni jest o pojemności 3 tysięcy litrów, w czasie pracy urządzeń są straty cieczy, która paruje więc konieczne jest jej systematyczne uzupełnianie. To będzie należało firmy, która zajmie się obsługą tężni.

Dwie mini tężnie powstały dzięki głosom oddanym w Budżecie Obywatelskim w 2020 roku.

Kolejne tężnie solankowe powstaną w 2022 roku, także w ramach w Budżetu Obywatelskiego. Są planowane między innymi w centrum Kielc, na Ślichowicach albo Pod Dalnią, Białogonie albo Karczówce.

Dlaczego warto stawiać tężnie?

Tężnie wytwarzają wokół siebie morski mikroklimat, nasycając powietrze mgiełką solankową. Według badań - godzina pobytu w pobliżu (najlepiej w formie spaceru), odpowiada trzem dniom pobytu nad morzem.

Są to zazwyczaj drewniane, komponujące się z otoczeniem budowle, gdzie roztwór solanki spływa po gałązkach intensywnie parując. Nasycają one powietrze jodem, bromem, magnezem, sodem, potasem i żelazem, co korzystnie wpływa na schorzenia dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, stany ogólnego wyczerpania i nerwicę, powoduje wzrost odporności organizmu. Jest to jedno z najbardziej dostępnych i tanich metod poprawy zdrowia mieszkańców, co ma szczególne znaczenie w mieście.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto