„Dwie wyspy” Darii Kopiec - udana premiera w teatrze „Kubuś”...

  „Dwie wyspy” Darii Kopiec - udana premiera w teatrze „Kubuś” w Kielcach [WIDEO, zdjęcia]

  Lid

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  „Dwie wyspy” Darii Kopiec - udana premiera w teatrze „Kubuś” w Kielcach [WIDEO, zdjęcia]
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Krogulec

  W sobotę, 4 marca na deskach teatru "Kubuś" w Kielcach odbyła się premiera spektaklu „Dwie wyspy” Darii Kopiec.


  „Dwie wyspy” to spektakl dla dzieci od lat 4. Reżyserka, tak jak autorka książki z inspiracji której powstał, zaprasza dzieci w świat dorosłych, próbuje wytłumaczyć im, czym jest związek dwóch osób. Pomaga zrozumieć to, co obserwują w swoich domach, pokazać to samo - inaczej.

  Gdy dwoje ludzi żyje razem, to jest im łatwiej, bo są razem, i jest im trudniej, bo są razem – mówi Iwona Chmielewska w książce „Dwoje ludzi”. To książka nietypowa, ale od chwili ukazania się zbierająca pozytywne recenzje. Niby rysunkowa i dla dzieci, ale pełna uniwersalnych mądrości, bez patosu mówiąca o tym, co w życiu najważniejsze – o miłości, we wszystkich jej odcieniach. O problemach z jakimi spotykają się próbujący być razem. Przywodzi na myśl „Małego księcia” Saint-Exupery`ego.

  Iwona Chmielewska jest znaną ilustratorką i rysunki w jej książce są tak samo ważne jak treść. Książka „Dwoje ludzi” nie ma typowej akcji, opowiedzieć ją trudno, bo to rzecz o relacjach, pełnych emocji, dobrych, złych, radosnych, smutnych. O euforii zakochania, złości, nienawiści, ale także o wzajemnym wspieraniu się, akceptacji. Dlatego zadanie jakiego podjęła się Daria Kopiec – przedstawienie książki na scenie, było tak trudne.

  Trzeba jednak przyznać, że reżyserka i zaproszony do współpracy zespół realizatorów poradzili sobie z nim świetnie. By opowieści nadać sceniczną dramaturgię autorka tekstu, Anna Andraka stworzyła postacie: Lepika, którego zadaniem jest łączenie w pary oraz Chlusta zalewającego świat miłością. To Lepik, postać z innego świata, pływająca w powietrzu tłumaczy, że ludzie „mogą być jak dwie osobne wyspy na oceanie, narażone na te same sztormy i ogrzewane tym samym słońcem…”, ale też jak maszt i żagiel: „jedno bez drugiego traci sens a razem mogą odbyć najdalszą podróż”.

  Ten świat metafor, mądrości życiowych, sentencji został ubrany w generowane komputerowo barwy i obrazy. Stworzyli go wspólnie PAPER HEROES czyli Karolina Pawłowska i Magdalena Major tworzące scenografię, kostiumy zaś Bożena Ślaga. Muzykę napisał Paweł Osicki, multimedia okiełznała Magdalena Parszewska, światłami zawiadował Piotr Chodura a układy choreograficzne opracował Jacek Owczarek.

  Kieleccy widzowie otrzymali spektakl piękny i mądry. I z pewnością nie tylko dla dzieci. Wrażenie zrobił na obecnej na premierze autorce książki. - Jadąc tu starałam się niczego sobie nie wyobrażać, bo nie wiem jak można przenieść słowa na scenę – mówi Iwona Chmielewska. - Jestem pod wrażeniem tego co zobaczyłam i bardzo się cieszę, że powstał ten spektakl.

  „Dwie wyspy” można było zobaczyć we wtorek, 6 marca o godzinie 9 i 11.  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Zobacz najpiękniejsze dziewczyny Studniówek 2018 w Świętokrzyskiem

  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Zobacz najprzystojnieszych maturzystów w Świętokrzyskiem [MISTER STUDNIÓWKI 2018]  QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

  Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny, wybierz miss studniówki

  Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

  O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

  Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

  Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda